Proč je důležité naučit dítě správně smrkat co nejdříve?

Proč je důležité naučit dítě správně smrkat co nejdříve?>

Opět je tu září, které přináší rodičům předškoláků a menších školáků návrat období plného nemocí. Většina infekcí začíná jako nevinná rýma, ale pokud se správně neléčí, může se velmi rychle zkomplikovat. Klíčem k rychlému zvládnutí nachlazení je důkladné smrkání. Jak ale naučit dítě smrkat?

Proč je smrkání důležité?

V horních cestách dýchacích se neustále tvoří hlen. Za normálních okolností umožňuje našemu tělu zvlhčovat, chránit dýchací cesty a také zachycovat a odstraňovat vdechnuté škodlivé částice. Hlen funguje jako lapač prachových částic, alergenů, dokonce i mikrobů. V době zdraví si jeho tvorby ani nevšimneme.

Potíže nastanou, až když dýchací cesty podráždí něco iritujícího. Nejčastěji je to nadměrné znečištění okolního vzduchu, zvýšené množství alergenů nebo počínající infekce. Abychom naše dítě dostali co nejdříve do formy, musíme tento hlen z dýchacích cest odstranit. Ideálním způsobem je právě naučit naše dítě co nejdříve správně smrkat.

Pomocí účinného smrkání docílíme:

  • Efektivního odstranění hlenu a nečistot: Průchodné a čisté dýchací cesty nejúčinněji chrání před infekcí.
  • Zlepšení dýchání: Silný otok sliznice nosu a nahromaděný hlen znemožňují dýchání nosem. Uvolnění nosu pomůže dítěti volně dýchat a klidněji spát.
  • Prevence bakteriálních infekcí: nahromaděný hlen je ideální živnou půdou pro bakterie způsobující nemoci. K virové infekci se může rychle přidat další, tentokrát způsobená bakteriemi. Dostatečným odstraněním hlenu tomu lze zabránit.
  • Snížení tlaku v dutinách: Ucpané dýchací cesty spolu s velkým množstvím hlenu zvyšují tlak v dutinách, který dítě pociťuje jako napětí nebo bolest v oblasti dutin. Správné vysmrkání nosu vede u dítěte k úlevě.
  • Zlepšení čichu: Odstraněním přebytečného hlenu se také obnoví funkce čichových receptorů a dítě bude schopno lépe vnímat vůně.

Jaké jsou důsledky nedostatečného smrkání?

Je však na rodičích, aby dítě naučili smrkat. Bohužel to není dovednost, kterou by dítě umělo samo od sebe. Dokud ji nezná, vede nedostatečné čištění od hlenů k několika komplikacím.

Hlavní potíží je, že dítě hůře prožívá každou rýmu nebo nachlazení. To platí zejména pro malé děti, které zhruba do 6 měsíců dýchají pouze nosem. Schopnost dýchat ústy se začíná vytvářet až později.

Bez odstranění přebytečných soplů nemohou dobře dýchat, v noci se často budí, jsou mrzuté, vznětlivé a nepříjemné. V tomto případě můžete malým dětem pomoci pomocí odsávačky nosních hlenů, která se u dětí obvykle nesetkává s pochopením.

Odsávačka nosních hlenů

Správným čištěním nosu obvykle zvládnete nachlazení rychleji a riskujete méně komplikací. Pokud hlen neodstraníte, stává se výbornou živnou půdou pro choroboplodné zárodky. Infekce se snadno rozšíří do dalších částí a může způsobit zánět středního ucha, nosohltanu nebo průdušek.

V jakém věku začít dítě učit smrkat?

To nejlepší, co můžete jako rodiče udělat, je naučit dítě smrkat co nejdříve. V prvních měsících života dítěte se bez nosní odsávačky neobejdete, ale čím je dítě starší, tím spíše ji vyměníte za kapesník.

Odborníci tvrdí, že při správném přístupu můžete dítě naučit smrkat přibližně od věku 2 až 3 let. S vhodnými hrami však můžete začít i dříve, dokonce již v 8 až 15 měsících. Dítě si tak postupně ovládne proudění vydechovaného vzduchu, který bude později schopno používat k čištění nosních dírek.

Jak naučit dítě smrkat?

Nejdůležitější částí toho, jak naučit dítě smrkat, je vybrat vhodné období, kdy je naše dítě na tento trénink již připraveno. To zjistíme podle následujících vodítek:

  • Dítě projevuje zájem napodobovat rodiče nebo starší sourozence. Malé děti se přece nejlépe učí opakováním činností, které viděly.
  • Dokáže se řídit základními pokyny, které mu řeknete nebo ukážete.
  • Ochotně hraje hry na osvojení smrkání v době zdraví a když má dobrou náladu.
  • Během nachlazení mu hlen v nosních dírkách vadí a snaží se použít dříve naučené smrkání.

Jaké hry mohou pomoci naučit dítě smrkat?

Každé dítě nebo batole se učí nejlépe, když ho to baví. Proto bývá používání her nejefektivnějším způsobem učení.

K tomu, aby se dítě naučilo smrkat, potřebuje zvládnout několik činností:

  1. Rozlišovat mezi nádechem a výdechem.
  2. Zvládnout foukání ústy.
  3. Schopnost kontrolovat výdech nosem a zároveň mít zavřená ústa.
  4. Zvládnout koordinaci rukou a dýchání nosem.

Učit dítě smrkání začnete různými hrami, při kterých se dítě učí vydechovat nejprve ústy a poté nosem. Můžete vyzkoušet hru na ježka, při které bude dítě funět jako malé zvířátko. Oblíbené jsou také různé hry, při kterých dítě fouká do různých předmětů. Můžete zkusit foukat do malého vatového klubíčka, které pak odletí, sfouknout svíčku, vyfouknout bubliny bublifukem nebo zkusit foukáním roztočit malou vrtuli. Pokud se dítě nebojí vody, může zkusit foukat bubliny pod vodou při koupání.

Tyto hry zkouší nejprve ústy, pak oběma nosními dírkami a nakonec vždy jednu z nich ucpe. Teprve když dítě zvládne foukání nosem, přistoupíme k nácviku používání kapesníku.

Jaký je správný postup při smrkání?

Nevěřili byste, kolik dětí ještě ve školním věku smrká nesprávným způsobem. Správná technika smrkání však přinese nejlepší výsledky. Dítě by mělo dodržovat následující postup:

  1. Dýchání.
  2. Stlačení jedné nosní dírky.
  3. S výdechem dítě vyfoukne celý obsah první nosní dírky.
  4. Druhý nádech.
  5. Stlačení druhé nosní dírky.
  6. Vyfouknutí obsahu druhé nosní dírky.

Jak pomoci dítěti uvolnit hlen?

Když dítěti teče z nosu, může to být příznak nachlazení, alergie nebo jiného podráždění nosní sliznice. Všechna tato onemocnění však spojuje nadměrná produkce hlenu, zánět nosní sliznice a její otok. Svému dítěti můžete pomoci zmírněním otoku nosní sliznice nebo zředěním hlenu.

Můžete využít následující možnosti léčby:

  • Dýchání vlhkého vzduchu, kterého můžete dosáhnout pomocí zvlhčovače vzduchu, teplé koupele nebo sprchy, inhalace nebo napařování.
  • Zvýšená poloha hlavy během spánku: můžete zvýšit matraci v postýlce nebo přidat další polštář, na kterém bude starší dítě spát.
  • Využívejte výplachy nosu pomocí nosních sprejů s obsahem mořské vody nebo vhodného používání konviček. V době rýmy je lepší používat hypertonické roztoky slané vody.
  • Využívejte volně prodejné léky z lékárny, které pomáhají ředit hleny v dýchacích cestách.

Jakých chyb se vyvarovat?

Základem úspěšného tréninku chrápání je především učit dítě v době zdraví. Pokud to budete zkoušet pouze v době rýmy, nemusí se setkat s úspěchem. Dítě bude zbytečně nevrlé, nervózní, nemusí to zvládnout hned napoprvé, což domácí pohodě rozhodně neprospěje. Pokud dítě ještě neumí smrkat, při nemoci raději sáhněte po odsávačce nosních hlenů. V nácviku pokračujte, až mu bude lépe.

Odsávačky nosních hlenů

Nikdy dítě do učení nenuťte, ale raději zvolte pomalejší, chápavý přístup formou hry.