Naučte dítě na nočník snadno a rychle!

Naučte dítě na nočník snadno a rychle!>
Své dítě znáte nejlépe jedině vy sami. Učit ho na nočník v době, kdy z toho ještě nemá rozum a neumí ani chodit, je zkrátka nesmysl. Jak a kdy tedy začít učit dítě konat potřebu jinam než do plenky? Zkuste využít našich devět tipů! Učení dítěte na nočník patří k velmi kontroverzním tématům a názory na to, kdy je vhodné s ním začít, se mnohdy liší. Jedni rodiče dávají dítě na nočník od první chvíle, kdy se naučí sedět, doufajíc, že tam přece jen něco „udělá“. Jiní rodiče nechávají dětem pleny i do tří let.

Kdy učit dítě na nočník?

V současné době se odborníci z řad dětských lékařů a psychologů shodují, že nejvhodnější věk, kdy začít učit dítě na nočník, je mezi 15. a 18. měsícem. Zrání močového ústrojí je individuální, stejně tak jako ovládání močového měchýře. Nicméně z fyziologického hlediska není možné, aby např. dítě v osmém měsíci dokázalo vědomě svůj močový měchýř ovládat případně ovládat vyprazdňování stolice.

9 rad, jak postupovat s učením

Začněte pomalu, nejprve dítěti nočník ukažte a vysvětlete mu, jak se používá např. s pomocí medvídka nebo panenky. Počkejte přibližně na dobu, kdy chodí vaše dítě kakat a posaďte ho na nočník nebo ho tam posazujte průběžně. Pamatujte na to, že „úspěch“ se hned nedostaví, musíte chvilku vydržet. Jakmile se dítěti podaří do nočníku „něco udělat“, nezapomeňte ho pochválit, bude ho to motivovat.
  1. Nechte nočník dítěti na očích a všímejte si, jestli o něj bude jevit zájem. Pokud ano, je pravděpodobné, že bude učení jednodušší.Nočník růžový
  1. Volte takové oblečení, které bude moci dítě snadno a rychle sundat až bude pospíchat na nočníček. Nejlepší jsou tepláky nebo kalhoty s volnější gumou.
  1. Během léta nechte batole běhat doma nebo na zahrádce nahaté a nočník můžete brát s sebou i na procházky. Když se dítě počurá, hned si uvědomí, co se stalo.
  1. Nestresujte dítě trestáním nebo nadáváním za drobné „nehody“. Snažte se ho spíše chválit a celkově k celému učení přistupovat spíše pozitivně.
  1. Nejlepší způsob je „škola hrou“. Hlavně malé chlapečky to velmi baví. Na dně nočníku udělejte jakoby terčík, do kterého se mohou kluci „strefovat“.
  1. Ze začátku musíte na potřebu dítěte myslet vy a pravidelně mu ji chodit připomínat. Malé děti bývají tak zabrané do hry, že zapomenou, že potřebují čurat. Pořiďte si min. dva nočníky, aby nemuselo dítě běžet jen k jednomu přes celý byt.
  1. Pokud se dítě při učení vzteká nebo nočník urputně odmítá, nenaléhejte na něj. Nic dobrého by to nepřineslo. Možná ještě nepřišel jeho čas, u některých dětí má učení zkrátka několik fází.
  1. Nebuďte zklamaní, pokud dojde ke kroku zpět. Může se to stát hlavně tehdy, když se v rodině stane nějaká významná událost např. narození dítěte, hádky nebo rozvod rodičů.
  1. Netrapte se, pokud nejde učení tak, jak jste si představovali. Nakonec se naučí na nočník a později na záchod chodit každé dítě. Dříve, nebo později…
Podělte se s námi, jaké zkušenosti s učením máte vy?