Obsah
Při cestování s malým dítětem je bezpečnost na prvním místě. Dětská autosedačka odpovídající věku a hmotnosti dítěte je snad již samozřejmostí. Podle čeho byste se však měli rozhodnout, zda vaše dítě potřebuje vajíčko, dětskou autosedačku nebo jen podsedák?
Jaký je rozdíl mezi vajíčkem a autosedačkou?
Vajíčko, odborně nazývané skořepinová dětská autosedačka, je typ autosedačky přizpůsobené pro miminka. Poskytuje nejlepší ochranu vašeho miminka během jízdy s ohledem na to, že jeho páteř, krk a hlava potřebují mimořádnou oporu a ochranu.
Svůj název získala podle svého tvaru, protože z dálky připomíná vajíčko. Zvenku je tvořeno skořepinou z vyztuženého tvrdého plastu, ale uvnitř najdete měkké stabilní polstrování, které poskytuje tělíčku dítěte tu správnou oporu. V případě nárazu ho ochrání před prudkým trhnutím a pohltí velkou část síly nárazu.
Předpokladem však je, že dítě ve vajíčku nemá kolem sebe příliš mnoho prostoru nebo je zabaleno do silného oblečení a teprve poté připoutáno. Pokud má vajíčko novorozeneckou vložku, používejte ji, dokud dítě skutečně nevyroste, aby kolem něj po vyjmutí nemělo mnoho místa.
Pokud chcete dítě v autosedačce oblékat tepleji, zvolte tenké oblečení a vhodný fusak do autosedačky. Tímto způsobem můžete dítě pevně uchytit pomocí popruhů a zároveň je udržet v teple.
Klasická dětská autosedačka je vhodná pro starší děti, které umí pevně a vzpřímeně sedět.
Jsou malé nožičky trčící z vajíčka známkou toho, že je čas na jeho výměnu?
Pokud uvažujete o výměně vajíčka za klasickou dětskou autosedačku, délka nožiček není rozhodujícím parametrem. To, že vyčnívají z vajíčka, vůbec není známkou toho, že je čas vajíčko vyměnit. Dítě není vyčnívajícími nožičkami ohroženo a z hlediska bezpečnosti je to v pořádku.
Vajíčko je malé pouze tehdy, když dítěti začne vyčnívat hlavička nebo když popruhy nesedí ve správných polohách. To poznáte nejprve na poloze popruhů na ramenou, které u většího dítěte začínají hluboko pod nimi.
Od jaké hmotnosti a věku je nutné vyměnit vajíčko za autosedačku?
Podmínky použití jednotlivých typů autosedaček jsou řešeny v platných bezpečnostních normách. Aktuální norma je ECE R129 a je platná od září 2023. Ačkoli do té doby stačilo vozit dítě v autosedačce proti směru jízdy pouze do věku 9 měsíců, po aktualizaci normy byla tato věková hranice zvýšena na 15 měsíců.
Pro bezpečnost dítěte je proto nejlepší jezdit v autosedačce s opačným směrem jízdy alespoň do 15 měsíců věku. Dbejte však na to, aby nemělo hlavu výše než opěradlo. V tomto ohledu jsou praktičtější sedačky s výškově nastavitelným opěradlem. Pokud vozíte dítě na předním sedadle, nezapomeňte vypnout airbag spolujezdce.
Autosedačky 40-83 cm (0-13 kg)
Při nákupu autosedačky vybírejte pouze autosedačku se systémem ISOFIX, aby byla v autě zajištěna, i když v ní dítě nesedí. Jakékoli větší předměty by měly být během jízdy pevně zajištěny, aby při nárazu neproletěly kabinou vozu a neohrozily cestující.
Jaký typ autosedačky zvolit při výměně z vajíčka?
Jakmile vaše dítě vyroste z vajíčka, je čas poohlédnout se po vhodné autosedačce. Na výběr jsou dva základní typy:
- Dětská autosedačka ve tvaru křesla s orientací proti směru jízdy.
- Dětská autosedačka s orientací po směru jízdy.
Ačkoli norma vyžaduje jízdu v protisměru pouze do 15 měsíců věku dítěte, je pro dítě bezpečnější jezdit v protisměru i poté. Vhodné autosedačky to umožňují až do věku 4 let. Absorbují většinu síly při nárazu, chrání životně důležité orgány, hlavu, páteř a krk a pomáhají snižovat úmrtnost malých dětí při autonehodách.
Pro starší děti můžete zvolit běžnou autosedačku již ve směru jízdy. Stále ji však do vozu upevňujte pomocí systému ISOFIX.
Od jakého věku může dítě sedět proti směru jízdy?
Současná bezpečnostní norma nařizuje, aby dítě sedělo proti směru jízdy až do 15 měsíců věku. Do té doby je pro něj nejbezpečnější sedět proti směru jízdy, protože v takovém případě může vhodná autosedačka nejlépe chránit jeho hlavu, krk a záda. Statistiky ukazují, že toto umístění může výrazně snížit riziko úmrtí malých dětí v případě nehody.
Jaké typy autosedaček lze rozlišit s ohledem na hmotnostní limity?
Podle současné bezpečnostní normy se způsob označování autosedaček podle hmotnostních limitů změnil na označování podle výšky dítěte. Protože jsou však lidé zvyklí na způsob označování v rozmezí kilogramů, najdete v popisech autosedaček uvedeny oba parametry. Při přechodu na model pro starší děti se však vždy řiďte uvedenou výškou.
Autosedačky dělíme do následujících kategorií:
- Dětské autosedačky typu vajíčko jsou vhodné pro výšku 40-83 cm (dříve označované jako 0-13 kg).
- Dětská autosedačka typu vajíčko je vhodná pro výšku 40 - 105 cm (0 - 18 kg).
- Autosedačka pro děti ve výšce 61 - 105 cm (odpovídá hmotnosti 9 - 18 kg).
- Autosedačka 100 - 150 cm (odpovídá hmotnosti 15 až 36 kg).
- Podsedáky 126 - 150 cm
Od jakého věku stačí, aby dítě sedělo na podsedáku?
Podsedák zvolte, pokud je vaše dítě dosáhlo věku alespoň 5 let. V tomto věku jsou stabilnější alternativou podsedáky s opěrkou zad, protože umožňují lepší uchycení bezpečnostním pásem automobilu. Standardně jsou vhodné do výšky 130 cm nebo do doby, než dítě dosáhne hmotnosti 36 kg.
Pro starší děti zvolte klasickou jednoduchou autosedačku a používejte ji do 12 let věku dítěte nebo do dosažení výšky 150 cm.