Jaké jsou příznaky výskytu parazitů u dětí a jak se jich účinně zbavit?

Jaké jsou příznaky výskytu parazitů u dětí a jak se jich účinně zbavit?>

S přítomností parazitů u svého dítěte málokterá maminka počítá, a pokud se tak stane, obvykle ji to zaskočí. Nejedná se však o nic výjimečného. Koneckonců důsledné dodržování hygienických opatření u malých dětí neprobíhá vždy na 100 %. Jak se paraziti u dětí projevují a jak se léčí?

Co jsou to paraziti?

Parazity u dětí označujeme organismy, které žijí uvnitř nebo na povrchu dětského těla. Aby mohl parazit přežít, musí přijímat živiny od svého hostitele, což dítě naopak o živiny ochuzuje. Paraziti jsou proto pro dítě škodliví a způsobují řadu problémů; v případě klíšťat představují riziko přenosu řady infekčních onemocnění.

Paraziti se během své evoluce dokonale přizpůsobili životu na úkor svého hostitele. Vyvinuli si proto různé mechanismy, jak obejít jeho obranu. Proto projevy parazitárních onemocnění u dětí často naznačují velmi nespecifické potíže a jejich přítomnost v těle není vždy snadné prokázat.

Naštěstí je současné možnosti medicíny dokáží diagnostikovat a zvládnout.

Jaké typy parazitů se u dětí vyskytují nejčastěji?

Parazitickým způsobem života může žít několik druhů z různých skupin organismů. Člověka mohou napadnout druhy patřící mezi prvoky, červy nebo různé vnější parazity.

Mezi maminkami se vnitřními parazity dětí rozumí především střevní paraziti dětí, jako jsou např:

  • roupy,
  • hlísti,
  • škrkavky,
  • tasemnice,
  • toxocara - škrkavka psí a kočičí.

Parazité však mohou napadnout i jiné části těla nebo dokonce povrch těla dítěte. Mezi tyto vnější parazity dětí patří vši, blechy, klíšťata, roztoči nebo zákožka svrabová způsobující svrab.

Jak se paraziti přenášejí?

Pravdou je, že parazité jsou v přírodě běžní, a proto není neobvyklé, že je vaše dítě chytí. Děti jsou pro ně navíc skvělými hostiteli. Nemají ještě plně vyvinutý imunitní systém, což je v případě kontaktu činí ještě náchylnějšími.

Paraziti jsou všude kolem nás, zejména v prostředí, kde si děti rády hrají. Jsou přítomni v půdě, hlíně, na zahradě, pískovišti, na neumytém ovoci nebo je lze chytit od domácích zvířat. Malé děti si velmi rády a často vkládají do úst různé předměty ze svého okolí nebo vlastní neumyté ruce. Všichni známe situace, kdy i přes naši snahu vidíme, jak si dítě strká do úst písek nebo olizuje kamínek.

Mezi nejčastější způsoby, jak děti chytají parazity, patří např:

  • Nedostatečná hygiena rukou;
  • pobyt ve skupině s nakaženým dítětem;
  • hraní si s kontaminovanou půdou nebo pískem;
  • olizování kontaminovaných předmětů;
  • hra s nakaženým zvířetem;
  • konzumace neumytého ovoce a zeleniny;
  • pití vody z neznámého zdroje (kontaminovaná voda);
  • konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa nebo potravin;
  • přímý kontakt s výkaly nebo neumytí rukou po návštěvě společné toalety.

Jaké jsou příznaky parazitů u dětí?

Rozpoznat, že vaše dítě trpí parazitárním onemocněním, není vždy snadné. Někdy lze parazita skutečně vidět ve stolici, ale většinou jsou příznaky mnohem méně zřetelné.

Zmiňte se lékaři, pokud dítě těmito obtížemi trpí opakovaně nebo dlouhodobě:

  1. Trávicí potíže

Na parazity pomýšlíme, pokud dítě dlouhodobě trpí nespecifickými bolestmi břicha, zejména v dolní části břicha. Dítě může trápit průjem, nadýmání, nevolnost nebo zvracení. Může mít menší chuť k jídlu, hůře přibírat na váze nebo být v jídle vybíravější.

  1. Změny ve stolici

Někdy lze parazita identifikovat díky objevení červů ve stolici u dětí. To je zejména případ hlístů u dětí. Ne vždy však parazity tímto způsobem poznáte. Někdy je indikují změny ve stolici. Může se jednat o to, že je řidší, častější nebo mastnější.

  1. Únava

Paraziti odebírají dítěti živiny a energii. Proto se může zdát unavenější, bledší nebo může mít potíže s přibýváním na váze. To může vést k tomu, že bude podrážděnější a vybíravější.

  1. Změny na kůži

Některé parazity lze identifikovat také podle změn na kůži, zejména díky jejímu svědění. Přítomnost parazita způsobuje zánět a podráždění kůže. To lze pozorovat na různých částech těla, ale zvláště časté je to v oblasti konečníku.

  1. Dýchací potíže

Řada parazitů může napadnout také dýchací systém dítěte. V takovém případě může dítě dlouhodobě kašlat nebo mít jiné změny v dýchání.

  1. Další méně typické příznaky

Paraziti u dětí jsou také infekcí, na kterou může dětský organismus reagovat zvětšením lymfatických uzlin, dlouhodobě mírně zvýšenou teplotou nebo příznaky nedostatku některých živin. Obvykle se jedná o hladinu železa, což vede k tomu, že dítě je bledší, má tmavé kruhy kolem očí nebo je více unavené. Zánět se může projevit také při vyšetření krevního obrazu, kdy lékař zjistí zvýšenou hladinu určitých bílých krvinek.

Jaké jsou možnosti léčby parazitů u dětí?

Pokud si všimnete příznaků možné přítomnosti parazitů u dětí, měli byste navštívit svého pediatra. Snad s výjimkou přítomnosti vší nebo klíšťat, které po návštěvě lékárny zvládnete i v domácích podmínkách.

Lékař předepíše léčbu onemocnění podle konkrétního potvrzeného druhu. Vnitřní parazity lze sice léčit stejnými léky na předpis, ale dávkování a délka léčby může záviset na druhu. Prvním důležitým krokem je proto určení, o jakého parazita se jedná a který orgán je napaden.

Před návštěvou pediatra si proto připravte seznam příznaků pozorovaných u dítěte a zmiňte se lékaři, pokud jste v poslední době cestovali do zahraničí nebo do exotických zemí. Podle toho bude lékař buď schopen přímo nasadit vhodnou léčbu, nebo spíše doporučí další odběry.  

Je důležité správně odebrat potřebný vzorek, což vám lékař předem vysvětlí. Může se jednat o odběr krve, moči, stolice, výtěr z konečníku, bioptický materiál, sputum (hlen) nebo jiné testy a vyšetření. Postupujte přesně podle jeho pokynů.

Po zjištění původce onemocnění lékař předepíše vhodnou léčbu a její dávkování.

Jaká opatření je třeba dodržovat, pokud se u dětí zjistí paraziti?

Paraziti se v dětských kolektivech šíří velmi snadno, proto je třeba o této skutečnosti informovat třídního učitele, ať už v mateřské nebo základní škole dítěte. Je to důležité jak pro ochranu ostatních dětí ve třídě, tak pro zajištění toho, aby se vaše dítě po návratu do kolektivu znovu nenakazilo.

Jakmile se parazitární onemocnění potvrdí u jednoho člena rodiny, je vždy nutné léčit všechny členy rodiny současně. Zároveň je třeba důkladně uklidit domácnost a vyžehlit veškeré oblečení a ložní prádlo.

Jaká je prevence parazitóz u dětí?

Vždy je lepší jakémukoli onemocnění předcházet než ho následně léčit. To platí i v případě parazitů u dětí, kde se jako ideální prevence ukazuje kombinace dobré hygieny, kontroly prostředí, ve kterém se dítě pohybuje, opatrnosti při jídle nebo ostražitosti při hře se zvířaty.

Základem prevence je čistota rukou dítěte. Malé děti učíme, jak si správně mýt ruce vodou a mýdlem. Správným vedením a příkladem je učíme mýt si ruce před každým jídlem, po použití toalety, po návratu domů z venku nebo po každém kontaktu se zvířetem. Pokud nemáte k dispozici vodu a mýdlo, můžete mytí rukou nahradit použitím dezinfekčního gelu na ruce na bázi alkoholu.

Dezinfekce a dezinfekční prostředky

Vajíčka parazitů jsou velmi malá a snadno se šíří v prostředí. Vhodnou prevencí je proto udržovat nehty dítěte vždy důkladně ostříhané nakrátko. Snížíte tak riziko, že se zárodky budou držet pod nehty, a také umožníte lepší mytí rukou.

Péče o dětské nehty

Důležitá je také opatrnost při přípravě a konzumaci jídla a pití:

  • Dítě by mělo konzumovat pouze dostatečně tepelně upravené maso a vejce.
  • Ovoce a zelenina by měly být důkladně omyty pod tekoucí vodou.
  • U malých dětí je třeba se vyhýbat také nepasterizovaným výrobkům.
  • Podávat by se měla pouze voda z kvalitních a ověřených zdrojů.

Pokud máte doma domácí zvíře, pravidelně ho odčervujte a kontrolujte, zda nemá parazity ve stolici. Dítě by si mělo po hře se zvířetem umýt ruce. Není také vhodné, aby si dítě hrálo s neznámými zvířaty.

Rizikové jsou také hry v hlíně a na nechráněných pískovištích. Při hraní se snažte vyhýbat prostředí, kam mají kočky přístup. Domácí pískoviště vždy zakryjte vhodným krytem nebo plachtou.

Naučte děti správně používat veřejné toalety, po jejich použití si řádně umýt ruce a utírat se pouze směrem zepředu dozadu.

Při podezření na parazity navštivte lékaře a nechte děti vyšetřit. Čím dříve se zahájí léčba, tím snáze se parazitů zbavíte.