Obsah
Lupénka u dětí často vypadá jinak než u dospělých. Diagnostikuje ji lékař, a pokud ji vaše dítě má, znamená to pro něj určité změny na celý život. Co je to vlastně lupénka a jak se u dětí projevuje?
Co je to lupénka?
Lupénka je chronické, dědičné onemocnění postihující především kůži. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém vlastní imunitní systém mylně napadá zdravé kožní buňky a stimuluje je k rychlejšímu a častějšímu dělení.
Zatímco u zdravých lidí se kožní buňky vyměňují každých 28 až 30 dní, u lupénky mohou nové buňky vznikat každých 3 až 7 dní. Výsledkem je nahromadění kožních buněk v určitých oblastech kůže, které je navenek pozorovatelné jako ztluštělé červené skvrny na kůži, odborně nazývané plaky. Tyto oblasti svědí a mohou být pokryty stříbrnými šupinami. Ačkoli se plaky mohou objevit kdekoli na těle, nejčastěji postihují oblasti kolem kolen, loktů, pokožky hlavy a trupu. Lupénka však může postihnout i nehty.
Jaký je rozdíl mezi lupénkou a ekzémem?
Lupénka a ekzém jsou dvě zcela odlišná onemocnění, která mají společné pouze to, že svědí a projevují se červenými skvrnami. Povaha těchto lézí je však odlišná. Zatímco lupénka je autoimunitní onemocnění, ekzém je způsoben nadměrnou aktivitou imunitního systému na dráždivé látky nebo alergeny z prostředí.
Ekzémy a lupénka se na těle vyskytují v různých oblastech. Zatímco ekzém se vyskytuje hlavně na obličeji, krku, rukou, chodidlech, vnitřní straně loktů nebo podkolenních jamek, lupénka postihuje jiné oblasti. Ekzém má navíc tendenci svědit o něco více než lupénka.
Jaké jsou příčiny lupénky?
Lupénka je autoimunitní onemocnění, což znamená, že je způsobena vlastním imunitním systémem, který mylně považuje zdravé kožní buňky za poškozené. Základem onemocnění je genetická predispozice, avšak musí být spuštěno dalšími faktory, jako jsou vlastnosti imunitního systému a faktory prostředí. Lupénka se nepřenáší mezi lidmi, nejedná se o infekční onemocnění.
Pokud lupénka postihne jednoho z rodičů, pravděpodobnost, že se u dítěte rozvine, je 10-25 %. Pokud ji však mají oba rodiče, riziko se zvyšuje na 50 %.
Mezi faktory prostředí, které mohou lupénku u dítěte vyvolat, patří např:
- Překonání infekce, například streptokokové infekce.
- Poranění kůže, jako jsou řezné rány, škrábance nebo kousnutí hmyzem.
- Změny počasí, zejména suché, chladné počasí bez slunečního svitu.
- Některé druhy léků.
- Kouření nebo pití alkoholu.
- Hormonální změny během puberty, těhotenství nebo při kojení.
- Jiná autoimunitní onemocnění.
Jak vypadá lupénka u dětí a jak se projevuje?
Mezi počáteční příznaky patří malé červené plochy na kůži, jejichž vzhled a umístění závisí na typu lupénky, kterou dítě má. Plaky obvykle vypadají jako ztluštělé, červené nahromadění kůže, které se postupně odlupuje. U dětí nejsou příliš výrazné a lze je snadno zaměnit za projevy ekzému.
Tyto změny na kůži svědí a dítě může dokonce pociťovat pálení nebo bolest. V závažných případech může dojít k prasknutí a případnému krvácení, které je samozřejmě také spojeno s bolestí.
U malých dětí nemusí být příznaky takto specifické a mohou se projevovat pouze jako přetrvávající vyrážka v oblasti plenek, která se nezlepší ani při použití běžných krémů na plenkovou dermatitidu.
Krémy na plenkovou dermatitidu
V jakém věku se lupénka objevuje u dětí?
Ačkoli se lupénka může objevit v jakémkoli věku, první příznaky lupénky u dětí se obvykle objevují mezi 7. a 10. rokem života. Přestože je lupénka u malých dětí vzácná, není vyloučena. Ve vzácných případech ji na kůži dítěte objevíme již v prvním roce života, zejména pokud je lupénka v rodině dítěte běžnou diagnózou. V mladším věku postihuje oblast plenek nebo k projevům dochází po překonání závažnější infekce.
Které části těla jsou u dětí nejčastěji postiženy lupénkou?
Lupénka se může projevit na kterékoli části těla, ale častěji se s ní setkáváme:
- Oblast vlasů: lupénka může postihnout oblast pod vlasy;
- Lokty a kolena na vnější straně: Projevy jsou podobné zhrublé kůži na kolenou a loktech u dospělých, ale výraznějšího červeného vzhledu. Často se objevují symetricky na obou končetinách současně;
- Dolní část zad;
- Na chodidlech a dlaních;
- Nehty;
- Obličej;
- Méně často v kožních záhybech, např. v podpaží, pod prsy, v tříslech nebo v oblasti genitálií.
Kdy musím navštívit lékaře?
Lékaře byste měli navštívit vždy, když si všimnete náhlých nebo přetrvávajících změn na kůži vašeho dítěte. Jelikož se jedná o autoimunitní onemocnění, které se může časem zhoršovat, patří léčba lupénky do rukou odborníka. Obvykle ji léčí dermatolog nebo v některých případech dětský revmatolog.
Jaké jsou možnosti léčby lupénky u dětí?
Lékař obvykle přistupuje ke kombinaci několika možností léčby v závislosti na lokalizaci a závažnosti projevů onemocnění. Co si však musíme uvědomit, je skutečnost, že lupénku nelze vyléčit, lze pouze potlačit nebo zmírnit její příznaky.
Přestože lupénka není život ohrožující onemocnění, může výrazně snížit kvalitu života. Akutní projevy nemoci jsou viditelné, což je pro malé děti a dospívající trapné a mohou se za ni na veřejnosti stydět. Správná léčba může projevy minimalizovat. O kůži je však třeba pravidelně pečovat a dodržovat rady lékaře.
Pravidelná léčba zahrnuje:
- Sluneční záření může výrazně zlepšit stav pokožky. S vhodnou UV ochranou by dítě mělo trávit na slunci co nejvíce času.
- Koupání v mořské vodě, termálních lázních nebo vhodných koupelových solích.
- Zdravý životní styl.
- Zvládání stresu a ovládání relaxačních metod.
- Používání kvalitní jemné kosmetiky, která hydratuje pokožku, například CHICCO Baby Moments Výživný krém nebo CHICCO Natural Sensation Tělové mléko s bambuckým máslem a vitaminem E.
Při projevech lupénky:
- Pravidelně pokožku promazávejte kyselinou mléčnou. Pokud se objeví příznaky onemocnění, lékař vám předepíše kožní lék obsahující kyselinu salicylovou.
- U závažnějších stavů může lékař sáhnout po lécích obsahujících kortikosteroidy, deriváty vitaminu A nebo analogy vitaminu D3.
- Fototerapie
- U velmi závažných stavů nabízí moderní medicína také biologickou léčbu.
Léčba lupénky je dnes poměrně rozmanitá, vyžaduje však spolupráci pacienta.
Jak podpořit léčbu lupénky stravou?
Léčbu lupénky můžete podpořit zdravým životním stylem, který zahrnuje zdravé stravování. Důležité je dostatečné doplňování základních vitaminů, minerálů a antioxidantů. Strava by měla obsahovat vysoký podíl ovoce, zeleniny, tučných ryb, kvalitních olejů, celozrnných výrobků, ořechů, semen, bylinek, koření a probiotik.
Stav můžete zlepšit také omezením potravin, které mohou v těle vyvolat zánětlivé reakce. Mezi tyto potraviny patří všechny vysoce zpracované potraviny, jako jsou sladkosti, polotovary, uzeniny, červené maso. U některých lidí mohou problém zhoršit také mléčné výrobky nebo potraviny obsahující lepek.
Rozhodně je třeba se vyhnout kouření, a to i pasivnímu, a konzumaci alkoholu.
Jak se naučit žít s lupénkou a účinně zvládat její příznaky?
Život s lupénkou představuje řadu výzev a zejména děti se s ní musí naučit žít. Je důležité naučit je dodržovat léčebný plán stanovený lékařem a pravidelně pečovat o svou kůži. Samozřejmostí by mělo být opakované ošetřování pokožky kvalitní kosmetikou. Výzvou pro rodiče je naučit dítě, že by si nemělo škrábat kůži, když ho svědí. Pomáhá pravidelný pobyt na slunci a osvojení si technik zvládání stresu.
Zhoršení psoriázy u dětí je obvykle spojeno se zhoršením jejich psychického stavu. Může se za své kožní změny stydět před vrstevníky nebo se mu děti mohou posmívat. Věnujte proto pozornost jeho emočnímu stavu, buďte mu oporou a naučte své dítě tyto problémy zvládat.
Nezanedbávejte léčbu lupénky svého dítěte, i když má mírné příznaky. Pokud se lupénka neléčí, může se zhoršit a kromě postižení kůže může napadnout i další orgány, jako jsou klouby nebo kardiovaskulární systém.