Fusaky jsou jedním z těch doplňků, které v zimě (ale určitě i během chladného podzimu) využijete na maximum. Děťátku zajistí v kočárku i autosedačce příjemné teplo a ochrání ho před chladem. Jaké typy těchto hřejivých pomocníků na trhu najdete a jak o ně pečovat?
Výběr fusaku nemusí být úplně snadný, nabídka je totiž opravdu široká. Liší se značkou a designy, ale také velikostí, materiálem a různými praktickými vychytávkami.
Správná velikost fusaku může být oříšek. Pokud totiž koupíte rovnou velký, může v něm být nejmenšímu miminku zima. Řešením je pořízení kousku s odnímatelnými částmi, který s drobkem poroste. Existují také přímo maličké fusaky pro novorozence.
Co se týče materiálu, mezi velké oblíbence patří fusaky péřové. Jejich výhodou je to, že opravdu hodně hřejí, nevýhodou je náročnější údržba. Právě proto se stále více do popředí dostávají například fusaky fleecové. Velmi důležité je i zpracování povrchu fusaku. Kromě voděodolnosti a větruodolnosti se při koupi zaměřte také na to, zda váš favorit dobře odvádí vlhkost zevnitř pytle. Pokud ne, děťátko se zpotí a může prochladnout.
Naši favorité
Odepínací nánožník, šňůrka na stažení okolo hlavičky, reflexní prvky, protiskluzová úprava? Vychytávek, které fusak může mít, je nespočet. My jsme ale každopádně nejvíce hrdí na náš FEEDO Fusak 4v1. Ten má totiž všechny jmenované. Je navíc extra dlouhý (až 110 cm) a z odepnutého nánožníku se vám vmžiku stane přebalovací taška!
Neméně oblíbené jsou i zimní sety Petite&Mars Jibot 3 v 1, jejichž součástí jsou i teplé rukavice na kočárek. Fusak i rukavice jsou podšity hebkým fleecem.
Ať už jste si fusak koupili, ušili nebo nechali ušít, je třeba se o něj starat. Jak? Zeptali jsme se odbornic, které se na fusaky a kočárky u nás ve Feedo® specializují.
Pravidla pro péči o fusak
- před prvním použitím fusak vyperte
- dbejte na materiál, na trhu existuje několik typů materiálů, ze kterých jsou jednotlivé části fusaků vyrobeny (softshell, Merino vlna, polyester, peří, vlna aj.) a o každý je potřeba pečovat jinak
- VŽDY je potřeba podívat se visačku, kde jsou pokyny přímo od daného výrobce – tohoto postupu je dobré se VŽDY držet, jinak riskujeme poškození a snížení funkčnosti fusaku
- před praním vždy zapněte všechny zipy, i ty suché – jinak by se na ně mohla zachytit textilní vlákna
- fusak nenamáčejte a ideálně ho perte odděleně od ostatního prádla
- při praní používejte tekutý prací prášek, vyvarujte se aviváže
- některé fusaky vyžadují stejnou péči jako funkční materiály
- fusaky vždy vymáchejte
- fusaky je nutné po vyprání ihned vyvěsit nebo rozložit na sušáku
- fusaky nesušte na přímém slunci
- některé fusaky také nepatří do sušičky a nesmějí se ani žehlit
- pokud fusak podle výrobce může jít do sušičky, vždy jen na nízkou teplotu
- fusaky perte na maximální teplotě 30°C – se šetrným odstřeďováním a praním
- některé fusaky lze dávat i do čistírny (nebo POZOR, pouze do čistírny!)
- pokud máte na fusaku kožešinku, věnujte jí zvýšenou pozornost, často je o ni třeba pečovat jinak než o zbytek fusaku
- zvlášť opatrné zacházení vyžadují fusaky, které mají péřovou výplň nebo jsou např. z vlny
- fusak perte/nechte vyčistit tak často, jak uznáte za vhodné