Jak rychle a kolik by mělo dítě přibírat na váze v závislosti na věku?

Jak rychle a kolik by mělo dítě přibírat na váze v závislosti na věku?>

Obsah

Proč je důležité dítě pravidelně vážit? Jak vybrat váhu pro vážení dítěte? Jak správně zvážit dítě? Jak často vážit miminko? Jak rychle a kolik by mělo dítě přibírat na váze? Jaké váhové přírůstky lze očekávat v závislosti na věku dítěte? Proč dítě někdy přibývá na váze rychleji a někdy pomaleji? Co je to růstový spurt a kdy ho očekávat? Co dělat, pokud se vám zdá, že vaše dítě přibírá na váze příliš rychle nebo příliš pomalu?

Jedním ze základních ukazatelů správného vývoje dítěte je jeho přírůstek hmotnosti. V prvních měsících je proto velmi důležité sledovat hmotnost dítěte a porovnávat ji se standardizovanými tabulkami. Přibývání na váze však závisí na mnoha faktorech, a proto musí váhu miminka sledovat pediatr při pravidelných preventivních prohlídkách. Co byste měli vědět o hmotnosti svého dítěte?

Proč je důležité dítě pravidelně vážit?

Miminko nám zatím neprozradí své zdravotní problémy, proto je třeba sledovat jiné, nepřímé známky toho, zda se mu daří dobře a zda se správně vyvíjí. Jedním ze základních ukazatelů toho, jak dobře miminko prospívá, je sledování změn jeho hmotnosti v průběhu věku. Právě z ní mohou odborníci vyčíst řadu možných zdravotních problémů:

  • Správný růst: v dané populaci děti přibývají na váze přibližně stejně. Samozřejmě mezi nimi existují jemné rozdíly, ale příliš velké odchylky od normálního vývoje naznačují možné zdravotní potíže.
  • Přiměřené krmení: Sledováním hmotnosti můžeme zjistit, zda dítě krmíme tak akorát. Příliš pomalé nebo příliš rychlé přibírání na váze není pro zdravý vývoj správné.
  • Vývojové milníky: Hmotnost může souviset také s dosažením vývojových milníků. Aby se dítě dokázalo otočit, posadit nebo dokonce postavit, musí mít vyvinutou dostatečnou svalovou hmotu.
  • Znalost aktuální hmotnosti dítěte je také nezbytná, když lékař předepisuje léky. Aby bylo zajištěno, že účinná látka léku bude na dítě dobře účinkovat, nesmí jí být příliš málo nebo příliš mnoho. Většina léků má dávkování udávané počtem miligramů léku na 1 kg hmotnosti.

Jak vybrat váhu pro vážení dítěte?

K vážení miminek používáme speciální kojenecké váhy upravené pro tento účel. Taková váha je tvarově přizpůsobena tomu, že na ni dítě položíme celé a váhu dítěte zváží poměrně přesně. Kvalitní váhy mají malou odchylku kolem 5 gramů. Při vážení na váze pro dospělé nemusí být měření přesné, ale používá se pro orientační vážení.

Přesné vážení je důležité zejména při vážení novorozenců, nedonošených dětí a kojenců, kteří neprospívají ideálně nebo u kterých je třeba zkontrolovat, kolik mateřského mléka vypili během jednoho krmení.

V naší nabídce najdete BABYONO elektronickou dětskou váhu, která umožňuje vážit děti do 30 kg. Je uživatelsky velmi přívětivá, dítě můžete bezpečně položit na desku, která má až 4 snímače hmotnosti. Díky tomu měří hmotnost přesně. Je napájena 3 bateriemi AAA, které jsou součástí balení.

BABYONO Elektronická váha pro děti do 30 kg

Pokud hledáte váhu s chytrými funkcemi, vyberte si digitální dětskou váhu TRUELIFE BabyScale B5 BT. Obsahuje chytrou aplikaci, která sleduje historii měření a umožňuje graficky zobrazit změny. Díky funkci HOLD můžete vážit i děti, které se na váze vrtí. Je napájena 3 bateriemi AAA, které však díky velmi šetrnému způsobu ovládání vydrží až 400 měření.

Digitální dětská váha TRUELIFE BabyScale B5 BT

Jak správně zvážit dítě?

Dítě zvážíte na dětské váze následujícím způsobem:

  • Váhu umístěte na rovnou a stabilní podložku.
  • Váha musí být před vážením čistá a vynulovaná. K vynulování hmotnosti používáme funkci TARE, která umožňuje váhu vynulovat i s přikrývkou a čistou plenou. Před vážením přebalte dítě do předem zvážené čisté pleny.
  • Dítě položte na váhu tak, aby leželo na zádech. Během vážení dítě vždy sledujte, abyste se ujistili, že z váhy nespadne, a mějte jednu ruku připravenou k jeho zachycení, pokud by se náhle přetočilo.
  • Na displeji se zobrazí naměřená hmotnost, kterou si můžete zapamatovat nebo zaznamenat.

Jak často vážit miminko?

Jak často je třeba vážit miminko, závisí také na důvodech, proč sledujete jeho váhu.

Pokud sledujete pouze správný vývoj děťátka, dítě nemá žádné jiné známé zdravotní problémy a dobře jí, můžete miminko sledovat s následující frekvencí:

  • Novorozenec se poprvé váží v porodnici ihned po narození. Porodní hmotnost je důležitá pro další sledování jeho váhového přírůstku.
  • V prvním týdnu po narození se miminko váží každý 1 až 2 dny. Je normální, že po narození ztratí část své původní hmotnosti. Dítě vážíme pravidelně, dokud nezačne opět přibývat na váze. Původní porodní váhu by mělo získat zpět do 14 dnů po narození.
  • Děti ve věku od 2 týdnů do 6 měsíců: vážíme pravidelně přibližně jednou za měsíc.
  • Děti ve věku 6 až 12 měsíců: vážíme při každé preventivní prohlídce, obvykle každé 2 až 3 měsíce.

Jiná situace však nastává, pokud má dítě nějaké zdravotní problémy, hůře přibírá na váze nebo má potíže s krmením. V takovém případě frekvenci vážení určí lékař.

Není výjimkou, pokud musíte novorozence vážit před a po každém kojení, abyste sledovala, zda vypil dostatek mateřského mléka. U takových dětí budete doma potřebovat vlastní kojeneckou váhu.

Jak rychle a kolik by mělo dítě přibírat na váze?

Hmotnost a rychlost přibývání na váze se sleduje podle standardizovaných tabulek a grafů vypracovaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO) nebo národními institucemi, které tyto hodnoty přizpůsobily konkrétní populaci. Tyto grafy jsou vypracovány zvlášť pro chlapce a zvlášť pro dívky.

Průměrná hmotnost dítěte ve věku 0-12 měsíců v kilogramech

 

Průměrná hmotnost

Horní hranice

Dolní hranice

Věk

Dívka

Chlapec

Dívka

Chlapec

Dívka

Chlapec

Porodní hmotnost

3,2

3,3

3,9

4,2

2,3

2,5

1 měsíc

4,0

4,3

5,0

5,6

2,9

3,0

2 měsíce

4,7

5,2

6,0

6,7

3,4

3,6

3 měsíce

5,4

6,0

6,9

7,7

4,0

4,2

4 měsíce

6,0

6,7

7,6

8,4

4,6

4,8

5 měsíců

6,7

7,3

8,3

9,1

5,1

5,4

6 měsíců

7,2

7,8

8,9

9,7

5,6

6,0

7 měsíců

7,7

8,3

9,5

10,2

6,0

6,5

8 měsíců

8,2

8,8

10,0

10,7

6,4

7,0

9 měsíců

8,6

9,2

10,4

11,1

6,7

7,4

10 měsíců

8,9

9,5

10,8

11,5

7,0

7,7

11 měsíců

9,2

9,9

11,2

11,9

7,3

8,0

1 rok

9,5

10,2

11,5

12,2

7,6

8,2

 

Jaké váhové přírůstky lze očekávat v závislosti na věku dítěte?

Dítě nemusí přibírat každý týden stejně, ale v průměru by se tomu mělo blížit. Průměrný přírůstek hmotnosti v prvním čtvrtletí života by měl být 700 gramů za měsíc, což představuje 150 až 250 gramů týdně. Ve druhém čtvrtletí by měl být měsíční přírůstek hmotnosti dítěte přibližně 500 až 600 gramů, ve třetím čtvrtletí 400 až 500 gramů a ve čtvrtém 300 až 400 gramů za měsíc.

V prvním pololetí by dítě mělo zdvojnásobit svou porodní hmotnost a do svých prvních narozenin ji ztrojnásobit.

Proč dítě někdy přibývá na váze rychleji a někdy pomaleji?

Každá maminka by měla vědět, že dítě nepřibývá na váze vždy stejným tempem, ale je zcela přirozené, že v jednom období přibírá méně než v jiném. Zejména v prvních týdnech a měsících se maminky často obávají, že jejich dítě nepřibírá dostatečně.

Někdy z tohoto důvodu mylně přecházejí z mateřského mléka na umělé kojenecké mléko. Kojení je však tou nejlepší formou výživy, kterou může takto malé dítě přijímat. Nebojte se, dodává mu všechny živiny, které potřebuje. Pokud je s přibýváním na váze vašeho dítěte něco v nepořádku, poraďte se před odstavením a přechodem na kojenecké mléko se svým pediatrem.

Jak dítě roste, všimnete si, že v určitém okamžiku výrazně vyroste a náhle přibere na váze. To je normální a říkáme tomu růstový spurt.

Co je to růstový spurt a kdy ho očekávat?

Růst dítěte probíhá skokově. V určitém období se vám může zdát, že dítě téměř nepřibírá a moc neroste, pak se najednou během týdne výrazně vytáhne a přibere. Tomuto jevu říkáme růstový spurt a můžete ho v určitém věku očekávat.

U každého dítěte může nastat v trochu jinou dobu. U novorozenců se však běžně objevuje po prvním týdnu (7. až 10. den po narození) a pak ve 2. až 3. týdnu po narození. U kojenců to bývá kolem 3. měsíce a poté vidíme výraznější růst každých několik měsíců.

V tomto období můžete u dítěte pozorovat větší hlad, změny ve spánkovém režimu, děti bývají neklidnější. Náhlý růst se také projeví tím, že mu najednou nemusí dobře padnout oblečení a potřebuje větší velikost plenky. Často jsou tyto růstové skoky spojeny s většími vývojovými milníky, jako je přetáčení, sezení nebo první krůčky.

Co dělat, pokud se vám zdá, že vaše dítě přibírá na váze příliš rychle nebo příliš pomalu?

Přestože děti rostou takovými skoky, můžete mít pocit, že vaše dítě přibírá na váze příliš pomalu nebo příliš rychle. V takovém případě se obraťte se svými obavami na svého pediatra, který vám řekne, zda jsou vaše obavy oprávněné, nebo určí, jak postupovat.