Jaké jsou hlavní zásady úspěšného kojení a výhody pro dítě i matku?

Jaké jsou hlavní zásady úspěšného kojení a výhody pro dítě i matku?>

Mateřské mléko je tou nejlepší stravou, kterou můžete svému dítěti v prvních měsících dávat. Úspěšné zahájení a pokračování v kojení bez obtíží však není samozřejmostí. Co vám pomůže k úspěšnému kojení a čeho byste se naopak rozhodně měli vyvarovat?

Proč je mateřské mléko pro miminko tou nejlepší volbou?

I když kojení nemusí být od samého začátku snadné, stojí za to o něj bojovat.  Můžete požádat o pomoc zkušené sestry v porodnici nebo oslovit laktační poradkyně ve svém okolí.

Kojení nabízí vašemu dítěti mnoho výhod. Podporuje užší fyzické a citové pouto mezi vámi a miminkem a dává mu silnější pocit bezpečí.

Tím však význam kojení pro dítě nekončí. Mezi nejdůležitější zdravotní přínosy patří:

Optimální zdroj živin pro dítě

Mateřské mléko je optimálně přizpůsobeno potřebám vašeho dítěte. Poskytuje mu všechny složky pro jeho výživu a pokrývá dostatečnou hydrataci. Je v něm dostatek základních makroživin, jako jsou cukry, tuky, všechny bílkovinné složky, ale také všechny potřebné mikroživiny, včetně minerálů a vitaminů. Aby mohla matka všechny tyto živiny dítěti poskytnout, musí mít pestrou, vyváženou stravu a dostatečný příjem tekutin. Dbejte proto na zdravou stravu během kojení.

Podpora imunity dítěte

Malé dítě se rodí s nezralým imunitním systémem, který dozrává až později. Maminka může tento proces podpořit kojením. V prvních měsících života dodává dítěti potřebné protilátky ve formě mateřského mléka a zároveň podporuje dozrávání jeho vlastní imunity. Mateřské mléko obsahuje také oligosacharidy, které jsou známé svými probiotickými účinky. Tyto látky podporují správné osídlení střev dítěte prospěšnými bakteriemi.

Snadnější trávení

Kojené děti mají méně zažívacích problémů ve srovnání s dětmi krmenými kojeneckým mlékem. Méně často se u nich objevuje zácpa, kojenecká kolika nebo průjem.

Nižší riziko chronických onemocnění

Kojení má také dlouhodobý pozitivní vliv na zdraví dítěte. Ukazuje se, že kojené děti mají nižší riziko vzniku alergií, cukrovky, celiakie, dokonce i některých typů leukémie. Kromě toho mají kojené děti o něco nižší riziko vzniku obezity v pozdějším věku a zdá se, že si snadněji udržují optimální hmotnost.

Jaký význam má kojení pro matku?

Z kojení však neprofituje pouze dítě, ale také matka. Včasné zahájení kojení po porodu urychlí proces zavinování dělohy. Návrat dělohy do původní velikosti je způsoben hormony, jako je oxytocin, které se během kojení uvolňují ve zvýšené míře. To je důvod, proč můžete při kojení v šestinedělí pociťovat bolesti v podbřišku, velmi podobné silnějším menstruačním bolestem.

Kojení má však také dlouhodobě příznivý vliv na zdraví matky. Čím déle žena kojí, tím nižší je u ní riziko vzniku několika typů rakoviny, včetně rakoviny prsu, vaječníků a děložní sliznice. 

Jaké jsou další výhody kojení?

Zdravotní přínosy však nejsou to jediné, co oceníte. Mateřské mléko je vždy k dispozici ve správné teplotě. Nemusíte si ho připravovat předem, ohřívat ho ani s sebou nosit mnoho věcí, když cestujete.

K tvorbě mateřského mléka stačí investovat do vlastní vyvážené stravy a dostatečného příjmu tekutin. Na druhou stranu kojenecké mléko nestojí zanedbatelnou částku a spolu s náklady na pleny tvoří významnou část rodinného rozpočtu. Vyžaduje také nákup kojeneckých lahví, které je třeba pravidelně sterilizovat, a přinejmenším v prvním roce života dítěte používání kojenecké vody pro přípravu mateřského mléka.

V dnešní době je důležitý také ekologický aspekt kojení. Mateřské mléko je pro přírodu neškodné a nezatěžuje ji tolik jako produkce a transport kojeneckého mléka.

Jaké jsou hlavní zásady úspěšného kojení?

Téměř každá žena je schopna své dítě kojit. Tělo ženy se na kojení připravuje po celou dobu těhotenství.

Po porodu jsou prsa připravena začít produkovat dostatek mateřského mléka, ale aby se tento proces spustil, je třeba dítě brzy a často přikládat. K prvnímu přiložení k prsu by mělo dojít na porodním sále, ideálně do 30 minut po narození dítěte.

Díky zavedení rooming-in v porodnicích může matka své dítě často kojit, kdykoli se jí zachce. Čím častěji a silněji dítě saje, tím více mateřského mléka se tvoří. Počet kojení by měl vycházet z potřeb dítěte a neměl by podléhat žádným omezením nebo přísnému rozvrhu. V prvních týdnech života se dítě kojí velmi často, obvykle v intervalech 2 až 3 hodin. Není proto neobvyklé, pokud je to zpočátku až 15krát denně.

Dítě byste měla kojit i v noci v podobných intervalech jako přes den. Pokud potřebujete zvýšit množství mléka, soustřeďte se zejména na časté noční kojení. Produkce hormonu prolaktinu je nejvyšší v noci.

Úspěch kojení závisí také na správné poloze dítěte. Ta je pro hladký průběh velmi důležitá, protože umožňuje dítěti správné přisátí k prsu a také poskytuje pohodlí oběma stranám.  Existuje několik poloh při kojení, z nichž by si matka měla vybrat několik, které vyhovují jí i jejímu dítěti.

Během kojení věnujte prsu náležitou péči. Po každém kojení ošetřete bradavky krémem na bradavky, abyste zabránila jejich poškození a silnému podráždění. Pravidelné používání prsních vložek do podprsenky je pro zdraví prsou také dobré.

Krém na ochranu bradavek

Snad nejdůležitější součástí úspěšného kojení je však nastavení maminky. Důvěřujte svému tělu. Dokáže vytvořit dostatek mléka pro vaše dítě a celá zkušenost s kojením půjde po nějaké době hladce. Zbytečný stres, napětí i nedostatek spánku mohou tvorbu a množství mléka ovlivnit. Snažte se proto co nejvíce odpočívat a zbytečně se nestresovat.

Jaké jsou časté chyby při kojení?

To nejlepší, co můžete na začátku kojení udělat, je často přikládat dítě k prsu. Matky se však někdy uchylují k příliš brzkému dokrmování dítěte umělým mlékem nebo k příliš časnému používání dudlíků, což může proces zpomalit.

V současné době se doporučuje kojit děti podle jejich potřeb, nikoli podle přísného rozvrhu.

Mnoho potíží s kojením je způsobeno kojením ve špatné poloze nebo nedostatečným přisátím. Správná technika kojení zabrání nesprávnému přisátí, bolesti zad nebo poranění bradavek. Vyplatí se včas nastudovat vhodné polohy nebo se poradit s odborníkem.

Při kojení záleží také na délce sání z jednoho prsu. Mateřské mléko se uvolňuje v dávkách. Na začátku dítě pije přední mléko, které je bohaté na vodu a tekutiny. Teprve později se z prsu začne uvolňovat zadní mléko, které má vyšší obsah tuku a dítě více zasytí. Pokud žena během kojení příliš brzy vymění prsa, může dítě rychle pocítit opět hlad. Nechte dítě pít z jednoho prsu, až se samo pustí.

K potížím vede také zanedbání počátečních příznaků bolesti bradavek nebo prsou. Snažte se co nejdříve řešit jakékoli potíže. Pokud vás při kojení začnou bolet bradavky, zkontrolujte, jestli na nich nejsou trhlinky. Ty mohou být velmi bolestivé a mohou krvácet, což zbytečně ztěžuje další kojení. Sledujte množství mléka, zejména pokud se vám v prsu začne tvořit bulka. Poohlédněte se po kvalitních prsních vložkách a krémech na ochranu bradavek. V době vyšší tvorby mléka můžete používat odsávačky mateřského mléka.

Čeho se při kojení vyvarovat?

Kojení je způsob výživy nejzranitelnějších malých lidí na světě. Téměř vše, co kojící žena sní, vypije nebo jinak přijme do svého těla, se v nějaké formě odrazí ve složení jejího mateřského mléka. Každá matka by se proto měla za každou cenu vyhnout požití látek, které jsou pro dítě škodlivé. Samozřejmě by se měla vyvarovat:

  • Alkoholu,
  • Kouření ,
  • Různým návykovým látkám,
  • Škodlivým lékům, na jejichž předpis vás lékař upozorní na nevhodnost užívání během kojení.

Tyto látky mají dlouhodobý nepříznivý vliv na celkové zdraví dítěte, a to nejen v raném věku, ale mohou zanechat trvalé stopy na zdraví dítěte.

Jaká strava je vhodná pro podporu kojení?

Pro tvorbu mateřského mléka musí matka přijímat dostatek kalorií, jíst vyváženou stravu bohatou na vitaminy a minerály a zajistit dostatečný příjem tekutin.

Pokud žena sama trpí nedostatkem některých živin, může to ovlivnit množství produkovaného mléka. Na začátku kojení proto dbejte na dobrý příjem železa a vitaminů skupiny B, které mohou v těle chybět v důsledku ztráty krve po porodu. Podpořte proto zdravou stravu potravinami, jako je oves a další celozrnné obiloviny, tmavá listová zelenina, droždí, ořechy, semínka, mrkev, červená řepa a další vhodné ovoce a zelenina. Pokud vaše dítě netrpí kojeneckou kolikou, můžete do jídelníčku postupně zavádět i potraviny, jako jsou luštěniny.

Pro doplnění tekutin můžete zvolit kojící čaj, který obsahuje také vhodné bylinky podporující tvorbu mléka. Mezi nejčastěji používané byliny v těchto čajích patří fenykl a pískavice řecké seno.

Čaj na kojení

Jaké problémy mohou nastat během kojení?

Každá nastávající maminka by se měla připravit i na to, že kojení sice probíhá zcela přirozeně, ale nemusí jít hned snadno a hladce. Potíže jsou na začátku kojení běžné, ale při správném přístupu je lze zvládnout. Proto neváhejte vyhledat pomoc, pokud se komplikace objeví.

Co vás může na vaší cestě ke kojení překvapit?

Vpáčené bradavky

U většiny žen se po stimulaci bradavky vztyčí a dítě se k nim může bez obtíží přisát. Určité procento žen má však stále ploché nebo dokonce vpáčené bradavky. V takovém případě můžete miminku pomoci silikonovým kloboučkem nebo si bradavky podtlakově upravit pomocí korektoru bradavek. Tím se upraví tvar bradavek, což umožní dítěti hladké přisátí a kojení.

Pomůcky pro kojení

Popraskané bradavky a ragády na prsou

Dítě při kojení saje poměrně překvapivou silou, na kterou nejsou bradavky zpočátku přizpůsobeny. Může se proto stát, že se poraní a dokonce se na nich vytvoří praskliny. Ty jsou samozřejmě bolestivé, nepříjemné a mohou dokonce krvácet. V takovém případě je lepší myslet na prevenci s dostatečným předstihem.

Začněte bradavky ošetřovat krémem na ochranu bradavek ještě před porodem a pokračujte v jeho aplikaci po každém kojení. Ujistěte se, že je dítě správně přisáté a ve správné poloze při kojení. Pokud začnete pociťovat bolestivost bradavek, zintenzivněte péči o prsa a v případě potřeby používejte chrániče bradavek.

Krém na ochranu bradavek

Nedostatečná tvorba mléka

Mnoho novopečených matek se obává, zda mají pro své dítě dostatek mléka. Ve většině případů jsou tyto obavy neopodstatněné a způsobují mamince zbytečný stres. Tvorba mléka je zpočátku slabší a plně se rozběhne až po několika dnech po porodu. Můžete ji podpořit dostatečným příjmem tekutin, jídla a odpočinkem. Vhodné jsou například kojící čaje.

Ve vzácných případech však můžete skutečně zaznamenat snížení tvorby mléka, což poznáte, pokud mělo dítě málo mokrých plenek za den. Pokud máte obavy, obraťte se raději na odborníka, než abyste se doma zbytečně trápila. Stres je jednou z nejčastějších příčin snížené tvorby mléka.

Spontánní únik mléka

Spontánní únik mléka je na začátku kojení poměrně častý a někdy přetrvává po celou dobu kojení. Přestože je přirozenou součástí kojení, je pro matku nepříjemný a mokré oblečení na prsou může zvýšit riziko infekce.

Můžete si pomoci pravidelným používáním kvalitních vložek do podprsenky, které udrží vaše prsa i oblečení suché. Jediné, co je důležité, je pravidelně je měnit, a to vždy po každém kojení nebo když se namočí.

Vložky do podprsenky

Nadměrná produkce mléka

Ačkoli v prvních dnech kojení můžete bojovat s pocitem nedostatku mléka, později se tvorba mléka začne zvyšovat a může se stát, že zažijete pravý opak a budete mít najednou mléka příliš mnoho. Poznáte to podle toho, že vaše prsa a bradavky budou napjaté, nalité a můžete cítit tlak nebo dokonce bolestivost.

Řešením je kojit dítě často a nechat ho vypít co nejvíce mléka z obou prsů. Pokud jsou pocity v prsou nepříjemné až bolestivé, po kojení část mléka odstříkejte. Odstříkejte však jen část mléka, dokud se nepříjemné pocity nezmírní. Pokud je mléka příliš mnoho nebo se vám v prsu začala tvořit bulka, je účinnější použít odsávačku.

Odsávačky mateřského mléka

Slabý přírůstek hmotnosti dítěte

Matky se často obávají, že jejich dítě málo přibývá na váze. Každou takovou pochybnost proberte se svým pediatrem a dohodněte se na dalším postupu. Kojení je pro dítě to nejlepší, nepřikrmujte zbytečně dítě mateřským mlékem bez výslovné rady dětského lékaře. Děti nepřibývají na váze a nerostou stále stejným tempem, ale mohou být období, kdy dítě přibývá na váze pomaleji. To ještě nemusí být známkou špatného prospívání. Je lepší svěřit dítě do rukou odborníka.

Potřeba užívání léků u matky

Existuje řada léků, u kterých je výslovně zakázáno dítě kojit. Naštěstí těchto léků není mnoho a běžných léků se to téměř netýká. Při každém předepisování nebo vyzvedávání léků v lékárně se poraďte s odborníky, a pokud vám nějaký lék doporučí, důvěřujte jim.

Další těhotenství

Ačkoli se v minulosti mělo za to, že další těhotenství je pádným důvodem k okamžitému odstavení dítěte, dnes už to neplatí. Současné těhotenství a kojení neohrozí zdraví matky, dítěte ani vyvíjejícího se plodu.

Do jakého věku je vhodné dítě kojit?

Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) v oblasti správné výživy kojenců vydali doporučení týkající se potřebné délky kojení dětí. Podle nich by děti do věku 6 měsíců měly dostávat pouze mateřské mléko. Do tohoto věku není ani nutné dítě přikrmovat dalšími tekutinami a v případě potřeby zvýšit příjem vody v horkém počasí stačí kojit častěji.

Od 6 měsíců věku dítěte postupně zavádíme první příkrmy, ale v kojení by se mělo pokračovat až do věku 2 let. Kojenecká výživa by samozřejmě měla splňovat vysoké standardy kvality použitých surovin.

Dětské příkrmy