Ačkoli je kojení nejlepší formou výživy v prvních měsících života dítěte, ne vždy je možné s ním začít nebo v něm pokračovat dostatečně dlouho. Tehdy přichází na řadu krmení dítěte kojeneckým mlékem. Jak vybrat správné kojenecké mléko pro vaše dítě, jak ho dávkovat a jak ho správně používat?
Co je to kojenecké mléko?
Kojenecké mléko je speciálně upravená potravina, která se svým složením snaží co nejvíce přiblížit mateřskému mléku a nahradit všechny jeho živiny.
Při výběru vhodných složek a výrobě kojeneckého mléka se přihlíží k nejpřísnějším parametrům. Kojenecká mléka bývají co nejideálnější kombinací:
- vhodných bílkovin,
- tuků,
- sacharidů,
- vitamínů a minerálních látek,
- dalších složek, jako jsou prebiotika, probiotika a omega mastné kyseliny.
Odborníci na dětskou výživu zohledňují specifické výživové požadavky malého dítěte, které se však v průběhu času mění. Proto máme kojenecká mléka rozdělená podle věku dítěte.
Jaké typy kojeneckého mléka známe?
Kojenecká mléka se dělí podle věku, pro který jsou vhodná:
- Počáteční kojenecká mléka s číslem 1: vhodná pro děti od 0 do 6 měsíců;
- Pokračovací mléka s číslem 2: od 6 do 12 měsíců;
- Batolecí mléka označená číslem 3, od 12 měsíců.
Nejčastějším zdrojem bílkovin v kojeneckých mlékách bývá upravené kravské mléko. Některým dětem však nevyhovuje a objevují se u nich zažívací nebo jiné problémy. V takovém případě přichází v úvahu sójová bílkovina nebo speciálně štěpená (hydrolyzovaná) kravská bílkovina, která pak u dítěte již nevyvolává reakce.
Pokud má dítě takové speciální výživové potřeby, musí rodiče sáhnout po speciálním mléku. Důvodem bývá většinou intolerance laktózy, alergie na kravskou bílkovinu nebo gastroezofageální reflux u kojenců. Pokud hledáte mléko pro předčasně narozené dítě, musíte se poradit s neonatologem a řídit se jeho radami.
Jak si vybrat konkrétní typ mateřského mléka?
Při výběru vhodného mateřského mléka vám pomůže konzultace s pediatrem na pravidelné poradě. Ten zná zdravotní stav vašeho dítěte, může zvážit všechna pro a proti a podle toho doporučit vhodný typ nebo dokonce značku mléka. Pokud je vaše dítě zdravé, jsou vhodná běžná kojenecká mléka, ale pokud má určité zdravotní problémy, vybere pediatr některé ze speciálních mlék. Některá z nich lze dokonce předepsat na lékařský předpis a jsou částečně hrazena ze zdravotního pojištění.
Po podání prvních dávek sledujte, zda dítě nereaguje zažívacími potížemi nebo alergií. Pokud přejdete z mateřského mléka na kojenecké mléko, může zpočátku reagovat horším trávením. Pokud však zaznamenáte silnější zácpu, zvracení, dítě pociťuje bolest nebo některý z alergických příznaků, poraďte se s lékařem, zda je to ještě normální, nebo zda by bylo lepší mléko změnit.
Pokud si dítě zvykne na určitý druh mléka, nezpůsobuje mu žádné potíže, neměňte ho zbytečně.
Ve většině případů není kojenecké mléko ani částečně hrazeno ze zdravotního pojištění a rodiče je svým dětem kupují v plné výši. Pokud chcete při nákupu ušetřit, podívejte se na výhody registrace do Feedo Clubu. Kromě možnosti získat dopravu zdarma při prvním nákupu vás odměníme 10% slevou na další nákup pokračovacích a batolecích kojeneckých mlék při každém nákupu nad 1299 Kč.
Správný postup přípravy a skladování kojeneckého mléka
Kojenecké mléko připravujte vždy čerstvé a pouze v množství, které vaše dítě pravděpodobně vypije najednou. Připravené mléko lze skladovat při pokojové teplotě maximálně 2 hodiny. Pokud potřebujete vzít mléko s sebou na procházku nebo jinam mimo domov, vezměte si teplou vodu v termosce a odměřené množství přípravku. Dávkovače sušeného mléka jsou v tomto případě velmi praktickou pomůckou.
Při přípravě dodržujte všechna hygienická opatření a doporučený postup přípravy uvedený na obalu. Nepodceňujte výběr správné láhve a savičky. Výběr se řídí věkem dítěte.
Kojenecké láhve a příslušenství
Malé děti ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém a nejsou vždy schopny dostatečně potlačit bakterie způsobující onemocnění. Proto je tak důležité dodržovat při přípravě všechna hygienická opatření. Při přípravě kojeneckého mléka používejte pouze sterilizované láhve a nádobí.
Matkám velmi pomáhají sterilizátory kojeneckých lahví, které rychle a důkladně zničí všechny rizikové patogeny na lahvích a savičkách. Lahve byste měli sterilizovat před každým použitím.
Sterilizátor kojeneckých lahví
Pro přípravu kojeneckého mléka je nutné používat speciální vodu. Pro děti mladší 12 měsíců používejte pouze kojeneckou vodu s regulovaným obsahem dusitanů a dalších pro děti potenciálně škodlivých látek.
Pokud není na lahvičce uvedeno jinak, vodu převařte a před použitím ji nechte vychladnout na vhodnou teplotu. Tu nejlépe určíte buď odměřením, nebo nakapáním trochy připraveného mléka na hřbet ruky. Ideální teplota mléka je přibližně 37 °C, vyšší teploty by mohly dítě popálit. Z tohoto důvodu je nejlepší nepoužívat k ohřevu mikrovlnnou troubu, protože objem vody se neohřívá rovnoměrně a ohřev tímto způsobem by mohl způsobit lokální přehřátí části mléka.
Jak správně krmit dítě kojeneckým mlékem?
- Novorozenci (0 až 1 měsíc): potřebují přibližně 30 až 90 ml mléka na jedno krmení, přičemž ideální frekvence krmení je každé 2 až 3 hodiny, a to i v noci. Denně tedy přijmou 480 až 720 ml mateřského nebo kojeneckého mléka.
- Ve věku 1 až 2 měsíců: potřebují 90 až 120 ml na jedno krmení, s krmením každé 3 až 4 hodiny.
- Ve věku 2 až 4 měsíců: přijímají 120 až 180 ml najednou, s krmením obvykle 4 až 5-krát denně.
- Ve věku 6 až 9 měsíců: spotřeba bývá 180 až 240 ml, s krmením mlékem 4 až 5-krát denně. V tomto věku však již začínáte zavádět první příkrmy.
- Od 9 do 12 měsíců: dávka zůstává stejná, 180 až 240 ml, ale počet mléčných krmení se snižuje na 3 až 4-krát. Dítě přijímá stále více potravy ve formě příkrmů.
Jak dlouho je nutné používat kojenecké mléko u dítěte?
Děti do 1 roku věku nejsou schopny dostatečně strávit všechny bílkovinné složky kravského mléka. Proto se do tohoto věku doporučuje krmit dítě buď mateřským mlékem, nebo kojeneckou výživou.
Přestože je můžete pokračovat v krmení kojeneckým mlékem až do 3 let věku, můžete také po prvních narozeninách postupně přejít na pasterizované kravské mléko. Samozřejmě za předpokladu, že dítě netrpí žádnou alergií nebo intolerancí. Ať už se rozhodnete pro mateřské, kojenecké nebo kravské mléko, vaše dítě by mělo stále přijímat alespoň 500 ml denně.