Prořezávají se dítěti zoubky? 12 doprovodných příznaků

Prořezávají se dítěti zoubky? 12 doprovodných příznaků>

Z různých vývojových a bezpečnostních důvodů se miminkům prořezávají zoubky až po narození. Jedná se o důležitý vývojový krok, který umožňuje dítěti postupný přechod od mateřského mléka k pevné stravě. U každého dítěte však k tomu nedochází ve stejnou dobu. Kterých 12 příznaků vám napoví, že se vašemu dítěti brzy objeví první zoubek?

V jakém věku se dětem obvykle prořezávají mléčné zuby?

Mají už vrstevníci vašeho dítěte první zoubky a vaše miminko ještě žádné? Nezoufejte, prořezávání zoubků se může u každého dítěte objevit v jemně odlišnou dobu. Zatímco některým dětem se první zoubek objeví již ve 3 měsících, jiným se může prořezat až v 8. měsíci.

V těchto obdobích můžete očekávat těžkosti spojené s jejich růstem:

  • První dolní řezáky: obvykle mezi 6. a 10. měsícem věku;
  • První horní řezáky: přibližně o 2 měsíce později, ve věku 8 až 12 měsíců;
  • Dolní řezáky: 10 až 16 měsíců;
  • Horní dvojky: 9 až 13 měsíců;
  • První stoličky (čtyřky): dolní 14 až 18 měsíců; horní 13 až 19 měsíců;
  • Oční zuby (trojky): dolní 17 až 23 měsíců, horní 16 až 22 měsíců;
  • Druhé stoličky (pětky): dolní 23 až 31 měsíců, horní 25 až 33 měsíců.

Dítě ve věku 3 let má již kompletní mléčný chrup , který se skládá z 20 zubů. Dokud nevylezou všechny zuby, objevují se u dítěte čas od času příznaky prořezávání zubů, které po prořezání malé bílé perly zase na chvíli zmizí.

Příznaky prořezávání zubů

I když se vašemu dítěti začne klubat zub, dlouho v jeho ústech nic neuvidíte. Dítě však bude mít řadu příznaků, které musíte odlišit od jiných zdravotních potíží. Mezi základní příznaky prořezávání zoubků patří:

Slintání

Zoubky si razí cestu přes dáseň, dráždí dáseň, což vede ke stimulaci slinných žláz. Ty v reakci na to začnou produkovat zvýšené množství slin. Sliny jsou totiž jedním z účinných mechanismů ochrany ústní dutiny před infekcí a pomáhají zklidnit podrážděné dásně.

Kromě toho dítě ještě nemá plně vyvinutou svalovou kontrolu a nedokáže rychle spolknout všechny vyprodukované sliny. V důsledku toho mu sliny vytékají z úst velkou rychlostí, až mohou promočit oblečení.

Můžete mu pomoci nošením bryndáčku - slintáčku, který ochrání jeho oblečení před vlhkostí a zároveň dítě před chladem.

Slintáček

Podráždění a vyrážky na obličeji

Zvýšená produkce slin má také druhý negativní účinek. Neustálá vlhkost může snadno podráždit okolí úst a vést k nepříjemnému zarudnutí, štípání nebo vyrážkám na obličeji. Důvodů je několik:

  • Vlhkost dráždí a vysušuje pokožku.
  • Sliny obsahují několik druhů enzymů, které jsou sice uvnitř úst potřebné k ochraně před infekcí, ale na pokožku působí negativně.
  • Děti se snaží pomoci si tím, že si neustále něco strkají do úst a koušou to, čím si něco energicky třou o kůži.
  • Rodiče dítě často utírají, což také přispívá k většímu namáhání kůže. Pokud k tomu přidají časté používání vlhčených ubrousků, může být podráždění ještě silnější.

Řešením je pravidelná každodenní ochrana pokožky pomocí dětských krémů na obličej. Je důležité dbát na to, aby krémy byly kvalitní, nedráždivé, hypoalergenní a měly vynikající hydratační a ochranné vlastnosti. Vyzkoušet můžete například dětský krém na obličej CHICCO Natural Sensation s bambuckým máslem a vitaminem E.

CHICCO Natural Sensation dětský krém na obličej s bambuckým máslem a vitaminem E

Kašel

Nadměrné množství slin může také způsobovat kašel. Nadměrná produkce řídkých slin dráždí hrdlo ke kašli, dítě je nemusí stihnout všechny řádně spolknout a omylem je občas vdechne. Je však třeba umět rozlišit kašel způsobený sliněním od kašle způsobeného infekcí, abyste náhodou nezanedbali počínající onemocnění. Tento kašel nikdy není doprovázen rýmou, jinými dýchacími obtížemi nebo horečkou. Není pravidelný, ale může být častější, když dítě leží na zádech.

Neustálé kousání

Prořezávající se zub způsobuje podráždění dásní, jejich bolestivost a svědění. Děti rychle zjistí, že si od těchto nepříjemných pocitů mohou pomoci masírováním dásní a kousáním pomocí malých prstů a rukou. Pokud je nepříjemný pocit velký, můžete ho pocítit i na vlastní kůži při kojení, kdy se bude snažit kousat do bradavek.

Miminku se ještě více uleví, když bude kousat o něco tvrdší předměty. Proto vše, na co dosáhne, skončí v jeho ústech, včetně bačkor, nábytku, dálkového ovladače. Je mnohem lepší, když mu k tomuto účelu poskytneme hygieničtější a bezpečnější alternativy. Jsou to právě různé dětské hračky, kousátka. Kvalitní hračky bývají vyrobeny z bezpečných materiálů bez drobných částí a lze je snadno umýt a dezinfikovat.

Kousátka

Bolest ze zanícených dásní

Když zub prorazí dáseň, vyvíjí na ni tlak, který dítěti způsobuje bolest. Dásně obsahují řadu nervů, které jsou průchodem zubu podrážděny. Celá oblast se navíc zanítí, je citlivá a oteklá. Průchod zubu dásně lokálně poraní a děťátku se to musí zahojit.

Abychom dítěti pomohli, můžeme oblast potírat a masírovat speciálními gely na prořezávání zubů.

Gely na dásně

Pomáhají také různé kousátka s chladivými účinky, která se nejprve na chvíli vloží do lednice a dítě je pak kouše, až když jsou studené.

Chladicí kousátka

Natahování uší a škrábání na líci

Bolest nemusí být cítit pouze v oblasti dásní, ale může vyzařovat i do okolí. Běžně se stává, že jsou bolestivé uši nebo oblast tváří. Poznáte to podle toho, že se dítě opakovaně dotýká uší. Tento příznak však sledujte pečlivěji, abyste rozlišili, zda se skutečně jedná pouze o prořezávání zoubků a ne o ušní infekci.

Zvýšená teplota

Zánět dásní může být doprovázen také zvýšenou tělesnou teplotou. V případě prořezávání zoubků však tato teplota není vysoká a není doprovázena rýmou ani jinými běžnými příznaky nemoci. Teplota se obvykle pohybuje do 38 °C. Pokud naměříte vyšší hodnoty, je dobré nechat dítě vyšetřit pediatrem, aby se vyloučilo infekční onemocnění.

Krvácení z dásní

Při prořezávání zubů bývá dáseň poraněná. Kromě bolestivosti to může být doprovázeno jemným krvácením. V této době věnujte větší pozornost hygieně, aby si dítě tuto oblast zbytečně neinfikovalo.

Podrážděnost

Bolest, zvýšená teplota, slintání a další příznaky vedou k silné podrážděnosti dítěte. Dítě nechápe, co se děje, a proto reaguje pláčem, neklidem a nervozitou. Může vyžadovat častější kojení, držení za ruku, houpání, fyzický kontakt. Můžete mu pomoci, pokud mu tyto věci poskytnete a navíc si s ním budete více hrát a rozveselovat ho. Pomůže, když ho zaměstnáte a nebudete se tolik soustředit na nepříjemné pocity.

Hračky pro děti

Averze k jídlu

Citlivé a bolestivé dásně děti odrazují od toho, aby se chtěly krmit. Dítě může jídlo odmítat a také může být citlivější na teplotu podávaného jídla. Pokud chce dítě v tomto období pouze kojit, nenuťte ho do jiné stravy. Sledujte však příjem tekutin, aby mu nehrozila dehydratace.

Průjem

Méně typickým, ale možným příznakem prořezávání zoubků může být mírný průjem. Je způsoben nadměrným polykáním slin, dítě může mít změněný způsob krmení a zároveň to může být doba, kdy začínáme zavádět první pevnější potraviny. Sledujte množství přijatých tekutin za den, počet i konzistenci stoliček dítěte a výskyt dalších zažívacích potíží.

Průjem při prořezávání zoubků nesmí být závažný, příliš častý nebo spojený s bolestmi břicha. V takovém případě navštivte lékaře, může se jednat o projev střevní infekce.

Nespavost

Prořezávání zubů nebolí jen přes den, ale také v noci. A právě v noci může být bolest ještě intenzivnější a budit dítě ze spánku. Proto není nic neobvyklého, pokud s plačícím dítětem probdíte celou noc nebo pokud dítě vyžaduje během noci velmi časté kojení. Pokud je bolest v noci příliš intenzivní, používejte častěji gel na dásně nebo se poraďte s pediatrem o případném podávání léku proti bolesti před spaním.

Proč se dětem prořezávají zuby až po narození?

Možná si říkáte, proč se děti musí trápit s prořezáváním zubů až po narození. Odpovědí je několik a věřte, že příroda to vyřešila velmi dobře.

Během porodu dochází k výraznému stlačení obličeje i hlavičky dítěte. Zuby by v tomto případě mohly způsobit vážná poranění v ústech. Těsně po porodu jsou hlavička a čelist dítěte velmi drobné a zuby by tam ani neměly dostatek místa.

Plně vyvinuté mléčné zuby by dítěti ztěžovaly kojení a znesnadňovaly by mu správné sání po narození. Kromě toho by zuby mohly matce celé kojení velmi znepříjemnit, nebo dokonce způsobit bolest. Dítě totiž ještě několik měsíců po narození plně neovládá své pohyby a svaly. Mohlo by matku zranit či si dokonce samé ublížit nechtěným kousnutím.

Zuby proto rostou postupně a teprve v době zavádění první tvrdší stravy. Nezapomeňte však, že objevení prvního zoubku v ústech vašeho dítěte znamená také začátek čištění zubů.

Péče o dětské zoubky