Co je mimoděložní těhotenství a jaké jsou jeho příznaky?

Co je mimoděložní těhotenství a jaké jsou jeho příznaky?>

I když těhotenský test ukazuje dvě čárky, při mimoděložním těhotenství nejde vše podle plánu. Je to proto, že oplodněné vajíčko se neuhnízdí v děloze, ale na místě, kde nemá šanci se vyvinout v dítě. Co je ještě závažnější, pokud není včas odhaleno, ohrožuje takové těhotenství život ženy. Jak mimoděložní těhotenství co nejdříve odhalit a co pak následuje?

Co je mimoděložní těhotenství?

Při klasickém těhotenství se oplodněné vajíčko uhnízdí ve sliznici dělohy, kde začne pomalu růst a postupně se vyvíjet v dítě. Při mimoděložním těhotenství se však vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji ještě uvnitř vejcovodu, ve vaječníku, děložním hrdle nebo v dutině břišní.

I když v těchto místech začne vajíčko pomalu růst, velmi brzy nemá dostatek prostoru ani vhodné podmínky. Takto neexistuje šance na narození životaschopného dítěte. Pro ženu to však představuje vážné nebezpečí, protože rostoucí embryo tlačí na okolní tkáně, přerůstá je a dříve nebo později hrozí vážné vnitřní krvácení do břišní dutiny ženy. Pokud k takovému stavu dojde, žena potřebuje okamžitý lékařský zásah, aby jí byl zachráněn život. Podezření na mimoděložní těhotenství by se proto nemělo vůbec podceňovat.

Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství?

Mimoděložní těhotenství je zpočátku velmi podobné normálnímu těhotenství. Ať se vajíčko uhnízdí kdekoli, spustí produkci těhotenského hormonu hCG (lidský choriový gonadotropin). Jediným rozdílem je, že koncentrace hCG v krvi se zvyšuje pomaleji.

Ženě tedy obvykle vynechá menstruace a těhotenský test ukáže dvě čárky. Zpočátku vypadá vše v pořádku. Během několika dní se však situace může změnit a žena může mít kromě obvyklých počátečních těhotenských příznaků i některé z následujících příznaků:

  • jednostranná bolest v podbřišku, která může být tupá nebo pociťovaná jako píchání,
  • žaludeční potíže, jako je nevolnost nebo zvracení,
  • závratě nebo pocity slabosti,
  • bolest vyzařující do ramen, krku nebo konečníku,
  • křeče v podbřišku, které mohou být silné nebo podobné křečím během menstruace,
  • silné červené krvácení, i když je jen slabé,
  • hnědý výtok nebo špinění z pochvy.

Pokud máte pozitivní test a cokoli se vám na vašem stavu nezdá, měla byste co nejdříve navštívit lékaře. Mimoděložní těhotenství se může z minuty na minutu změnit v boj o život. Pokud byste se náhle začala cítit velmi malátná nebo omdlévala, okamžitě zavolejte záchrannou službu.

Z hlediska prevence by měla každá žena po pozitivním těhotenském testu navštívit svého gynekologa přibližně 6 týdnů po poslední menstruaci.

Jaké jsou příčiny mimoděložního těhotenství?

Příčiny mimoděložního těhotenství nejsou vždy známy a takové těhotenství může postihnout každou ženu. Existují však zdravotní stavy a komplikace, které zvyšují pravděpodobnost, že se vajíčko uhnízdí nevhodně mimo dělohu. Mezi ně patří např:

  • Předchozí mimoděložní těhotenství: Pokud jste již jednou tímto stavem trpěla, existuje asi 10 až 15 % pravděpodobnost, že se bude opakovat;
  • Poškození vejcovodů buď předchozí infekcí, operací nebo sterilizací;
  • Postupy IVF: oplodnění in vitro zvyšuje pravděpodobnost uhnízdění embrya mimo dělohu;
  • Endometrióza;
  • Zavedení nitroděložního tělíska jako formy antikoncepce;
  • Kouření;
  • Vrozené vady vejcovodů;
  • Věk nad 35 let;
  • Některé typy hormonální léčby.

Kdy lze zjistit mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství se může začít projevovat velmi nespecifickými příznaky po 4 týdnech od poslední menstruace, tedy přibližně v době uhnízdění vajíčka. Zpočátku žena nemusí pociťovat žádné potíže nebo jen velmi nespecifické potíže, jako jsou neurčité bolesti v podbřišku, bolesti ramen nebo slabé vaginální krvácení.

Mimoděložní těhotenství však lze standardně zjistit až při prvním ultrazvukovém vyšetření u gynekologa. Proto by jej žena neměla odkládat, ale objednat se na něj, jakmile je těhotenství potvrzeno těhotenským testem. Již v 5. nebo 6. týdnu může lékař na ultrazvuku vidět, kde se nachází gestační váček nebo embryo. Pokud ho v děloze nenajde, musí zkontrolovat změny v okolních tkáních nebo ženu po několika dnech znovu vyšetřit. 

Jak se diagnostikuje mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství obvykle diagnostikuje lékař pomocí transvaginálního ultrazvuku. Podezření se zvyšuje, pokud po pozitivním těhotenském testu nenajde embryo v děloze, ale všimne si změn ve vejcovodech nebo jiných tkáních. Pokud se potvrdí uhnízdění mimo dělohu, je žena okamžitě odeslána do nemocnice k přijetí.

Další diagnostickou metodou je sledování hladiny hCG v krvi na počátku těhotenství. Za normálních okolností se hladina zvyšuje každých 48 hodin dvojnásobně. Pokud je vzestup výrazně pomalejší, může to znamenat mimoděložní těhotenství.

Poslední diagnostickou možností je laparoskopické vyšetření, ke kterému se přistupuje pouze v případě, že hodnoty hCG vykazují výrazné změny a ultrazvukové vyšetření je neprůkazné. 

Jaká je léčba mimoděložního těhotenství?

Léčba mimoděložního těhotenství spočívá v jeho nezbytném ukončení. Volba léčby vychází z umístění embrya, stadia těhotenství a zdravotního stavu pacientky. V některých případech dochází k jeho vyloučení samo o sobě, protože takové těhotenství nemá šanci na úspěch. Ve skutečnosti má tělo za určitých podmínek schopnost takové těhotenství samo vstřebat. Takový vyčkávací přístup je vhodný, pokud sledování hladiny hormonu hCG ukazuje na postupný spontánní pokles.

Pokud k tomu nedojde, musí být těhotenství ukončeno medikamentózne nebo chirurgicky. K medikaci se přistupuje pouze v případě velmi časného těhotenství. Díky nim se zastaví růst embrya a to je následně vyloučeno z těla.

Pokud tato možnost již není pro ženu bezpečná, přistupuje se k chirurgickému řešení. Lékaři obvykle volí laparoskopickou operaci, při níž je buď odstraněno samotné embryo, nebo po předchozím poškození vejcovodu je embryo odstraněno spolu s ním.

Poslední možností je otevřená břišní operace v případě, že lékaři již mají podezření na vnitřní krvácení.

Jaké jsou možné následky mimoděložního těhotenství?

Fyzické následky mimoděložního těhotenství závisí také na způsobu, jakým bylo takové těhotenství ukončeno. Pokud došlo k laparoskopické operaci, celková doba hojení bude trvat několik měsíců. Pokud lékaři museli odstranit i část vejcovodu, přestane být funkční, ale druhý zůstane v pořádku. Žena dostane další menstruaci asi 4 až 6 týdnů po ukončení těhotenství.

Důsledky mimoděložního těhotenství se však projevují i na psychice ženy. Po pozitivním těhotenském testu se většina žen těší na své dítě a informace o mimoděložním těhotenství je vyvede z míry. Nepomáhá ani skutečnost, že je nutná okamžitá hospitalizace a většinou i operace. Pokud jste prodělala mimoděložní těhotenství, dopřejte si čas na zotavení a truchlení. Pomůže vám, když se spojíte s dalšími ženami, které také prožily podobný stav nebo přirozený potrat.

Jaká jsou doporučení pro otěhotnění po mimoděložním těhotenství?

Každá žena, která má alespoň jeden funkční vejcovod, může otěhotnět přirozenou cestou. Překonání mimoděložního těhotenství tedy neznamená, že vaše šance na vlastní dítě zmizely. Po laparoskopické operaci však musíte počkat přibližně 6 měsíců, než se znovu pokusíte o další těhotenství.