Duševní zdraví v těhotenství: jaké jsou ještě běžné výkyvy nálad a kdy už být ve střehu?

Duševní zdraví v těhotenství: jaké jsou ještě běžné výkyvy nálad a kdy už být ve střehu?>

Obsah


Ačkoli je těhotenství ve filmech zobrazováno jako nejkrásnější období v životě ženy, pro mnoho budoucích maminek to tak vůbec nemusí být. Kromě mnoha možných zdravotních problémů, které s těhotenstvím náhle přicházejí, to může být také stresující zkouška pro vaše duševní zdraví. Jak může těhotenství ovlivnit vaši psychiku a jak zvládat výkyvy nálad?

Co ovlivňuje psychiku v těhotenství?

Nejedna žena zjistila, že je těhotná, díky náhlým změnám nálad. V těhotenství může ženu z ničeho nic rozplakat i pohled na malé štěně, rozrušit ji může určitá situace nebo běžná drobná hádka.

Je to způsobeno hormonálními změnami v těhotenství, které jsou obzvláště intenzivní v prvním trimestru. Náhle se zvyšující hladina estrogenů a progesteronů ovlivňuje speciální molekuly v mozku zvané neurotransmitery. To vede u těhotných žen k emočním změnám, jako jsou změny nálad, pocity úzkosti, strachu, poruchy spánku a ve vzácných případech i depresivní příznaky.

Pokud podobnými příznaky trpíte běžně při premenstruačním syndromu, je větší pravděpodobnost, že se u vás projeví i během těhotenství. Zatímco však z prvního důvodu trvají příznaky několik dní, v těhotenství trvají mnohem déle.

Co zhoršuje duševní zdraví žen během těhotenství?

Ačkoli za změnami nálady v těhotenství vždy stojí změny hladiny hormonů, existují určité faktory, které je mohou ještě zhoršit. Patří mezi ně zejména následující emoční a sociální okolnosti:

  • Skutečnost, zda je těhotenství chtěné či nikoli: Ne každé těhotenství je plánované, a pokud je jako blesk z čistého nebe, může vás i vašeho partnera zaskočit. Pokud žena není na tuto situaci připravena, vede to k většímu stresu, těhotenství může hůře prožívat a stává se náročnějším pro její psychiku.
  • Otěhotnění po IVF nebo předchozí potíže s otěhotněním: Dlouhodobá nemožnost otěhotnět přirozenou cestou a případné následné podstoupení léčby neplodnosti je velkou zkouškou psychické odolnosti ženy. Když konečně otěhotní, může pociťovat větší strach, zda vše dobře dopadne.
  • Předchozí potraty: Ztráta dítěte v jakékoli fázi těhotenství je pro ženu velkou ranou. Další těhotenství pak může prožívat obtížněji, s většími pocity stresu, úzkosti nebo poruchami spánku.
  • Sociálně-ekonomická situace: Potíže s bydlením nebo finančním zabezpečením spolu s očekáváním nového člena rodiny zvyšují stres a napětí.
  • Dřívější potíže: pocity úzkosti, deprese nebo duševní nemoci.
  • Vysoké nároky okolí nebo ženy samotné: pokud žena musí nebo chce během těhotenství a po porodu stíhat příliš mnoho věcí, může být na pokraji svých možností.
  • Stresující období: zdravotní problémy nebo nepříznivé události v rodině.

Pokud se vás to týká, požádejte o pomoc své okolí. Spousta žen prochází nebo prošla stejnou věcí a bude vám schopna poradit. Pokud takovou ženu ve svém okolí nenajdete, obraťte se na odborníky. Pokud jsou příznaky intenzivní, pouze odborník může říci, zda se jedná o příznaky vážnější duševní poruchy, jako je úzkost nebo deprese.

Úzkost a deprese v těhotenství

Podle odborníků se až u 10-25 % těhotných žen může během těhotenství vyskytnout úzkost nebo deprese. Situaci komplikuje skutečnost, že jen málokterá z nás to svému okolí přizná, vždyť to má být přece šťastné období. Pokud však počáteční příznaky zanedbáme, mohou psychické problémy přetrvávat i po porodu a vést k mnohem závažnějším komplikacím.

Příznaky úzkosti během těhotenství:

  • Příliš intenzivní pocity obav a strachu z budoucnosti, zejména z průběhu těhotenství, porodu nebo zdraví dítěte;
  • Neschopnost zbavit se obav, opakující se negativní myšlenky;
  • Obtíže se spánkem, únava;
  • Psychosomatické projevy stresu: bušení srdce, pocit sevřeného žaludku, nevolnost.

Příznaky deprese v těhotenství:

  • Pocity smutku a prázdnoty;
  • Ztráta zájmu o aktivity, koníčky, setkání s přáteli, rodinou nebo jinými blízkými lidmi;
  • Změny chuti k jídlu, nechutenství nebo nadměrné přejídání;
  • Pocity viny, zoufalství nebo bezcennosti;
  • potíže s udržením koncentrace a rozhodováním;
  • myšlenky na sebepoškozování nebo sebevražedné tendence (v tomto případě skutečně okamžitě vyhledejte odborníka).

Jak zvládat stres v těhotenství

Příznaky úzkosti a deprese, které již narušují vaše běžné fungování, patří do rukou odborníka. Pokud jsou tyto pocity pouze nepříjemné, ale jste schopna normálně žít, můžete se je pokusit zvládnout vlastními silami a úpravou životního stylu. Pokuste se změnit tyto oblasti svého života:

  • Dbejte na pravidelný a dostatečně dlouhý spánek: v těhotenství potřebujete více odpočinku, dopřejte si ho. V pokročilejších stadiích může být spánek náročný už jen kvůli zvětšujícímu se bříšku. Polštář Feedo pro těhotné a kojící ženy vám pomůže najít správnou polohu pro spánek.
  • Jezte zdravou, výživnou a pravidelnou stravu: dostatek vitamínů, minerálů a prospěšných látek vám dodá energii a podpoří dobrou náladu. Pokud je pro vás obtížné přijímat dostatek prospěšných látek kvůli neustálým zažívacím problémům, zkuste je doplnit přípravkem SUNAR Gravimilk .
  • Vyhněte se přílišnému množství kofeinu nebo jiných stimulantů: pokud se cítíte unavení, odpočívejte. Nesahejte po přílišném množství kávy, může narušit váš spánkový režim a podpořit pocity úzkosti, stresu nebo nervozity.
  • Pravidelně cvičte: vyberte si vhodnou fyzickou aktivitu, která není příliš namáhavá. Pohyb vám dodá pocity pohody a uvolnění. Pravidelné procházky, plavání nebo jiná oblíbená aktivita mohou jen pomoci.
  • Osvojte si relaxační metody: možnostmi jsou dechová cvičení, relaxační metody, jóga nebo meditace.
  • Obklopte se přáteli a rodinou: Pozitivní vztahy mají velmi příznivý vliv na kvalitu života.
  • Pokud máte obavy z průběhu těhotenství, přihlaste se na vhodný přípravný kurz a tam se na vše zeptejte. Mnoho situací v těhotenství pro vás bude nových a je dobré, když pochopíte, co je ještě v pořádku a co už ne.

Stejně jako se v těhotenství snažíte být co nejvíce fyzicky fit, nezanedbávejte ani své duševní zdraví. Se správným přístupem nebo vyhledáním odborníka budete těhotenství prožívat klidněji a prospěje to nejen Vám, ale i Vašemu miminku.