Průvodce těhotenstvím - 29. týden

Průvodce těhotenstvím - 29. týden>

Právě jste se přehoupla do osmého lunárního měsíce vašeho těhotenství. Plod během následujících týdnů začne zaujímat polohu hlavičkou dolů - tu nejlepší polohu pro příchod na svět.

Vývoj vašeho miminka

Plod má od temene po zadeček asi 26 centimetrů a váží kolem 1,25 kilogramu.

Hlavička už proporčně odpovídá celku. Mozek roste velmi rychle a vytlačuje měkké lebeční kosti ven. Zvětšuje se nejen objem mozku, ale i jeho povrch se zvětšuje díky rozrůzňování záhybů a rýh. Může řídit dýchání a tělesnou teplotu. Miminko má otevřené oči, stále lépe rozeznává zvuky a chutě. Přibývá tuku v podkoží. Orgány pokračují v růstu. Děťátko má delší vlásky. Kosti miminka se prodlužují a sílí. Pohyby jsou v tomto období poměrně intenzivní, prostor pro akrobacii se pomalu zmenšuje, ale stále ještě mámu kope a napíná končetiny.

Smyslové orgány jsou již vytvořeny, jsou dotvořena očička (zornice reaguje stahováním a rozšiřováním na světlo), miminko má dobrý sluch (pozná váš hlas i hlasy blízkých, rádo poslouchá hudbu, hlasitých zvuků se poleká), je vytvořen hmat i chuť. Protože polyká velké množství plodové vody, často trpí škytavkou, což vy zcela jistě poznáte také.

Co se děje s vámi?

Děloha je nyní asi centimetr pod hrudním košem.

Pohyby miminka můžete někdy vnímat bolestivě. Stále častěji potřebujete močit, v noci někdy musíte kvůli tomu vstávat. Mohou vás začít trápit stahy dělohy (tzv. poslíčky), které teď můžete vnímat i mírně bolestivě. Od nynějška budete přibírat asi 1,5 kilogramu za měsíc. Vaše pánev se začíná rozšiřovat, připravuje se na porod.

Přemýšlíte, jaký bude? Zvyšte denní příjem vápníku, který najdete v mléce či sýrech.

Pravděpodobně vás také potrápí dušnost při pohybu. Dýcháte totiž za dva a vaše plíce musí vstřebat o 20 % kyslíku více a samozřejmě vylučují více oxidu uhličitého. Je zcela běžné, že už byste těhotenství chtěla mít za sebou.

V posledním trimestru se celý organismus včetně psychiky začíná připravovat na blížící se porod. Někdy se vám dokonce může v noci opakovat sen, že už rodíte.

Tipy pro vás

Relaxujte, dejte nohy na stůl – a to doslova!

Některým ženám se vytvoří v důsledku zvýšeného tlaku a působením těhotenských hormonů, které oslabují stěny cév a tepen, křečové žíly a hemoroidy.

Odtoku krve pomůžete přirozeným způsobem podepřením chodidel například při spánku, přes den noste podpůrné punčochy a nestůjte dlouhou dobu na jednom místě ani na jedné noze.

Proti hemeroidům (tedy nateklým svědícím cévkám kolem řitního otvoru) můžete použít dočasnou záchranu – pytlík s ledem, klasický toaletní papír nahraďte zvlhčenými ubrousky.

Jezte stravu bohatou na vlákninu a dbejte na dostatečný pohyb.