Škodlivé látky z cigaretového kouře významně ovlivňují nejen matku, ale i její nenarozené dítě. Přestože aktivní kouření představuje pro plod o něco větší riziko, škodlivé je i pasivní kouření. Jaká jsou zdravotní rizika kouření v těhotenství pro plod a pro matku?
Proč je kouření v těhotenství problém?
Kouřením vnáší budoucí matka do svého těla celý koktejl škodlivých látek. Odborníci odhadují, že jich je více než 4 000, z nichž nejméně 60 má prokazatelně rakovinotvorné účinky a účinky mnoha dalších ještě nebyly důkladně prozkoumány. Vyšší riziko vzniku rakoviny však bohužel není jediným negativním účinkem cigaretového kouře. Toxické látky se dostávají do všech částí lidského těla a ohrožují jejich zdraví.
Během těhotenství se tento vliv nevyhne ani nenarozenému dítěti, jehož tkáně se teprve vyvíjejí, a jsou proto mimořádně citlivé na jakoukoli škodlivou látku.
Kouření proto ohrožuje zdraví nejen matky, ale i nevinného dítěte. Je to činnost, která není nevyhnutelná, ale lze se jí vyhnout. Přestože přestat kouřit jistě není snadné, pro zdraví dítěte stojí za to s tím bojovat.
Jaké jsou důsledky kouření pro plod?
Kouření negativně ovlivňuje plod v průběhu celého těhotenství v každém trimestru. Konečný účinek závisí na množství požitých toxických látek a na aktuálním stadiu těhotenství. Nejhorší účinky má samozřejmě silné kouření v těhotenství.
Kouření v prvním trimestru je výrazně škodlivé, protože u dítěte se tvoří základy všech orgánů. Může přispět k poškození jednotlivých orgánů, k pozdějším potížím s placentou a dokonce k potratu.
Pokud otěhotníte a stále kouříte, snažte se co nejdříve skončit a to ideálně ihned. Jedná se o velmi citlivé období, které ovlivňuje zdraví na celý život.
Tabák obsahuje vysoké dávky nikotinu, který má vliv i na zužování cév. Bohužel i těch, které procházejí placentou k vašemu dítěti. Kouřením snižujete přísun kyslíku i živin k vašemu dítěti, čímž zpomalujete jeho vývoj a růst. Děti kuřaček se obvykle rodí menší a tento efekt se začíná projevovat ve druhém trimestru. Menší porodní váha je spojena také s dalšími zdravotními problémy, včetně poškození zraku nebo sluchu dítěte.
Zvyšuje se pravděpodobnost předčasného porodu, nedostatečně vyvinutých orgánů nebo vývojových vad. Pozorovány byly zejména srdeční vady, rozštěp patra a rozštěp rtu.
Třetí trimestr je obzvláště kritický pro vývoj a zrání plic i mozku. Kouření negativně ovlivňuje oba tyto orgány a může přispět k předčasnému porodu a v tragických případech i k předčasnému úmrtí dítěte před narozením.
Těhotné ženy by neměly kouřit vůbec, protože hazardují se zdravím a životem svého dítěte.
Jaký vliv má kouření na vývoj mozku?
Složky cigaretového kouře zasahují do několika oblastí vývoje mozku.
Je to způsobeno obsahem látek, jako je nikotin, oxid uhelnatý a mnoho dalších toxinů, které přímo narušují míru okysličování mozku a vývoj nervových buněk. Nižší přísun kyslíku způsobuje, že dozrávání mozku je méně efektivní, což může narušit dlouhodobé kognitivní a mentální schopnosti a chování.
Nervové buňky se vyvíjejí pomaleji a vytváří se mezi nimi méně spojení. Po narození se tyto nedostatky mohou projevit horším vývojem intelektu, učení, soustředění, pozornosti, řeči, chování nebo schopnosti regulovat emoce. To pro své dítě určitě nechcete.
Jak kouření ovlivňuje těhotnou ženu?
Ačkoli se o kouření většinou hovoří jako o hrozbě pro zdraví dítěte, negativní dopad na zdraví matky by se neměl podceňovat. Těhotenství je samo o sobě zátěží pro ženský organismus a spotřebuje během něj mnoho úsilí a energie. V tomto období je kouření pro ženu ještě škodlivější než obvykle.
Zvyšuje všechna rizika spojená s těhotenstvím, včetně problémů s placentou, rizika uhnízdění vajíčka mimo dělohu, potratu a předčasného porodu. Těhotenství oslabuje imunitu ženy, čímž se zvyšuje pravděpodobnost vzniku mnoha závažných infekcí, a kouření toto riziko ještě zvýší. Trpí také kardiovaskulární a dýchací systém, hrozí komplikace s vysokým krevním tlakem nebo preeklampsií.
Množství kyslíkových radikálů a dalších škodlivých látek z tabákového kouře snižuje zásoby vitaminů a antioxidantů v těle ženy. Zhoršuje hojení případných poranění a zvyšuje riziko těhotenské cukrovky.
Jednoznačně můžeme říci, že kouření ženě škodí a že by s ním ve vlastním zájmu měla během těhotenství okamžitě přestat.
Jak přestat kouřit v těhotenství?
Přestat kouřit je však snazší říci než skutečně udělat. Nikotin dokáže v těle vytvořit silnou závislost a není snadné cigaretě odolat. Navíc pokud máte přestat v krátké době, je to ještě těžší a vyžaduje to velmi silnou vůli. Zkuste si vytvořit plán a držet se ho, i když je to obtížné. Pomůže vám odhalit spouštěče, které vás vedou k nutkání zapálit si, a vyhnout se jim. Účinnou strategií může být také nahrazení nutkavého pocitu něčím neškodným, například vypitím sklenice vody, žvýkáním žvýkačky nebo podobnou činností.
Pokud to sami nedokážete, nestyďte se požádat o pomoc. Jedná se o léčbu závislosti, se kterou by vám mohl pomoci i váš praktický lékař.
Je občasná cigareta také problém?
Riziko poškození zdraví se samozřejmě zvyšuje s vyšším množstvím škodlivých látek. To znamená, že čím více kouříte, tím vyšší jsou rizika pro vás i vaše dítě.
Ale ani příležitostná cigareta není bezpečná a neškodná. Do vašeho těla se při ní dostává mnoho jedovatých látek, které dostane i vaše dítě. Vyhněte se proto i příležitostnému kouření.
Jaké jsou důsledky pasivního kouření?
Při pasivním kouření nekouří sama těhotná žena, ale někdo v její bezprostřední blízkosti. Toto kouření je méně rizikové než aktivní kouření, ale přesto není neškodné. Koncentrace škodlivých látek v plicích sice dosahuje nižších hodnot, ale tyto látky se tam stejně dostanou. Rizika spojená s pasivním kouřením jsou stejná jako u aktivního kouření, ale v menší míře.
Jak je to s kouřením po porodu?
Dnes už je každému jasné, že cigaretový kouř škodí zdraví. To se nemění ani po porodu. Dítě je stále velmi malé a pasivní kouření na něj má špatný vliv. Zejména ovlivňuje vývoj jeho dýchacího systému a také snižuje množství kyslíku přijímaného prostřednictvím plic.
I kdybyste kouřili mimo dosah dítěte, toxické látky by se stále nacházely na vašem oblečení nebo kůži. Dítě s nimi později přijde do kontaktu nepřímo. Nikotin i další toxické látky přecházejí do těla matky a dostávají se do mateřského mléka.
Pokud navíc rodič dítěte kouří, zvyšuje se pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí kojenců. U dětí kuřaček je toto riziko 2 až 3krát vyšší než u dětí nekuřaček. Riziko se však zvyšuje také v případě, že kouří otec dítěte nebo jiná osoba, která je s dítětem v častém kontaktu. U těchto dětí proto určitě toto riziko nepodceňujte a pořiďte jim monitor dechu, a to buď do postýlky, nebo na ponožku.
Děti vystavené cigaretovému kouři mají slabší imunitu a častější infekce, zejména dýchacího systému. Častěji se u nich objevuje bronchitida, zápal plic, ušní infekce, různé typy alergií a astma.
Proto se snažte za každou cenu vyhnout kouření během těhotenství a také po porodu.