Loading
Loading

Jak vybrat správný kočárek

Vybrat správný kočárek není jen tak, to my dobře víme. Proto jsme pro vás přichystali průvodce, který vám cestu k tomu pravému kočárku usnadní. Když si totiž vyberete správný kočárek, který přesně odpovídá vašim potřebám, život s miminkem vám to opravdu usnadní.

Jaké jsou druhy kočárků?

Kombinované kočárky 2v1 nebo 3v1

Oblíbená varianta, kdy na jeden podvozek nasadíte hlubokou korbu i sportovní sedák, případně i autosedačku, ve které také miminko může jezdit od narození. 

Kočárek využijete od narození do 3 let věku dítěte, jedná se tedy o velmi univerzální volbu. Moderní kočárky jsou vybaveny 5-bodovými bezpečnostními pásy, rozšiřitelnou stříškou, polohováním opěrky zad i nohou. 

Mezi nevýhody může patřit vyšší pořizovací cena a horší skladnost, která je zapříčiněna tím, že obsahuje více kusů.

Hluboký kočárek

Sportovní kočárky

Většina sportovních kočárků se hodí pro děti od 6 měsíců, seženete však i některé, ve kterých můžete vozit děti již od narození. Rozhodující v tomto případě je možnost polohování zádové opěrky až do vodorovné polohy,  vzhledem k tomu, že děťátko ještě nesedí.

Sportovní kočárek vám vydrží až do 3,5 roku. 

Při výběru zvažte ovladatelnost, možnosti polohování (zádové opěrky i nohou), prostornost či možnost otáčení sedací části i proti směru jízdy. 

Sportovní kočárek

Golfové kočárky

„Golfáče“ jsou dalším druhem sportovního kočárku a jsou velmi populární. Ve složeném stavu připomínají golfové hole – odsud pochází jejich název.  Další výhodou je jejich váha. Na druhou stranu mají obvykle menší kolečka, úložné koše i stříšky.

Mnoho z nich dnes už umožňuje polohování zádové opěrky, nicméně jsou vhodné spíše na kratší jízdy a pro cestování.

Nejčastěji je využijete pro starší děti, které samy chodí, ale snadno se unaví a někdy je tak nutné je vézt.

Golfový kočárek

Kočárky na běhání - trojkolky

Ne každý sportovní kočárek se hodí pro pravidelné rychlejší běhání či bruslení. K dostání jsou ale takové, které jsou přímo pro tento účel konstruované. 

Mají velká kola, potřebnou stabilitu a odpružení, ruční brzdu a bezpečnostní poutka. Jejich každodenní použitelnost ve městě je ale pak z hlediska rozměrů a manévrování omezená.

Kočárek na běhání - trojkolka

Sourozenecké kočárky

Tento typ kočárků vás bude zajímat tehdy, pokud čekáte vícerčata, nebo jsou vaše děti věkově blízko sebe. 

V dnešní době si můžete vybrat z nabídky umístení kočárku vedle sebe nebo za sebou. Je však nutné počítat s vyšší váhou, horší skladností a většími rozměry. 

Sourozenecké kočárky

Na co se při výběru kočárku zaměřit?

Rozměry

Rozměry kočárku jsou často zásadním kritériem, zajímat vás bude velikost jak rozloženého kočárku, tak složeného. Zvažte, jestli se s kočárkem vejdete do výtahu nebo do místnosti, kde ho budete skladovat. Do kufru auta by se složený kočárek měl vejít pohodlně, počítejte ale s tím, že budete potřebovat vozit i nějaké další věci.

Hmotnost

Nižší hmotnost znamená snazší manipulaci a pokud budete kočárek často přenášet, zvedat do kufru auta nebo dokonce nosit do schodů, určitě půjde o klíčový parametr. Nezapomeňte také na hmotnost dítěte. Kočárek s novorozencem se vám poveze dobře, ale jak to bude za pár měsíců?

Skládání

Náročné skládání a rozkládání kočárku, při kterém je nutná síla nebo velká obratnost opravdu dokáže znepříjemnit život. Jestli víte, že kočárek budete potřebovat skládat často, rozhodně oceníte jednoduchý skládací mechanismus – některé kočárky dokonce složíte i jednou rukou. V rozhodování vám mohou pomoci třeba videorecenze, které najdete i na našem Youtube kanále.

Kola

Kola se u kočárků liší velikostí, materiálem i počtem. Co se týče stability, důležitější než počet kol je ve skutečnosti vyvážení kočárku a vzdálenost kol. Volba mezi třemi a čtyřmi koly je spíše otázkou osobní preference. Větší kola jsou vhodná na výlety do náročnějších terénů, ve městě si ale vystačíte s běžnými velikostmi.

  • Nafukovací kola zajistí hladší jízdu v horším terénu, je však nutné se starat o to, aby byly správně nafouknuté a stejně jako u jízdního kola vám hrozí píchnutí.

  • Pěnová kola vám tyto starosti ušetří a u kvalitních kočárků, které mají kola z moderních materiálů, se jízdní vlastnosti příliš neliší.

Přizpůsobte kočárek svému životnímu stylu

  • Pro někoho je důležitý velký koš, pro rodiče s velkým rozdílem výšky zase polohovatelná rukojeť. Ti, co bydlí na kopci ocení ruční brzdu. Vždy záleží na vašich osobních potřebách. Vybírat budete také podle designu a barev. Líbí se vám světlejší barvy? Zjistěte si, jak snadno se potahy čistí nebo snímají a perou, jak rychle schnou a tak dále.

Volba Feedo maminek

Výborné jízdní vlastnosti s kvalitní konstrukcí tlumící nárazy. Kočárek je elegantní, stylový, praktický a pohodlný pro Vás i děťátko.

Díky mimořádně hladké jízdě na každém povrchu je Harvey2 Premium nejpohodlnějším a nejelegantnějším kočárkem svého druhu.

Hluboký a sportovní kočárek v jednom. Dvě úrovně funkce tlumení nárazů. Hliníková a odolná konstrukce, snadné skládání.

Na co se rodiče nejčastěji ptají?

Jaký je rozdíl mezi kočárkem do města a kočárkem do terénu?

Kočárek do města má obvykle nižší hmotnost, snadněji se ovládá a při složení je kompaktnější. Do terénu se nehodí zejména kvůli menším kolům, v některých případech i chybějícímu odpružení konstrukce. 

Kočárek vhodný do pořádného terénu poznáte na první pohled podle velkých kol s odproužením. Mohou být i nafukovací, čímž se eliminují vybrace a „drncání“. 

Kvalitnější a modernější jsou však kolečka z pěnových a gumových materiálů, které mají všechny pozitivní vlastnosti nafukovacích koleček, ale jsou odolné vůči píchnutí a bezúdržbové. 

Terénní kočárky mají obvykle mnohem mohutnější a těžší konstrukci, která lépe odolá námaze. Ovladatelnost může být o něco horší než u městských kočárků, zato však bez problémů zvládnete každý hrbol, nezpevněnou polní cestu či poškozený chodník. 

Jak by se měl kočárek udržovat?

Při koupi kočárku se zaměřte také na jeho potah. A to nejen po designové stránce. Zjistěte si, zda je omyvatelný a pratelný. 

Jednou za čas je třeba kočárek očistit od bláta, případně promazat pohyblivé a namáhané části. Díky tomu prodloužíte skvělé jízdní vlastnosti a životnost vašeho kočárku. 

Ajax loader