Jak vybrat kojenecké mléko

Jak vybrat kojenecké mléko

Světová zdravotnická organizace maminkám doporučuje, aby alespoň první rok své děťátko kojily. Někdy ovšem – z nejrůznějších důvodů – musí maminky sáhnout po umělém mléku. To se svým složením podobá mateřskému a obsahuje dostatek živin pro zdravý vývoj dítěte. Při výběru takového mléka je ovšem nutné zvážit věk dítěte, jeho zdravotní stav a případnou alergickou reakci, jež by se u něj mohla objevit.
Na trhu existuje hned několik značek kojeneckých mlék, a tak se rodiče při výběru nejčastěji spoléhají na nezávislé testy, doporučení od pediatra či známých. K ještě lepší orientaci vám nabízíme základní přehled druhů kojeneckých mlék i s doporučením, na co se při výběru zaměřit.

Kojenecká mléka pro zdravá miminka

Pokud máte zdravé miminko netrpící žádnou z alergií a dalšími zdravotními komplikacemi, vybírat můžete z klasické nabídky kojeneckých mlék uvedených níže na stránce. Ta se dělí na počáteční kojenecká mléka pro novorozence, pokračovací mléka (pro děti od šesti měsíců) a kojenecká mléka pro batolataUvedené typy lze vybrat také v BIO kvalitě.

Počáteční kojenecká mléka

Poznáte je podle číslice 1, kterou je každý obal viditelně označen. Tato mléka jsou určena pro zdravé a donošené novorozence, jež z nějakého důvodu není možno kojit. Mléko je speciálně navrženo podle potřeb dítěte, které ještě nedostává příkrmy, a obsahuje tak všechny potřebné živiny. Po ukončení šestého měsíce se doporučuje přejít na pokračovací kojeneckou výživu. Na počáteční kojenecká mléka se ze zákona nevztahuje žádná sleva ani akční nabídka.

Náš tip: Nutrilon 1, Sunar Complex 1,Beba Optipro 1, Hami 0+, Nutrilon 1 Profitura

Nutrilon 1 Počáteční mléko

Pokračovací kojenecká mléka pro starší miminka

Pokračovací kojenecká mléka jsou označena číslicí 2 a 3 a jsou určena dětem od ukončeného šestého měsíce. Tato mléka se od těch počátečních liší složením. Obsahují více železa, bílkovin a vitamínů, mají i vyšší podíl kaseinu. Dětský jídelníček můžete také doplnit zeleninovými příkrmy, svačinkami a ovocným pyré. Mléko podávejte dítěti vždy z kojenecké lahvičky.

Náš tip: Nutrilon 2, Kendamil 2, Sunar Complex 2, Sunar Premium 3, Beba Optipro 2, Hip 2 Bio Combiotik, Hami 6+

Kendamil 2 Pokračovací mléko

Batolecí mléka

Od prvního roku života dítěte přejděte na batolecí mléko, které je označováno číslicí 4 a vyšší (někdy ovšem i číslicí 3). Mléko má opět vyšší podíl vitamínů, kaseinu a bílkovin a jedná se o sytá, vydatná mléka, která by svým složením měla odpovídat potřebám pohybově aktivního dítěte. Během dne batole konzumuje běžnou stravu v podobě masozeleninových příkrmů a ovocných svačinek a mléko je tedy pouze doplněním jídelníčku v noci a ráno. Podává se z kojenecké lahvičky a jeho podíl ve výživě by se měl s přibývajícím věkem dítěte postupně snižovat.

Náš tip: Sunar Complex 4, Nutrilon 3, Kendamil 3, Beba Comfort 4

HER035_10_v01_box_Sunar-Complex-4_600g_FRONT_sRGB_72dpi

Mléka na noc

Setkat se můžete i se speciálními kojeneckými mléky na noc (obsahujícími škrob, rýžovou mouku nebo vločky), která mají vyšší podíl kaseinu a dítě více zasytí i přesto, že neobsahují více kalorií. Podává se výhradně na večerní nebo noční konzumaci. Mléko je pomaleji stravitelné a miminko v noci déle spí. Podávat kojenecké mléko na noc dětem mladším šesti měsíců se nedoporučuje, jelikož nadměrně zatěžuje jejich trávicí trakt.

Náš tip: Hami 6+ (12+) na dobrou noc, Nutrilon 1 (2) Pro Nutra Good Sleep

Hami +6 mléko Na noc

Bio mléka

V dnešní době naleznete v obchodech i širokou nabídku kojeneckých mlék, která jsou vyrobena v BIO kvalitě. Vybírat můžete z počátečních, pokračovacích i batolecích. Mléka opět obsahují veškeré potřebné živiny k vývoji, jako jsou vitamíny A, C, D, laktóza, a ve vybraných druzích naleznete i galaktooligosacharidy získané z laktózy. Neobsahují lepek. Mléko podávejte vždy ve vysterilizovaných lahvičkách a savičkách.

Náš tip: Babybio Optima 1, Babybio Optima Primea 1, Kendamil Oraganic (1-3), Babybio 3 Croissance tekuté

Babybio Optima 1

Kojenecká mléka pro miminka se zdravotními potížemi

Pro děti, které od narození trpí alergií na laktózu (nemohou tak konzumovat mateřské mléko) nebo trávicími obtížemi, byla vyvinuta speciální kojenecká mléka. Ta jsou určena pouze pro děti se specifickými potřebami, a proto je nikdy nepodávejte zdravým miminkůmMléko dávejte miminku ve sterilní kojenecké lahvičce. Po použití lahvičku umyjte speciálním čistícím přípravkem na kojenecké láhve a vložte do sterilizátoru.

Mléka lze rozdělit následovně:

Slovníček pojmů

Několikrát jsme zmínili pojmy jako jsou kasein, železo, bílkoviny aj., proč jsou ale tak důležité pro vývoj dítěte, a proč bychom měli dbát na jejich správné zařazení do jídelníčku?

Železo

Železo je nenahraditelnou minerální látkou, které se v lidském těle vyskytuje jako součást hemoglobinu (složky červených krvinek), jež zajišťuje přenos kyslíku. Železo se také podílí na ochraně organismu a má vliv i na kognitivní funkce. U kojenců a batolat může nedostatek železa způsobit opoždění celkového psychomotorického vývoje, což má nepříznivý vliv na jeho budoucí život. Během kojení miminko získává dostatek železa z mateřského mléka, pokud však kojení není možné, je třeba železo dodat dítěti jiným způsobem, a to například ze správné náhradní kojenecké výživy. Doporučený denní příjem u zdravých dětí od 4. do 11. měsíce je 8 mg na den. 

Bílkoviny

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem života a jsou nedílnou součástí růstu dítěte. Vysoký příjem bílkovin nad rámec metabolických potřeb však může zvýšit riziko nadváhy a obezity v dalším životě. Výzkumy potvrdily, že odpovídající příjem bílkoviny v raném věku vede ke změně fungování organismu s pozitivním celoživotním vlivem na zdraví. Jelikož množství bílkovin v mateřském mléce časem klesá, je důležité tomu přizpůsobit i výběr náhradní kojenecké výživy a vybírat tu, která má nejnižší množství těch nejkvalitnějších bílkovin.

Kasein

Mléko obsahuje různé druhy bílkovin. Nejzastoupenější jsou kaseinové a syrovátkové. Kravské mléko obsahuje až 80 % kaseinových bílkovin, které jsou dobrým zdrojem aminokyselin. V trávicí soustavě se pomalu vstřebává. Základem pro výrobu kojeneckého mléka je kravské mléko, vzácně mléka jiných savců, nebo rostlinné bílkoviny. Bílkovinu kravského mléka je nutné upravit („adaptovat“), tzn. poměr syrovátky ke kaseinu změnit ze 2:8 na 1:1 nebo i vyšší.

Rady a tipy

  • Nenahrazujte kojenecká mléka kravským mlékem, které je pro malé děti nevhodné.
  • Pokud vaše dítě kojenecké mléko odmítá, zvyšte příjem mléčných výrobků v jídelníčku (např. jogurty, sýry).
  • Připravené mléko hned spotřebujte. Co dítě nevypije, vylijte. Mléko musí být po přípravě spotřebováno maximálně do hodiny.
  • Vybírejte správně i kojenecké lahvičky, savičky a sterilizátor.
  • Dbejte na správné čištění lahviček a saviček, předejdete tak možnému usazení bakterií.
  • Jelikož nejsou kojenecká mléka nejlevnější záležitostí, je výhodné kupovat pokračovací mléka v akci do zásoby (značky však nestřídejte podle toho, která je zrovna levnější, střídání mlék by mohlo totiž vést k zažívacím potížím).