Loading
Loading

Jak vybrat kojeneckou lahev a savičku

Jestliže se potýkáte s problémy s kojením, kojit z různých důvodů nechcete nebo už je Vaše děťátko ve věku kašiček a různých nových chutí, určitě se Vám bude hodit kojenecká lahev. Jak vybrat tu ideální kojenecku lahev? Pojďte se na to podívat v našem průvodci.

Kojenecké lahve a savičky můžeme rozdělit primárně podle materiálu a tvaru.

Materiál kojeneckých lahví

Plast

Plastové lahvičky jsou mezi rodiči velice oblíbené. Jejich hlavní předností je nízká hmotnost. Ve chvíli, kdy už se dítě snaží najíst samo, je vhodné, aby nebyla lahev příliš těžká a jedlík hned unavený. Další výhodou je nerozbitnost. Některé děti rády hází věcmi kolem sebe, plastová lahev tohle vše ale ustojí.

Na druhou stranu je plast náchylný k přejímání pachů a obarvení. Dávejte také pozor na to, jestli materiál Vámi vybrané lahvičky neobsahuje Bisfenol A (BPA). Jedná se totiž o sloučeninu, u které je prokázán špatný vliv na vývoj dítěte, zvyšuje také riziko rakoviny.

Philips AVENT Kojenecká Láhev Natural 330 ml

Sklo

Druhou variantou, na kterou při výběru lahví určitě narazíte, je sklo. Skleněné lahvičky jsou vhodnější na ohřívání v lázni, také se dá tekutina uvnitř rychleji ochladit. Tento materiál totiž lépe vodí vodu. Kromě toho nepřejímá pachy ani obarvení. Bylinkové čaje tak skleněná lahev zvládne bez jakékoli újmy.

Nevýhodou a důvodem, proč se rodiče do skleněných lahví tolik neženou, je (kromě vyšší pořizovací ceny) jejich hmotnost. Pokud už Vaše děťátko zkouší pít samo, může být brzy unavené nebo otrávené z toho, že je bolí ručička. Sklo je také v porovnání s plastem křehké, dopad na kachličky v kuchyni tak častěji končí 1:0 pro podlahu.

TOMMEE TIPPEE Kojenecká láhev C2N 150 ml skleněná, 0 m+

Tvar kojeneckých lahví

Kromě materiálu se zaměřte také na tvar lahve. Ten je zásadní hned ze dvou důvodů. Za prvé z důvodu čištění, za druhé nezapomeňte na to, aby se prostě lahvička dobře držela, nějaký čas s ní totiž Vy i Vaše dítě strávíte.

Klasický tvar

 • Nejčastější zastoupení a široký sortiment 
 • Jsou obecně kompatibilní s většinou sterilizátorů a dudlíků.
 • Neměli byste mít žádný problém používat je doma i venku.
LOVI Láhev Trends 240 ml Botanic

Se širokým hrdlem

 • Obvykle širší a nižší než běžné lahve.
 • Menší pravděpodobnost, že se převrátí anebo překlopí.
 • Snadněji do nich přidáte kojeneckou výživu v prášku.
Philips AVENT Láhev Natural 125 ml se širokým hrdlem

Antikolikové láhve

 • Vyrábějí se s ohledem na citlivá dětská bříška
 • Speciální mechanismus uvnitř zajišťuje, aby se v mléce netvořil přebytečný vzduch, který by děťátku při krmení škodil.
Philips AVENT Láhev Anti-colic s ventilem AirFree 125 ml

Láhve na učení

 • Vhodné na postupný přechod od kojení nebo krmení z láhve k samostatnému pití děťátka.
 • Jsou vybaveny oušky pro pohodlné držení lahvičky v době, kdy se dítě učí pít samo
NUK Lahvička na učení Nature Sense 150 ml – zelená

Materiál a tvar saviček

Lahvičky většinou koupíte už se savičkami, ale musíte počítat s tím, že budete potřebovat i několik náhradních kusů. Při nákupu saviček je třeba dávat pozor, pro jaký druh stravy a pro jak staré dítě jsou určené, protože se liší množstvím i velikostí otvorů – průtoků. Pro novorozené děti je nejlepší savička s pomalejším průtokem, u starších, které si již na krmení z lahvičky zvykly, můžete pořídit klidně průtok rychlejší. Jednotlivé typy saviček jsou stejně jako dudlíky rozlišovány podle věku dítěte a podle síly průtoku. 

Materiál saviček

 • Silikon je měkký a příjemný, rodiče je volí zejména pro ty nejmenší děti. Těm více připomíná měkkou bradavku. Nevýhodou je menší odolnost vůči dětským zoubkům.
 • Latex je odolnější a pevný. Kvůli větší tvrdosti může být malým dětem nepříjemný. Dávejte také pozor na případné alergie. S dětskými zoubky si ale poradí skvěle.

Tvar saviček

 • Kruhový tvar – Výhodou tohoto jednoduchého tvaru je to, že dětem nejvíce připomíná bradavku. Tenhle tvar je tak pro ně nejpřirozenější.
 • Anatomický tvar – Tvar je vytvořen tak, aby podporoval správný vývoj patra a zoubků. Zároveň napodobuje chování dásní při kojení.

Na co se při výběru kojeneckých lahví zaměřit?

Zdraví

Nejdůležitější otázkou při péči o dítě by mělo vždy být zdraví. Nejinak je tomu i při výběru lahviček. Dávejte pozor hlavně na přítomnost škodlivých látek (ano, zase ten Bisfenol A a jiné). Pořádně zavařit Vám můžou také lahve, ze kterých se těžko dostávají zbytky mléka či kaše. Ty můžou pak nadělat pěknou neplechu. V neposlední řadě myslete také na tvar savičky. Důležitá je v tomhle případě podpora správného vývoje zoubků.

Tipy

 • Oblíbeným typem lahviček jsou ty antikolikové. Jsou vytvořeny tak, aby dítě během sání zbytečně nepolykalo vzduch, který následně způsobuje koliku a nadýmání.
 • Pokud už je Vaše dítko trošku větší, vezměte ho na nákupy s sebou. Divili byste se, ale nejeden rodič Vám potvrdí, že když dáte dítěti dvě skoro identické lahve, jen jedna bude o odstín světlejší, z jedné bude pít ochotně, z druhé ani omylem.
 • Oblíbeným materiálem je silikon. Je měkký, nerozbitný a těm nejmenším dětem bývá velice příjemný. Opět nevýhodou je vyšší cena.
 • Pokud hledáte lahev, která vydrží opravdu všechno, vyzkoušejte třeba tu z nerezové oceli, které si postupně nachází na trhu své místo. Ocel je lehká a nerozbitná, nevýhodou je vyšší cena.

Volba Feedo maminek

Láhev Natural s měkkým a nepropadávajícím se žebrovaným dudlíkem s rychým průtokem. Je určena pro rostoucí miminka od 6 měsíců.

Ultracitlivý antikolikový ventil, silikonová savička napodobující mateřský prs, funkce kontroly teploty mléka. Vhodné od narození. 

Produkt roku 2019. Sada je sestavena od narození do 12 měsíců. Lahve a savičky jsou bez BPA, ortodonické šidítko je ze silikonu.

Na co se maminky nejčastěji ptají?

Jaký materiál je nejlepší

Sklo i plast mají své pro i proti. Plast více vydrží, je ale náchylnější k obarvení. Pokud jsou tedy Vaším favoritem třeba bylinkové čaje bude pro Vás lepší sklo. Jeho nevýhodou je ale zase větší křehkost.

Kolik lahví potřebuji

Lahví Vám bude stačit několik kusů. Můžete mít jednu na mléko, jednu na kaši, jinou zase na bylinkové čaje. Děti jsou celkově citlivější, můžete tak do každé dávat vždy to stejné, aby se chutě a pachy nemíchaly. Větší nákupy Vás čekají u saviček. Ty mějte vždy alespoň dvě v zásobě.

Ajax loader