Obsah
Povšimli jste si na obličeji svého novorozence vyrážky podobné akné v období puberty? Novopečení rodiče mohou být zpočátku vyděšeni a dokonce překvapeni, ale není třeba se znepokojovat. Jedná se o běžný a poměrně častý zdravotní problém u takto malých dětí. Proč novorozenecké akné vzniká a jak se o takové vyrážky na obličeji starat?
Co je novorozenecké akné?
Novorozenecké akné postihuje přibližně 20 % novorozenců, přičemž u chlapců je častější než u dívek. Odborně jej lékaři nazývají acne neonatorum. Na pokožce svého dítěte ji zaznamenáte jako drobné červené nebo bílé vyrážky, velmi podobné akné, které se objevuje v pubertě. Navíc se s ním setkáte i na podobných místech. Postihuje oblasti na tváři, čele, bradě, někdy i na zádech dítěte. Tyto dětské vyrážky však nemají uprostřed černé tečky.
Kdy se objeví novorozenecké akné?
Novorozenecké akné se na obličeji objevuje v určitém věku. Dětské vyrážky si na obličeji obvykle všimnete kolem 2. týdne po narození, ale může se objevit i několik dní před nebo později. Hojí se poměrně rychle, a to do 2 až 3 měsíců věku.
Jaké jsou příčiny novorozeneckého akné?
Dítě prochází po narození mnoha změnami a jeho malé tělíčko se přizpůsobuje okolnímu prostředí. Přestože přesná příčina není známa, předpokládá se, že novorozenecké akné souvisí s hormonálními změnami, které se u dítěte po narození objeví.
Je to proto, že během nitroděložního vývoje bylo tělo dítěte napojeno na krevní oběh matky a v důsledku toho její hormony ovlivňovaly i dítě. Hormony ze skupiny androgenů, které v pozdních fázích těhotenství přecházejí přes placentu, se pravděpodobně nejvíce podílejí na vzniku dětského akné. V důsledku toho ovlivňují pokožku dítěte, kde stimulují mazové žlázy dítěte k větší produkci kožního mazu. U některých miminek to vede k ucpávání kožních pórů a dokonce ke vzniku vyrážek. Jakmile se hladina hormonů ustálí, obtíže samy vymizí.
Jaká jsou specifika dětské pokožky?
Dětská pokožka je mnohem tenčí, průsvitnější, jemnější a citlivější než pokožka dospělých. Malé děti ještě nemají důkladně vyvinutou kožní bariéru, která by jejich malé tělíčko tak důsledně chránila před dráždivými látkami. Proto se může snadno stát, že jejich pokožka reaguje podrážděním nebo zánětem i na nepatrné změny, které se odehrávají uvnitř jejich těla nebo ve vnějším prostředí.
Ne všechny děti však trpí novorozeneckým akné. Ačkoli neznáme přesný důvod, proč se u některých miminek objeví a u jiných ne, předpokládá se, že roli hrají následující faktory:
- Specifika jejich imunitního systému;
- Faktory prostředí, zejména vlhkost a teplota;
- Přítomnost určitých dráždivých látek v jejich prostředí, jako jsou druhy tkanin, zbytky pracích prostředků, používaná kosmetika atd;
- Mikrobiální osídlení kůže dítěte;
- Genetické predispozice a další.
Jak rozlišit novorozenecké akné od jiných vyrážek
Na rozdíl od jiných typů vyrážek má novorozenecké akné typický vzhled a vyskytuje se pouze na obličeji nebo zádech dítěte. Typická je i doba jejich výskytu, kdy novorozenecké akné objevíte pouze v prvních týdnech života a to nejčastěji mezi 2. - 4. týdnem.
Vyrážky nesvědí, nebolí, dítě nemá jiné potíže, zvýšenou teplotu a není kvůli nim podrážděné. Mají tendenci samy zmizet během několika týdnů, maximálně měsíců.
Jakou péči zvolit při novorozeneckém akné?
Pokožka dítěte s novorozeneckým akné potřebuje stejnou péči jako pokožka novorozence bez něj. Denně omývejte obličej dítěte studenou převařenou vodou, přičemž v ní před tím můžete nechat vyluhovat řepík.
Pro ošetření pokožky můžete používat kvalitní dětskou kosmetiku, která respektuje jemnost dětské pokožky a nevysušuje ji. Určitě nepoužívejte kosmetiku určenou na akné v pubertě. Není také žádoucí používat na obličej dítěte mastné krémy, které by mohly ještě více ucpat póry.
V praxi se osvědčil CHICCO micelární šampon na vlasy a tělo s dávkovačem nebo CHICCO tělový šampon s dávkovačem Baby Moments, které neštípou v dětských očích. Jako dětské mýdlo na akné můžete použít také Sebamed Dětský syndet.
S jejich používáním to však nepřehánějte, protože nadměrné mytí může stav novorozeneckého akné ještě zhoršit.
Stejně tak je důležité omezit dráždivé látky z tkanin nebo praní dětského oblečení. Pro kojenecké oblečení vybírejte přírodní látky v co nejsvětlejších barvách. To je důležité zejména u oblečení, které přichází do styku s obličejem dítěte. Tkaniny by měly být měkké, jemné a příjemné na dotek.
Obličej dítěte přichází nejvíce do kontaktu s látkou zavinovačky a ložního prádla. Vybírejte je proto z kvalitních přírodních materiálů s jemnou strukturou.
Prádlo perte v kvalitním pracím prostředku určeném pro citlivou dětskou pokožku.
Prací prostředky pro dětskou pokožku
Jakých chyb se vyvarovat?
Novorozenecké akné zmizí samo. Do té doby se snažte stav nezhoršovat zanedbáváním hygieny nebo přílišnou péčí, ať už častým používáním přípravků na obličej nebo krémů. Sledujte však, zda se na kůži neobjevují známky komplikací, jako je zánět nebo infekce.
I když novorozenecké akné obvykle nevyžaduje lékařskou léčbu, přesto byste měli navštívit lékaře, pokud se objeví tyto příznaky:
- Pokud se vám závažnost stavu nezdá, je rozsáhlá nebo je výsev vyrážek příliš intenzivní.
- Novorozenecké akné nemá tendenci trvat dlouho, pokud příznaky přetrvávají po 3 až 4 měsících, poraďte se o stavu s lékařem.
- Zejména nezanedbávejte příznaky kožní infekce, jako je přítomnost zánětu, zarudnutí, krusty nebo známky hnisu. V takovém případě navštivte lékaře co nejdříve v běžných ordinačních hodinách.
- Lékaře navštivte také v případě, že má dítě svědivou vyrážku, jiné zdravotní problémy nebo je neklidné.
Jaká je prevence akné u dětí?
Novorozenecké akné je běžný zdravotní problém, kterému nelze zcela zabránit. Můžete však zabránit tomu, aby se stav zhoršoval a komplikoval. K pokožce dítěte přistupujte šetrně, nepřehánějte to, ale ani nezanedbávejte její péči.
Je velmi důležité manipulovat s miminkem pouze čistýma rukama a do úplného zahojení kůže se snažte omezit jakýkoli kontakt s obličejem dítěte, abyste snížili riziko infekce.