Děťátko po porodu
Když začne vaše miminko poprvé hledat potravu, spustí se jeho pudové chování. Je známo, že kontakt kůže na kůži stimuluje tyto instinkty. Povzbudí dítě, aby hledalo prsa a začalo se krmit, obvykle hodinu až dvě po porodu. Najděte si dostatek času, abyste se v klidu s miminkem posadila a začali jste se vzájemně poznávat. Počkejte, až vám začne dávat signály, že je připraveno na krmení. Buďte si jistá, že vaše prsa mají to správné množství mléka, které vaše dítě zpočátku potřebuje. Toto první mléko se jmenuje mlezivo a obsahuje látky, které posilují jeho imunitu. Pomůže stabilizovat hladinu cukru v jeho krvi a ochrání jeho střeva. Pokud se vám podaří úspěšně kojit během první nebo druhé hodiny po porodu, je pravděpodobnější, že se vaše miminko bude kojit dobře. Problémy s 1. nakojením mohou nastat, pokud jste ztratili při porodu hodně krve nebo byla vaše placenta zadržena uvnitř dělohy. Děti se rodí s řadou reflexů a nepodmíněných činností, které jim v začátcích pomáhají.Dva nejdůležitější reflexy jsou:
Hledací reflex - ten se aktivuje, když se dotknete miminka na tváři, nebo v okolí úst. Otočí hlavičku, otevře pusinku a hledá, co může sát. Pokud dítě držíte ve správné poloze, s hlavičkou otočenou k prsům, pusinka se otevře, rty se dotýkají prsu nebo bradavky a vy uvidíte, jak se miminko pokusí přisát k prsu. Sací reflex - spustí se, když se vaše bradavka dotkne patra úst miminka. Pro miminka je sání velmi uklidňující a některá sají raději než ostatní a nemusí být ani hladová.Počátek kojení
V současnosti je doporučený způsob krmení nastaven podle potřeby dítěte. Mějte miminko blízko sebe, zejména v prvních dnech po porodu tak, abyste mohla reagovat na signály, které vám dává, nebo povzbudit ospalejší, nezaujaté miminko. Čas krmení miminka může být na začátku velmi stálý nebo více nepravidelný. Většina miminek je čím dál tím hladovější. Za 24 hodin zvládnou i 8 až 12 krmení. Může trvat týden i dva, dokud se vy a váš vypuzovací reflex s drobečkem sesynchronizujete. Pokud v této době zaregistrujete brnění v prsou nebo náhlý únik mléka, nabídněte svému drobečkovi možnost najíst se. Možná ji využije... Věřte, že časem se kojení ustálí a vy najdete čas nebo režim v krmení, který bude fungovat pro vás oba. Nemůžete nic pokazit, nebo dítě překrmit, takže se uklidněte a užívejte si tento jedinečný čas spolu s vaším miminkem. Časté noční buzení a krmení je známkou prvních týdnů. Děťátko potřebuje dostatek mléka i v noci. Později se jeho režim upraví a vy se opět o něco více vyspíte. Bříško miminka je po porodu velmi malé (přibližně velikost kuličky) a udrží pouze jednu nebo dvě čajové lžičky mléka – množství, které vaše prsa vytvoří pro každé krmení. Po několika dnech, kdy se plně spustí tok mléka, se bříško vašeho miminka roztáhne přibližně na velikost pingpongového míčku. Týdenní miminko bude mít bříško o velikosti vajíčka a ve vašich prsou se bude tvořit přibližně 50 ml mléka na každé krmení (10 čajových lžiček).
Poznámka - Zobrazená velikost je pouze orientační
Je pro vás během 1. týdne kojení 3. den nejkritičtější?
Nejste v tom sama!- Až 92% novorodičiek označuje 3. den kojení za dosud nejhorší
- 50 % žen trápí problém s přisátím se
- 44 % maminek kojení bolí
- 40 % žen má pocit, že neprodukuje dostatek mléka
Přiložení k prsu
Správná technika přiložení k prsu zajišťuje, že kojení nebude bolestivé a miminko dostane dostatečné množství mateřského mléka.



10 základních rad
- Pokuste se v první den trávit co nejvíce času s miminkem v kontaktu kůže na kůži, ale i později, zejména když se kojení ukáže složitější.
- Najděte si pohodlnou polohu předtím, než začnete kojit. Vyberte si pohodlné místo a nezapomeňte se najíst. Zajistěte si dostatečný příjem tekutin.
- Soukromí je důležité. Je správné, když budete k návštěvám v porodnici striktní. Sestřičky požádejte, aby počkaly s procedurami, když začne miminko ukazovat, že je připraveno na krmení.
- Sezení v posteli může být komplikované, pokud potřebujete používat ruce a ramena na to, abyste umístila miminko do správné polohy. Sezení v křesle může být snadnější.
- Zaujměte polohu s miminkem v náručí nebo jej položte na polštář před vámi. Poloha v náručí křížem může být užitečná, pokud je přisátí složité. Pamatujte, použijte ruku z té strany, ze které kojíte, jako oporu pro prs, ze kterého kojíte, a opačnou ruku jako oporu pro krk a ramena miminka. Bradavkou se dotkněte horního rtu/nosu miminka a přiložte jej k prsu, nejprve bradou, dokud neotevře ústa (počkejte, dokud neotevře ústa skutečně doširoka).
- Abyste povzbudila miminko, zkuste jemně vymáčknout pár kapek mleziva na konec bradavky, což pomůže miminku ho ucítit a olíznout.
- Pokud se vaše miminko nepřisálo, nechte ho na Vás zdřímnout, v kontaktu kůže na kůži a zkuste to znovu, když se probudí. Mějte miminko u prsu a čekejte na náznaky, že se chce krmit.
- Pokud se miminko přisát neumí, poraďte se s odborníky. Můžete začít s odsáváním mléka s odsávačkou nebo ručně.
- Mlezivo můžete podávat miminku pomocí lžičky, pohárku nebo stříkačky (s odbornou pomocí), ale poraďte se s vaší porodní asistentkou.
- Někdy může být užitečné požádat o další pomoc specializovanou laktační poradkyni nebo kontaktovat poradny kojení. Také se můžete zeptat, zda má nemocnice odbornou poradkyni pro výživu, která by k vám mohla přijít.
Věděli jste, že?
- Novorozenci v tomto období stráví krmením v průměru 187 minut denně.
- Vaše děťátko získá z vašeho mateřského mléka během 1. týdne až 5 milionů kmenových buněk.
- Děťátko by díky vašemu chutnému a výživnému mlíčku mělo v průběhu 1. měsíce přibírat 110 - 200 gramů každý týden.