Jak vybrat dětskou chůvičku? Máme návod!

Jak vybrat dětskou chůvičku? Máme návod!>
Na trhu je dnes obrovský výběr chůviček, ale jak se v nich vyznat, když se rozhodnete nějakou zakoupit? Ze začátku nevíte, co přesně využijete a co je zbytečné. Třeba vám stačí levná verze s minimálním dosahem, nebo naopak potřebujete lepší dosah i zvuk a další vymoženosti, jako třeba připojený monitor dechu nebo video? Pojďte se podívat na průvodce chůvičkami, kde se na jednotlivé funkce podíváme.

Druhy chůviček

Když se začnete poohlížet, co náš trh nabízí, narazíte na tři kategorie:
  • audio chůvičky,
  • video chůvičky,
  • monitory dechu s chůvičkou.

1339a896204d052edeb6b13a76f54ed0Audio chůvičky (KLIK)

Nejoblíbenější jsou beze sporu audio chůvičky – pro jejich využití, což je primárně přenos zvuku, ale také pro příznivou cenu a množství funkcí. Koupit můžete od nejobyčejnějších s krátkým dosahem, které vás výjdou na pár stovek, až po ty, které mají velký dosah a kromě přenosu zvuku i funkce jako je světýlko, teploměr, pouštění hudby atd. Podle těchto požadavků stoupá i cena - dostanete se lehce nad jeden až několik tisíc korun.

Kombinace (KLIK)604010-666594040107

Pokud zvažujete koupi monitoru pro miminko i chůvičky, může být pro vás řešení kombinace, která už se dnes běžně prodává. Výběr je menší, ale mám s koupí velice dobrou zkušenost. Za jedinou nevýhodu jsem považovala tu, že se monitor používá kratší dobu než chůvička a když jsem jej chtěla prodat ještě v záruce za dobrý peníz, tak jsem přišla i o chůvičku. Na další negativa jsem nenarazila.

Video chůvičky (KLIK)

41003462-5012786032637Video chůvičky patří mezi dražší záležitost, hodí se pro náročné rodiče, které chtějí mít dítě pod kontrolou, když mu zrovna nejsou na blízku. Na pořizovací ceně je to znát, níže než pod několik tisíc se nedostanete. U většiny chůviček najdete možnost video mít spuštěné buď neustále, nebo jen při pohybu. Výhodou je, když jsou děti samy v pokojíčku, že si můžete zkontrolovat každý znepokojivý zvuk. Výběrem typu chůvičky ale nekončíte, v popiscích se setkáte s přenosem signálu „analogovým“ a „digitálním“. I tyto pojmy by ve vašem výběru měly brát důležitou roli. Analogové chůvičky jsou vhodnější do méně obydlených oblastí. Jejich výhodou je, že signál lépe prochází skrz překážky (zdi, sloupy, stromy apod.), ale jsou nevhodné např.do panelových domů, protože jejich signál může být často rušen. Oproti tomu u digitálních chůviček je rušení výrazně nižší, jen mohou mít horší dosah skrz překážky. Další věc, která by vás u chůviček měla zajímat, je právě zmiňovaný dosah. Většinou ty nejlevnější mívají nejmenší dosah. Je potřeba myslet na to, že výrobci z pravidla uvádějí možný dosah na volném prostranství, kdy signál nemusí čelit žádným překážkám. Počítejte proto, že dosah při běžném použití bude menší.

Doplňkové funkce

To nejdůležitější teď už víte a je čas mrknout se na další doplňkové funkce, které různé typy chůviček nabízí.

Signalizace zvuku

Kromě samotného přenosu zvuku už dnes většina chůviček nabízí i světelnou signalizaci, která mi přijde nezbytná. Pokud se pohybujete v hlučnějším prostředí, nebo se například sprchujete, můžete díky světlům zjistit, zda se chůvička aktivovala. Za užitečnou funkci považuji určitě i nastavení hlasitosti přeneseného zvuku.

Oboustranný přenos zvuku

Tuto funkci nabízí jen některé typy chůviček. Můžete tak k dítěti mluvit přes rodičovskou jednotku, aniž byste k němu museli hned běžet.

Přenosná dětská jednotka

Před koupí je dobré si ujasnit, kde všude budete chůvičku používat. Rodičovské jednotky bývají automaticky přenosné, u dětských to ale není pravidlem a často mají jen možnost napájení adaptérem. Pakliže bude chůvička v pokojíčku na polici, stačí vám napájení pomocí adaptérů, ale pokud chcete chůvičku využívat např.když budete mít kočárek s miminkem venku, je dobré se poohlédnout po těch typech, které nabízí napájení dětské jednotky jak přes adaptér, tak přes baterie.

Noční světýlko

U některých typů se můžete setkat i se zabudovaným světlem, které je příjemně tlumené, já jsem ho ocenila hlavně při kojení, kdy jsem miminko nemusela zcela probrat větším světlem.

Hudba

Dále můžete najít chůvičky, které děťátku zahrají před spaním ukolébavku a usnadní mu tak usínání.

Teploměr a vlhkoměr

Chůvičky s displejem mohou mít i zabudovaný teploměr, který měří teplotu v místnosti. Novorozenci a kojenci v prvních měsících mají nedostatečně vyvinutou termoregulaci. V prvních týdnech miminka mi teploměr pomáhal orientovat se, jak miminko obléci, zda jej přikrýt apod.

Indikátor pohybu

Je ideální, pokud vám dítě místo usínání vstává v postýlce a netušíte, zda šustění v chůvičce je jen žmoulání deky, nebo si běhá po postýlce. Výrobci už dnes myslí opravdu na vše a chůvičky jsou nezbytnou součástí života moderního rodiče.

Pokud už máte jasno ve výběru, podívejte se na naši širokou nabídku ZDE. 

Chůvičky v článku:

AVENT Digitální elektronická chůva SCD570 ANGELCARE AC401 Monitor dýchacích pohybů a chůvička 2v1 MOTOROLA MBP 853 CONNECT- chůvičku s kamerou