Průvodce těhotenstvím: 15. týden

Průvodce těhotenstvím: 15. týden>

I přesto, že můžete na ultrazvuku pozorovat pohyby plodu, vy sama je ještě necítíte, na to jsou příliš slabé. Téměř všechny orgány vašeho miminka již bez problémů fungují. Dokonce začíná fungovat i sluch.

Vývoj vašeho miminka

Plod je dlouhý téměř 11 centimetrů, váží kolem 50 gramů. Miminko užívá mimické svaly obličeje, začíná mu růst obočí. Ručičky jdou ohýbat v loktech i zápěstích. Pokožka vašeho děťátka je velice tenká. Začínají růst vlásky na hlavě, které po narození můžou změnit barvu i strukturu. Drobné kůstky ve středním uchu kostnatí a dítě začíná slyšet. V mozku ale ještě nejsou vyvinuta centra sluchu, proto dítě není schopno zvuky, které slyší, ničemu přiřadit. Až časem začne vnímat tep vašeho srdce a hlasy.

Co se děje s vámi?

Zhruba od 15. týdne začnete čím dál častěji zjišťovat, že máte potíže se zapínáním běžných kalhot. Postava se vám v následujících týdnech začne rychleji měnit, váhový přírůstek od 15. týdne těhotenství bude výraznější. V děloze se zvětšuje množství plodové vody, bříško tím rychleji roste. Abyste se nedostala do časového stresu, začněte již vybírat těhotenské oblečení. Pokud jste ho ještě nepořídila, věnujte pozornost tomu, aby byl váš oděv alespoň dostatečně volný a neškrtil bříško.

Je nutné zajistit dostatek železa. Železo je nutné k produkci hemoglobinu, který v krvi na sebe váže kyslík. Je potřeba vždy, v těhotenství ale dvojnásob. Dítě si bere z krve matky tolik železa, aby mělo rezervu i na prvních šest měsíců po narození. Nedostatek železa vede k anémii, která se často projevuje únavou. Vydatným zdrojem železa jsou: červené maso a vnitřnosti (kromě jater), tmavá zelená listová zelenina, žloutek ve vejci, mořské řasy, pšeničné klíčky a sušené ovoce.

Tip pro mámu

Pokud se cítíte hodně ve stresu, začněte chodit do jógy pro těhotné. Je to výborný způsob jak zklidnit mysl, přijít k sobě a svému miminku a také si v rozumné míře zacvičit a protáhnout se. Gravidjógu můžete cvičit až do porodu, vhodné cviky vám vybere lektorka, proto věnujte pozornost výběru toho správného kurzu.

Důležité zkratky v těhotenské průkazce

● TP – termín porodu ● PM – poslední menses
● UZ- ultrazvuk ● TK - krevní tlak
● PP – první pohyby, ● TT může znamenat tělesná teplota
● KS – krevní skupina ● Rh - Rh faktor
● ABO - systém krevních skupin ABO (patří zde krevní skupiny A, B, AB a 0) ● CRL - vzdálenost mezi temenem a kostrčí plodu, která se měří ultrazvukem
● OP – ozvy plodu ● AC –obvod břicha plodu

● SC – císařský řez

● BWR - vyšetření na syfilis
● B v moči - přítomnost bílkoviny
v moči
● C v moči - přítomnost cukrů v moči
● VVV - vrozené vývojové vady ● oGTT - test sloužící k odhalení cukrovky
● CS – cervix skore - bodový systém, který slouží k hodnocení pohmatového vyšetření porodních cest (děložního hrdla) ● HBsAg – test, který nás informuje o prodělané žloutence typu B
● BPD – průměr hlavičky mezi spánkovými kostmi ● FL - délka stehenní kosti plodu