Obsah
Každá těhotná žena netrpělivě očekává okamžik, kdy poprvé ucítí pohyby svého miminka. Do této chvíle jsou viditelné pouze při ultrazvukovém vyšetření u gynekologa. V jakém období těhotenství je může očekávat a jak vypadají? Může podle pohybů poznat, že je něco v nepořádku a měla by navštívit lékaře?
Kdy si může všimnout úplně prvních pohybů miminka v bříšku?
Vyvíjející se miminko se začne pohybovat mnohem dříve, než je jeho maminka schopna to cítit. První pohyby se objevují již v 7. až 8. týdnu těhotenství a můžete je pozorovat pouze při ultrazvukovém vyšetření nebo slyšet tlukot srdíčka pomocí prenatálního monitoru.
Prenatální odposlech dítěte v bříšku
První kopnutí může prvorodička rozlišit a zaznamenat až kolem poloviny těhotenství, tj. mezi 20. a 22. týdnem. V dalších těhotenstvích je může rozpoznat o týden nebo dva dříve.
První pohyby bývají podobné žbluňkání, vlnění nebo, poeticky řečeno, jako dotek motýlích křídel. Ve skutečnosti se tyto projevy aktivity miminka příliš neliší od bujnější střevní peristaltiky. Na samém počátku nemusí být matka ani schopna s jistotou odlišit pohyby dítěte od trávicích procesů v břiše.
Jak plod roste, intenzita pohybů se zvyšuje. Později určitě ucítíte klasické a nezaměnitelné kopání, které je vyvoláno tím, že se končetiny dítěte dotýkají děložní stěny.
Pohyby dítěte v pozdějších fázích těhotenství
Nejintenzivnější pohyby pociťuje těhotná maminka mezi 24. - 34. týdnem těhotenství. Později už miminko nemá v děloze tolik prostoru, a je proto zcela normální, že jeho pohyby jsou méně znatelné, ale o to více mohou být bolestivé. Jejich charakteristika se může změnit z jasného kopání na převalování. Podle toho, jak je miminko v děloze otočené, můžete tyto kopance cítit v oblasti žaludku, zad nebo močového měchýře.
Pohyby miminka během těhotenství vypadají následovně:
- až 28. týden těhotenství: Není neobvyklé, že cítíte, jak miminko škytá ve vašem bříšku. Přestože hlasité zvuky zvenčí nemohou miminku ublížit, můžete cítit, jak vám v bříšku náhle s leknutím " poskočí", například když zatroubí klakson auta.
- Kolem 29. týdne těhotenství: Miminku začíná být v děloze trochu těsno, takže už nemůže dělat tak velké pohyby. Vy je však začnete pociťovat mnohem intenzivněji než dříve.
- Kolem 32. týdne těhotenství - Vaše dítě může být ještě aktivnější, protože se chystá otočit do konečné polohy před porodem kolem 36. týdne těhotenství. V ideálním případě bude hlavičkou dolů a vy začnete cítit kopance v horní části břicha.
V děloze už nezbývá mnoho volného místa a vaše miminko má nyní větší sílu, takže je možné, že vám jeho pohyby budou trochu nepříjemné - zejména když bude kopat nebo tlačit na vaši bránici či žaludek po jídle.
Máte už připravené věci do porodnice?
Jak často byste měla cítit pohyby miminka?
I co se týče intenzity pohybů, každé miminko je jiné a platí to i pro ty nenarozené. U plodu se během dne střídají období odpočinku a aktivity, která trvají v průměru asi 20-40 minut. Plod reaguje na různé podněty, jako jsou zvuky zvenčí, na fyzickou aktivitu matky a částečně i na množství cukru v těle matky.
Ženy obvykle pociťují pohyby plodu nejintenzivněji po probuzení, po obědě a večer. Některá miminka jsou však v bříšku pohyblivější, jiná méně. Nastávající maminka tak může brzy rozeznat „denní režim“ svého miminka a citlivě vnímat výrazné změny oproti normálu.
Co dělat, když pohyby necítíte?
Příčina vymizení pohybů může být různá. Někdy vnímání pohybů brání placenta umístěná na přední stěně nebo větší množství plodové vody v děloze. Jindy však mohou být důvody mnohem závažnější. Zmizení pohybů může znamenat špatné zásobování plodu kyslíkem, nedostatečnou výživu plodu nebo v nejhorších případech dokonce úmrtí plodu v děloze.
Pokud nějakou dobu necítíte pohyby dítěte, je to důvod k okamžité návštěvě lékaře.
Může být příliš mnoho pohybů miminka špatným signálem?
Těhotné ženy se většinou obávají, pokud se miminko málo pohybuje. Pokud je však pohybů příliš mnoho nebo pokud se jejich obvyklá intenzita náhle zvýší, je třeba být také ve střehu. Zvýšenou aktivitu pohybů plodu lze zaznamenat, když je plod nedostatečně zásobován kyslíkem, tj. odborně při akutní hypoxii. Plod vtedy reaguje kŕčovitými búrlivými pohybmi rovnako ako pri malom množstve plodovej vody v maternici.
Jak sledovat pohyby
Přibližně od 28. týdne těhotenství by již měly být pohyby plodu jasně rozpoznatelné a zřetelné. Neexistuje žádná předepsaná norma, kterou by dítě mělo splňovat. Orientačně by mělo dojít k přibližně deseti pohybům každé dvě hodiny. Přesná intenzita pohybů se nesleduje, protože může být ovlivněna mnoha faktory. Počítá se každý pohyb dítěte, tedy nejen kopání, ale například i škubání, převalování nebo lechtání.
Doporučuje se počítat pohyby dítěte každý den přibližně ve stejnou dobu. Vhodná doba je například večer, kdy žena obvykle pohyby vnímá nejlépe. Pravidelné sledování pohybů miminka může být nejen nezbytnou rutinou, ale také příležitostí strávit s nenarozeným miminkem příjemné chvíle, zpívat mu, pouštět hudbu nebo se snažit na něj mluvit.
Jak podpořit pohyby
Pokud se vám zdá, že se vaše dítě málo hýbe, zkuste si lehnout na levý bok - v této poloze bývají děti aktivnější. Vaše vlastní fyzická aktivita může miminko také přimět k pohybu; můžete zkusit procházku nebo mlsání sladkostí. Vhodná je sklenice džusu nebo kousek kvalitní čokolády.
Kdy byste měli navštívit lékaře kvůli změně pohybů miminka?
Pokud těhotná žena pohyby dítěte vůbec necítí nebo pokud jejich frekvence výrazně poklesla pod normální úroveň, je vhodné okamžitě kontaktovat lékaře. Totéž udělejte, pokud dítě začne náhle příliš kopat. Jakékoli neobvyklé abnormality v pohybech dítěte proberte se svým gynekologem nebo porodní asistentkou.