Jak poznat první pohyby v bříšku

Jak poznat první pohyby v bříšku>
Snad každá těhotná žena netrpělivě čeká na okamžik, kdy poprvé ucítí pohyby svého miminka. Co nám ale říkají pohyby miminka? Jak často mají probíhat? Kdy je ženy cítí nejsilněji? A jak poznáme podle pohybů, že něco není v pořádku a je vhodné vyhledat lékaře? První pohyby plodu je možné pozorovat na ultrazvuku už kolem sedmého týdne těhotenství, ale nastávající maminky obvykle začínají první kopání miminka v bříšku v období kolem 20.–22. týdne těhotenství (vícerodičky mohou první pohyby miminka zaznamenat i o něco dříve). První pohyby popisují ženy obvykle jako bublání, vlnění nebo poněkud poeticky jako doteky motýlích křídel. Ve skutečnosti nejsou tyto projevy aktivity miminka příliš odlišné od rozbouřenější střevní peristaltiky (a alespoň na úplném počátku není vždy snadné rozlišit pohyby miminka od trávicích procesů v břiše). Jak plod roste, intenzita pohybů se zvyšuje, až dojde na klasické a s ničím nezaměnitelné kopání, které vzniká dotekem končetin na děložní stěnu. Nejintenzivněji žena pociťuje pohyby mezi 24.–34. týdnem těhotenství. Později už miminko nemá v děloze tolik místa, a proto je úplně normální, že jsou jeho pohyby méně zřetelné nebo se změní jejich charakteristika (třeba z kopání na převalování)

Pohyby děťátka v pozdějších fázích těhotenství

24. až 28. týden těhotenství – není neobvyklé, když ucítíte, jak vám děťátko škytá v břiše. I když hlasité zvuky zvenčí nemohou miminku uškodit, můžete cítit, jak vám najednou v břiše "nadskočí" úlekem třeba při zahoukání auta. ● kolem 29. týdne těhotenství – ve vaší děloze začíná být trochu těsno, takže děťátko už nemůže provádět tak velké pohyby, zato vy je vnímáte mnohem intenzivněji než doposud. ● kolem 32. týdne těhotenství – vaše děťátko bude možná ještě aktivnější, protože se kolem 36. týdne těhotenství chystá otočit do finální polohy před porodem (doufejme, že hlavou dolů!). Volného prostoru v děloze už moc nezbývá a vaše děťátko má teď větší sílu, takže je možné, že vám jeho pohyby budou trochu nepříjemné – hlavně když vás bude kopat nebo tlačit do bránice! ● 36. až 40. týden těhotenství – ke konci těhotenství je obvyklé, že je intenzita pohybů menší. Pořád je ale dost důležité, abyste cítila, že se vaše děťátko pohybuje.

Jak často?

Budoucí maminky zajímá, jak často by měly pohyby svého miminka vnímat. Každé miminko je jiné a platí to i o těch nenarozených. U plodu se během dne střídají období klidu a aktivity, které trvají v průměru zhruba 20–40 minut. Plod reaguje na různé podněty jako třeba na zvuky zvenčí, na fyzickou aktivitu matky a částečně také na množství cukru v těle matky. Ženy obvykle nejintenzivněji pociťují pohyby plodu po probuzení, po obědě a večer. Nastávající maminka tak může brzy vypozorovat „denní režim“ svého miminka.

Co když necítíte pohyby?

Příčina vymizení pohybů může být různá. Někdy vnímání pohybů brání placenta umístěná na přední stěně nebo větší množství plodové vody v děloze. Jindy však důvody, proč žena přestane cítit pohyby miminka, můžou být mnohem závažnější. Vymizení pohybů může poukazovat na špatné zásobení plodu kyslíkem, na nedostatečně vyživovaný plod či v nejhorším případě dokonce na úmrtí plodu v děloze.

Příliš mnoho pohybů

Těhotné ženy se většinou strachují, pokud se miminko hýbe málo. Ale pokud je pohybů příliš nebo pokud se náhle zvýší jejich obvyklá intenzita, je rovněž třeba zpozornět. Zvýšenou aktivitu pohybů plodu můžeme zaznamenat, když je plod nedostatečně zásoben kyslíkem (akutní hypoxie). Plod reaguje křečovitými bouřlivými pohyby stejně jako při malém množství plodové vody v děloze.

Jak sledovat pohyby

Přibližně od 28. týdne těhotenství by už pohyby plodu měly být jasně rozpoznatelné a zřetelné. Neexistuje žádná předepsaná norma, kterou by miminko mělo splnit, ale pro přibližnou představu, zda se mu v bříšku dobře daří, můžeme brát jako informační hodnotu deset pohybových epizod za dvě hodiny. Nesleduje se intenzita pohybů, jelikož ta může být ovlivněna mnoha faktory, třeba množstvím plodové vody, umístěním placenty, polohou plodu v děloze a dalšími. Počítá se každý projev miminka, tedy nejen kopání, ale třeba i záškuby, převalování se či zašimrání. Vhodné je počítat pohyby miminka každý den zhruba ve stejnou dobu, třeba večer, kdy obvykle žena vnímá pohyby nejlépe, neboť je v klidu a může se soustředit na svoje pocity. Pravidelné sledování pohybů miminka nemusí být jen nutnou rutinou, ale i možností, jak spolu s nenarozeným miminkem strávit příjemnou chvilku.

Jak povzbudit pohyby

Pokud se vám zdá, že se miminko hýbe málo, zkuste si lehnout levý bok – v této poloze bývají miminka aktivnější. Rozhýbat miminko může i vaše vlastní fyzická aktivita (můžete se zkusit třeba projít) nebo zásilka sacharidů – můžete tedy vypít sklenku džusu nebo jiného sladkého nápoje či sníst kousek čokolády.

Kdy byste měla vyhledat lékaře

Pokud těhotná žena vůbec necítí pohyby miminka nebo pokud jejich četnost klesla pod deset epizod za dvě hodiny (a nepomohly ani výše uvedené způsoby na povzbuzení pohybů miminka), je vhodné neprodleně kontaktovat lékaře. Se svým ošetřujícím gynekologem nebo porodní asistentkou zkonzultujte všechny nezvyklé odchylky v pohybech miminka.