Chcete mít před vytouženým dnem D všechno tip-top naplánované nebo věci raději necháváte na náhodu a spontánní průběh? Pokud se řadíte spíše do první skupiny, možná už intenzivně pracujete na přípravě vlastního porodního plánu. Co to vlastně je, k čemu slouží a co by měl takový plán obsahovat?
Novodobý vynález
Protože moderní době se přizpůsobuje i průběh porodu, dnešní rodičky si už mohou do jisté míry vybrat a rozhodovat, jak má průběh příchod jejich potomka na svět vypadat. Některé ženy nechávají raději rozhodnutí na lékařích, jiné však trvají na svém. Dnes už totiž máte mnoho možností, jak se rozhodnout. Můžete si zvolit polohu při porodu, kdo při něm bude, zda chcete absolvovat holení, klystýr, nástřih, zda chcete své děťátko po narození hned začít kojit a tak dále.
Co do plánu vlastně zahrnout?
Tento seznam vám usnadní rozhodování, co zahrnout do svého vlastního porodního plánu. Myslete však i na to, že během samotného porodu se některé věci mohou vyvinout jinak. Není proto nutné se ho snažit dodržet za každou cenu. Nemocnice také může mít svá vlastní pravidla a nařízení. Hrubou verzi svého porodního plánu můžete také konzultovat se svým lékařem a nechat si poradit. Buďte otevřená jeho radám a případným změnám. Nad čím byste se měli při sestavování porodního plánu zamyslet a které faktory zvážit?
- V jakém stádiu porodu chcete jít do nemocnice
- Pojídání / pití v době aktivního porodu
- Používání sprchy nebo teplé koupele na zmírnění bolesti
- Možnost chodit
- Přátelská atmosféra (hudba, osvětlení, předměty z domu)
- Používání foťáku / kamery
- Použití intravenózní tekutiny
- Řízení porodních bolestí (použití tlumících tablety, pokud ano, jakých)
- Technika (na pokyn lékaře / podle pocitů)
- Vnější a vnitřní monitorování plodu
- Použití oxytocinu na vyvolání kontrakci
- Poloha při porodu
- Nastříhávání hráze (epiziotomie)
- Přítomnost partnera / členů rodiny / přátel
- Přítomnost studentů / praktikantů během porodu
- Přestřižení pupeční šňůry, darování pupečníkové krve
- Po narození okamžitá přítomnost děťátka a kojení
Mnohé budoucí maminky pokládají porodní plán za zbytečnost. Všechno se může v den D i tak změnit a skončit úplně jinak. Je tedy už jen na vás, zda jste zastáncem takové detailní přípravy a raději máte vše na papíře nebo se rozhodnete důvěřovat lékaři, zdravotnímu personálu a ústní dohodě mezi vámi. A co vy, zkušené maminky, vsadily jste na porodní plán?