Co je to i-Size norma?

Co je to i-Size norma?

I-Size norma je evropské bezpečnostní nařízení pro autosedačky, které bylo uvedeno na trh v roce 2023. Standard pro autosedačky také nazývaný jako R129 (i -Size) je nejaktuálnějším nařízením pro bezpečnou jízdu dětí proti směru jízdy v autosedačce pro děti od narození do cca 4 let.

Čím se i-Size liší od normy ECE R44?

Starší norma ECE R44 je založená na hmotnosti dítěte. Norma i –Size je naopak založená na výšce dítěte. Právě výška lépe určuje vhodnost autosedačky pro dítě, aby byly dostatečně chráněné nejcitlivější části dětského těla, jako jsou záda, krk a hlava.

Pokud vlastníme autosedačku se starší normou ECE R44 (většina aktuálních autosedaček), nemusíte se obávat, tyto autosedačky jsou v souladu s bezpečnostními normami, to znamená, že jsou pro dítě stále bezpečné a můžete je i nadále bez obav používat. U autosedaček i-Size se jedná pouze o novou úpravu normy.

Pamatujte, že u normy i –Size musí být autosedačka pro dítě nainstalovaná pomocí systému ISOFIX.

isize

Co je to ISOFIX a má ho moje auto?

ISOFIX je mezinárodně standardizovaný systém uchycení autosedaček. Automaticky uzamkne vaši autosedačku – nebo základnu autosedačky – na dvě kovové spony (upevňovací body ISOFIX) mezi sedadlem vašeho auta. ISOFIX je standardem ve většině nových aut od roku 2006. Informaci, zda má vaše vozidlo ISOFIX, najdete v uživatelské příručce vozidla, případně najdete štítek ISOFIX na spodní části sedadla.

isize (1)

Cestování proti směru jízdy do 15 měsíců

U autosedaček vyrobených podle normy i-Size se doporučuje, aby vaše dítě cestovalo proti směru jízdy vozidla až do 15 měsíců. Cestování proti směru jízdy ochrání citlivé části těla, krk a hlavu vašeho dítěte tím, že rozloží síly nárazu, pokud dojde k čelní srážce. 

NÁSTRAHY autosedaček z druhé ruky

Koupě vajíčka nebo pokračovací autosedačky může být v některých případech finančně náročná, avšak je to položka ve výbavičce, která by rozhodně neměla pocházet z „druhé ruky“. Při koupi takové autosedačky totiž nemáte jistotu, zda za sebou nemá dopravní nehodu. I v případě, že na autosedačce není viditelné poškození, stačí malá prasklinka a autosedačka už nemusí splnit 100% bezpečnostní funkci.

Životnost autosedaček bývá většinou 10 let, po uplynutí této doby můžou některé díly autosedaček ztrácet na kvalitě (například plastová kostra). Materiál může podléhat procesu stárnutí, při kterém může křehnout a prasknout. Procesy jako UV záření, vlhkost nebo běžné používání způsobují, že plast rychleji stárne, a proto se autosedačky po uplynutí doby životnosti nedoporučuje používat. Datum výroby autosedačky můžete najít přímo na plastových částech.

Volba Feedo rodičů

DUALFIX i-SIZE je nejvíce flexibilní volbou pro vaše dítě od narození do 4 let (105 cm). Sedačka s možností otočení o 360 stupňů nabízí rodičům i dětem maximální komfort a lze ji instalovat po i proti směru jízdy.

Autosedačka Pebble Pro od narození do 12 měsíců poskytuje maximální úroveň pohodlí a bezpečnosti pro vaše dítě. Je vhodná i pro cestování letadlem. Součástí autosedačky je pohodlná výplň pro novorozence.

I-GUARD je autosedačka pro děti od narození do cca 4 let. Aby byly zajištěny nejvyšší bezpečnostní standardy, autosedačka byla testována za přísnějších podmínek, než vyžaduje norma.