Jak vybrat autosedačku

Jak vybrat správnou autosedačku

K babičce a dědovi, na rodinnou dovolenou či na nákupy. Cestování autem už se stalo neopomenutelnou součástí našich životů a nejinak je tomu i po narození miminka. Autosedačka je jednou z nejdůležitějších součástí výbavičky, přičemž výběr nemusí být úplně jednoduchý. Na co se zaměřit, na co dát pozor a mezi jakými druhy autosedaček si můžete vybrat?

Rady na začátek

 • Autosedačku kupujte VŽDY novou. Při nákupu v bazaru sice ušetříte, ale nemáte jistotu, že je autosedačka zcela v pořádku, poškození nemusí být viditelné, může se jednat o skryté mechanické vady, jež mohou být při autonehodě rozhodující.
 • Po autonehodě (stačí i menší ťuknutí) autosedačku vyměňte. Opět platí, že to, že okem nevidíte žádnou prasklinu, neznamená, že je autosedačka plně funkční a že dokáže chránit stejně jako předtím.
 • Každé dítě je jiné a to, že prvnímu dítěti vyhovovala jedna značka, neznamená, že bude vyhovovat i vašemu druhému. Děti mají odlišnou stavbu těla a hmotnost. Proto při výběru pokračovacích (následujících po vajíčku) autosedaček doporučujeme navštívit prodejnu osobně a vyzkoušet více modelů.

  …a nyní jdeme tedy vybírat 🙂

První kroky

Výška a váha dítěte: ač některé autosedačky uvádějí pouze hmotnostní rozpětí, důležitá je i výška dítěte. Proto ho změřte a zvažte, ať máte jistotu, že opravdu vyberete autosedačku, která dítěti zajistí maximální bezpečí. Zásadní je, aby hlavička dítěte nepřečnívala přes opěrku. Při nárazu by tak neměla dostatečnou oporu. Dítě by také mělo zvládat sedět samo.

Při výběru narazíte na 5 váhových skupin a několik dalších, které kombinují více možností. Ty jsou tzv. rostoucí a díky polohování a nastavitelným prvkům vám poslouží po delší dobu.

Kompatibilita s automobilem: Ač většinu autosedaček můžete umístit do jakéhokoli auta, problém může nastat u těch, které se instalují za pomoci systému ISOFIX. Kompatibilitu s vaším autem zjistíte na tzv. zkušební značce. Jedná se o takový štítek umístěný na viditelném místě autosedačky, na němž najdete informace ohledně používání a bezpečnostním standardu. Pokud na něm uvidíte označení Universal, znamená to, že je autosedačka vhodná do všech vozů. Pokud tam toto označení není, zaměřte se na výběr autosedačky kompatibilní konkrétně s vaším vozem. K některým autosedačkám můžete obdržet i tištěného průvodce, ve kterém najdete jak seznam modelů aut, pro které je autosedačka vhodná, tak i seznam míst ve voze, na něž ji můžete umístit.

Váhové kategorie

Autosedačky se standardně rozdělují do 5 hmotnostních skupin, u nichž najdete i přibližný věk dítěte. Znovu je ale potřeba říct, že každé dítě je jiné. Pokud tedy váha/věk vašeho dítěte odpovídá kategorii I, ale hlavička už mu přečnívá přes opěrku, je čas autosedačku vyměnit.

Následující tabulka je tak pouze orientační.

Podle nejnovějšího nařízení Evropské unie –⁠ i-Size –⁠ se autosedačky dělí do kategorií podle výšky (autosedačky do 76 cm, i-Size 61–105 cm a autosedačky i-Size 100–150 cm).

SkupinaHmotnost dítětePřibližný věk
00–10 kg0–12 měsíců
0+0–13 kg0–18 měsíců
I9–18 kg1–4 roky
II15–25 kg3–7 let
III22–36 kg6–12 let
0/I0–18 kg0–4 roky
I/II/III9–36 kg1–12 let
II/III15–36 kg3–12 let

Autosedačky 0–13 kg

   • Skupina 0 a 0+
   • Pro novorozence, do jednoho roku
   • Typ vajíčko
   • Umístění v protisměru na zadním sedadle, výjimečně i na předním sedadle (s vypnutým airbagem)

Autosedačka tohoto typu zaručuje, že je celé tělo dítěte chráněné a zabezpečené pro případ kolize. Při ní se celou vahou těla opře do konstrukce autosedačky. Při jízdě po směru jízdy tato opora chybí a hrozí poškození krční páteře. Díky praktickému madlu můžete miminko v sedačce i přenášet. Standardně jsou tyto autosedačky určeny pro děti během prvního roku života. Některé modely umožňují otáčení o 360°, díky čemuž je usazení a poutání dítěte snazší a pohodlnější. Součástí autosedaček je i novorozenecká vložka pro ty nejmenší děti, která zaručuje bezpečné a pohodlné cestování od narození. Jakmile dítě povyroste, vložka se dá snadno vytáhnout. U některých modelů najdete i informaci, od kolika cm dítěte je vhodné vložku vytáhnout.

Autosedačka 0-13kg

Autosedačky 0–18 kg

   • Skupina 0, 0+ a I
   • Pro novorozence, kojence i batolata, maximálně do 4 let
   • Umístění vždy na zadním sedadle

Tento typ vznikl kombinací hmotnostní kategorie 0 a I, přičemž se stále jedná o autosedačku umisťující se v protisměru jízdy. Křehká páteř dítěte je tak mnohem lépe chráněna. Výhodou je dlouhá doba využití, současně ale tento typ není vhodný pro předčasně narozené děti. Sedačku není možné uchytit na konstrukci kočárku a přenášet.

Autosedačka 0-18kg

Autosedačky 9–18 kg

   • Skupina I
   • Pro batolata a děti od 9 kg, které již samy sedí, přibližně do 4 let

Ačkoli se autosedačky skupiny I mohou umisťovat po směru jízdy, stále častěji se umisťují proti směru. Důvodem je opět vyšší ochrana krční páteře. Využívají systém tzv. kalhotových šlí, které dítě bezpečně poutají popruhovým systémem. Díky regulovatelné výšce v ní může cestovat devítiměsíční batole i dvouleté dítě, důležité je, aby se umělo již samostatně posadit.

Při výběru se zaměřte na modely se zesílenými bočnicemi v oblasti hlavy, které dítě zabezpečí při nárazu z boku. Narazíte-li na autosedačku s nápisem SICT na korpusu, znamená to, že je model vybaven speciálním ochranným prvkem právě pro případ bočního nárazu. Výhodou autosedaček skupiny I je to, že dítě sedí o něco výše, takže lépe vidí na cestu. Nevýhodou pak fakt, že dítě už nelze přenášet současně s autosedačkou.

Autosedačka 9-18kg

Autosedačky 9–25 kg

   • Skupina I a II
   • Pro batolata a děti od 9 kg, které již samy sedí, až do věku 7 let

Autosedačky mají regulovatelnou výšku a jsou přizpůsobitelné pro roční i sedmileté dítě, tento typ tak využijete opravdu dlouho. Sedačky mají tříbodový nebo pětibodový pásový systém, přičemž popruh lze přizpůsobit podle výšky a velikosti dítěte. Zpravidla se umisťují po směru jízdy a jsou polohovatelné.

Autosedačka 9-25kg

Autosedačky 9–36 kg

   • Skupina I, II a III
   • Pro batolata a děti od 9 kg, které již samy sedí, až do 12 let nebo do výšky 150 cm

Autosedačky, které provázejí děti na cestách od batolecího období až do školních let, a to díky nastavitelnému pásovému systému, polohovatelným opěrkám i možnosti zcela vyndat některé vložky.

Ačkoli byl tento typ autosedaček dlouho považován za takové „kompromisní řešení“, dnes už najdete na trhu modely, které získávají i v crash testech vysoká hodnocení. Bohužel je nelze umisťovat proti směru jízdy, což je v počátcích využívání tohoto typu žádoucí. Počítat musíme i s vyšším opotřebením způsobeným opravdu dlouhou dobou používání. Při nákupu ji určitě doporučujeme osobně vyzkoušet, nemusí sednout každému dítěti.

Autosedačka 9-36kg

Autosedačky 15–36 kg

   • Skupina II a III
   • Pro děti do 150 cm či 36 kg

Autosedačka je nastavitelná tak, aby se přizpůsobila růstu dítěte. Autosedačky bez vlastního popruhového systému, využívají se pouze bezpečnostní pásy automobilu. Dítě je tedy uchyceno a zajištěno klasickým tříbodovým popruhem vozidla po směru jízdy. Dbejte na to, aby byly popruhy vedeny v oblasti pánve a přes klíční kost. Popruh NIKDY nesmí vést kolem krku, v případě nehody hrozí udušení. Některé modely můžeme jistit i za pomoci systému ISOFIX.

Autosedačka 15-36kg

Podsedáky

   • Skupina III
   • Pro děti do 36 kg a do výšky 150 cm

Jsou levnější a skladnější, ale neposkytují žádnou ochranu zad, hlavy ani krční páteře. V zásadě umožňují pouze to, aby dítě sedělo v požadované výšce pro správné vedení pásů (tedy přes pánev a přes klíční kost). Z tohoto důvodu doporučujeme používat běžné autosedačky, které poskytují i ochranu proti bočnímu nárazu, co nejdéle.

Podsedák

Tipy

 • Správně nainstalovaná autosedačka se nehýbe a pevně drží. Některé autosedačky mají i světelný a zvukový indikátor správného upevnění.
 • Při jakékoliv cestě autem, i té nejkratší, autosedačku zkontrolujte a ujistěte se, že je dobře připevněná, dítě vždy připoutejte.
 • Když utahujeme pásy, měl by mezi pásem a tělem dítěte zůstat prostor přibližně na dva prsty.
 • NIKDY nepoutejte dítě do autosedačky, když má na sobě zimní bundu či kombinézu. Jednak se většinou vyrábějí z hladkých a kluzkých materiálů, pásy tak mohou v případě prudkého brzdění sklouznout. Současně je nemožné dostatečně utáhnout pásy, tudíž vůle mezi pásy a tělem dítěte je pak tak velká, že hrozí nadměrný pohyb dítěte v autosedačce nebo přímo jeho vypadnutí.
 • Při instalaci vždy dodržujte přiložený návod, jeho kopii mějte v telefonu nebo v přihrádce u auta.
 • Bezpečnostní pásy v autě používejte i vy a jděte dětem správným příkladem.

Často kladené otázky

Proč a pro koho je autosedačka důležitá?

Autosedačky či podsedáky jsou zacíleny na sezení v autě pro děti menší 150 cm a váhy 36 kg. Vyšší děti se pak mohou už bezpečně poutat samostatně bezpečnostním pásem na klasickém místě ve vozidle.

Autosedačka je nezbytným bezpečnostním doplňkem při přepravě dětí, jelikož dítě zadrží při prudkém zabrzdění či nárazu. Proto dávejte dítě do autosedačky vždy, i když jedete auto pouze přeparkovat.

Proč vozit dítě v autosedačce, nestačí, že ho budu držet na klíně?

Ačkoli můžete mít pocit, že dítěti je nejlépe ve vaší náruči, při cestě autem rozhodně uděláte lépe, když ho dáte do autosedačky. Při nárazu (i při jízdě 50 km/h) a váze dítěte 10 kg by musel rodič udržet 300 kg, takové je přetížení. Když ho při autonehodě budete držet v náručí, rozmačkáte ho tíhou vlastního těla.

Proč vozit dítě v protisměru?

Hlavička dítěte tvoří jednu čtvrtinu jeho těla (u dospělého je to jedna osmina), přičemž má krátký a nezpevněný krk a dost velké břicho. Nejzranitelnějšími body dítěte jsou tak hlava, krk a vnitřní orgány v dutině břišní. Při čelním nárazu v rychlosti 50 km/h má tak dětská hlavička, vážící přibližně 2 kg, tíhu 56 kg. Tělo dítěte a zejména krk tak musí unést 56 kg. Při nárazu po směru jízdy pásy zachytí pouze ramena a tělo. Hlava je vymrštěna vpřed, přičemž krk není schopen ji udržet. U jízdy po směru hrozí až pětkrát větší riziko poranění. Při nárazu proti směru jízdy podpírá autosedačka páteř dítěte, krk i hlavu.

Do kdy vozit dítě v protisměru?

Ačkoli podle zákona mohou rodiče usazovat děti po směru jízdy již od 15 měsíců, je vhodné je vozit v proti směru až zhruba do čtvrtých narozenin nebo i déle. Například ve Skandinávii je toto běžným standardem. Obecně platí, že bychom měli dítě poutat v protisměru tak dlouho, jak to autosedačka a vzrůst dítěte dovoluje.

Kdy vyměnit autosedačku za větší?

Jestliže hlavička vašeho dítěte přesahuje horní okraj autosedačky, je nejvyšší čas na výměnu. Při nárazu by v takovém případě nebyla ochrana hlavy a krční páteře dostačující. Vždy mysleme na to, že nejdůležitější je právě fixace hlavy.

Do kdy musí dítě jezdit v autosedačce?

Podle současné právní úpravy musí v autosedačce jezdit děti do 150 cm či 36 kg. Rozhodující je také to, zdali pás vede správně –⁠ tedy přes pánev a klíční kost.

Jak se testují dětské autosedačky?

Nejpřísnější jsou testy německého autoklubu ADAC. Autosedačky s figurínami jsou na speciální plošině vystaveny bočním i čelním nárazům při rychlostech 50 km/h a 64 km/h. Hodnotí se také to, jak se autosedačka instaluje, kolik místa v autě zabere, jak snadno se s ní manipuluje, jak se poutá dítě. Odborníci hodnotí i uživatelský manuál či zdali materiály, z nichž je autosedačka vyrobena, neobsahují škodlivé látky.

Testy jsou přísnější než homologace (osvědčení, že daný výrobek splňuje bezpečnostní nebo technické standardy pro užití) předepsaná EU, určitě se tedy vyplatí je sledovat a výsledky testování při výběru autosedačky do rozhodování zahrnout.

Co je to ISOFIX?

ISOFIX je mezinárodní standard ukotvení dětských autosedaček, přičemž jde vlastně o pevné spojení dětské autosedačky a auta. Systém funguje na principu jednoduchých kotevních bodů, které jsou spojené s vozidlem a do kterých se dětská autosedačka zacvakne. Tím zajišťuje maximální bezpečí při cestování. Autosedačku umisťujeme standardně na zadní sedadlo. V případě umístění na přední sedadlo musíme VŽDY deaktivovat airbag u spolujezdce a dát přední sedadlo co nejvíce dozadu. Pokud to není možné, vozíme dítě na zadním sedadle.

Autosedačky s ISOFIXem jsou většinou těžší a dražší než sedačky, které uchycujeme pásem. Při pořizování autosedačky si nejprve ověřte, zdali vaše vozidlo ISOFIX podporuje. Velkou výhodou autosedaček s ISOFIXem je snadná manipulace. Můžete ji jednoduše vyndat a přenést do jiného auta. Pokud jiné auto ISOFIX nemá, autosedačku uchytíte tříbodovým pásem. Otočné autosedačky jsou vždy s ISOFIXem.

Co znamená pojem „zkušební značka“?

Zkušební značka je označení umístěné na viditelném místě na autosedačce, které obsahuje základní informace o ní.

Najdeme na ní:

Jméno výrobce a celý název produktu
Rozsah použití autosedačky (váha, výška, případně věk dítěte)
Typ autosedačky – „Universal“ lze použít pro všechny typy vozu
Číslo zkušební značky (první dvě znamenají sériové číslo a normu), doporučujeme i-Size normu
Zkušební symbol a kód země výroby (je uveden v kroužku, kde je velké písmeno E a číslo, kdy např. E8 znamená ČR).

Volba Feedo rodičů

Pohodlná, bezpečná autosedačka s Isofixem, která roste s dítětem. Určená pro děti tří věkových skupin I / II / III (9–36 kg). Systém boční ochrany absorbuje síly vzniklé při nárazu dříve, než se dostanou k dítěti.

Autosedačka  je vybavena inovativním osvětlením. Světýlka sedačky svítí ve 3 stupních intenzity, usnadňují připoutání dítěte po setmění a umožňují kontrolu dítěte při cestování v noci.

S jedinečnými prvky pro bezpečí a pohodlí dítěte, jako je výškově nastavitelná opěrka hlavy s integrovaným vedením pásů nebo XXL sluneční stříška, posouvá Aton 5 bezpečí dítěte na novou úroveň.