Jak vybrat autosedačku

Jak vybrat správnou autosedačku

K babičce a dědovi, na rodinnou dovolenou či na nákupy. Cestování autem už se stalo neopomenutelnou součástí našich životů a nejinak je tomu i po narození miminka. Autosedačka je jednou z nejdůležitějších součástí výbavičky, přičemž výběr nemusí být úplně jednoduchý. Na co se zaměřit, na co dát pozor a mezi jakými druhy autosedaček si můžete vybrat?

Rady na začátek

  • Autosedačku kupujte VŽDY novou. Při nákupu v bazaru sice ušetříte, ale nemáte jistotu, že je autosedačka zcela v pořádku, poškození nemusí být viditelné, může se jednat o skryté mechanické vady, jež mohou být při autonehodě rozhodující.
  • Po autonehodě (stačí i menší ťuknutí) autosedačku vyměňte. Opět platí pravidlo, že když okem nevidíte žádnou prasklinu, neznamená, že je autosedačka plně funkční a že dokáže chránit stejně jako předtím.
  • Životnost autosedačky najdete přímo v návodu (pohybuje se mezi 6–15 lety podle značek výrobce). Materiály autosedačky podléhají degradaci (v autě se mění teplota, UV záření,..), proto je důležité si životnost autosedačky pohlídat.
  • Každé dítě je jiné a to, že prvnímu dítěti vyhovovala jedna značka, neznamená, že bude vyhovovat i vašemu druhému. Děti mají odlišnou stavbu těla a hmotnost. Vybírejte autosedačku, která je vhodná pro vaše dítě, pro vaše auto a umístění v autě. 
  • Při výběru se zaměřte na modely se zesílenými bočnicemi v oblasti hlavy, které dítě zabezpečí při nárazu z boku. Narazíte-li na autosedačku s nápisem SICT na korpusu, znamená to, že je model vybaven speciálním ochranným prvkem právě pro případ bočního nárazu. 
  • Feedo tip: Navštivte naši prodejnu, kde si můžete zkusit posadit dítě do autosedaček i přímo ve vašem autě. Záleží na velikosti vozidla, sklonu sedáků, délce pásů, polohách ok ISOFIXu a dalších faktorech. Dívejte se také na kvalitu materiálů autosedaček (i zda lze potah vyprat), ale také hmotnost samotné autosedačky (zejména u vajíček). 
  • …a nyní jdeme tedy vybírat 🙂

První kroky

Výška a váha dítěte: ač některé autosedačky uvádějí pouze hmotnostní rozpětí, důležitá je i výška dítěte. Proto ho změřte a zvažte, ať máte jistotu, že opravdu vyberete autosedačku, která dítěti zajistí maximální bezpečí. Zásadní je, aby hlavička dítěte nepřečnívala přes opěrku. Při nárazu by tak neměla dostatečnou oporu. 

Kompatibilita s automobilem: Ač většinu autosedaček můžete umístit do jakéhokoli auta, problém může nastat u těch, které se instalují za pomoci systému ISOFIX. Kompatibilitu s vaším autem zjistíte na tzv. zkušební značce. Jedná se o takový štítek umístěný na viditelném místě autosedačky, na němž najdete informace ohledně používání a bezpečnostním standardu. Pokud na něm uvidíte označení Universal, znamená to, že je autosedačka vhodná do všech vozů. Pokud tam toto označení není, zaměřte se na výběr autosedačky kompatibilní konkrétně s vaším vozem. K některým autosedačkám můžete obdržet i tištěného průvodce, ve kterém najdete jak seznam modelů aut, pro které je autosedačka vhodná, tak i seznam míst ve voze, na něž ji můžete umístit. Autosedačku umisťujeme standardně na zadní sedadlo. V případě umístění vajíčka (typ 013 kg) na přední sedadlo musíme VŽDY deaktivovat airbag u spolujezdcePro cestování je nejbezpečnější sedadlo za spolujezdcem.

Co je to ISOFIX?

ISOFIX je mezinárodní standard ukotvení dětských autosedaček, přičemž jde vlastně o pevné spojení dětské autosedačky a auta. Systém funguje na principu jednoduchých kotevních bodů, které jsou spojené s vozidlem a do kterých se dětská autosedačka zacvakne. Tím zajišťuje maximální bezpečí při cestování

Při pořizování autosedačky si nejprve ověřte, zdali vaše vozidlo ISOFIX podporuje. Velkou výhodou autosedaček s ISOFIXem je snadná manipulace. Můžete ji jednoduše vyndat a přenést do jiného auta. Pokud jiné auto ISOFIX nemá, autosedačku uchytíte tříbodovým pásem.

Autosedačky pro děti nad 18 kg nemohou být poutány pouze ISOFIXem samotným. ISOFIX je pouze pro autosedačky do 18 kg. 

Váhové kategorie

Autosedačky se standardně rozdělují do 5 hmotnostních skupin, u nichž najdete i přibližný věk dítěte. Znovu je ale potřeba říct, že každé dítě je jiné. Následující tabulka je tak pouze orientační. Podle nejnovějšího nařízení Evropské unie –⁠ i-Size –⁠ se autosedačky dělí do kategorií podle výšky (autosedačky do 76 cm, i-Size 61–105 cm a autosedačky i-Size 100–150 cm).
SkupinaHmotnost dítětePřibližný věk
00–10 kg0–12 měsíců
0+0–13 kg0–18 měsíců
I9–18 kg1–4 roky
II15–25 kg3–7 let
III22–36 kg6–12 let
0/I0–18 kg0–4 roky
I/II/III9–36 kg1–12 let
II/III15–36 kg3–12 let

Vybíráme první autosedačku

Autosedačky 0–13 kg

      • Skupina 0 a 0+
      • Pro novorozence cca do jednoho roku
      • Typ vajíčko
      • Umístění VŽDY v protisměru na zadním sedadle, výjimečně i na předním sedadle (s vypnutým airbagem)
      • Poutání pásem či přes základnu do ISOFIXu (nejčastěji se základna dokupuje – pozor na kompatibilitu s danou značkou a modelem, u některých typů je ale součástí balení).

Proč jezdíme s vajíčkem v protisměru? Autosedačka tohoto typu zaručuje, že je celé tělo dítěte chráněné a zabezpečené pro případ kolize. Při ní se celou vahou těla opře do konstrukce autosedačky. Při jízdě po směru jízdy tato opora chybí a hrozí poškození krční páteřeMiminko ve vajíčku musí jezdit proti směru jízdy minimálně do 15 měsíců

Standardně jsou tyto autosedačky určeny pro děti během prvního roku života. Některé modely umožňují otáčení o 360° (pomocí základny do ISOFIXu), díky čemuž je usazení a poutání dítěte snazší a pohodlnější. Součástí autosedaček je i novorozenecká vložka pro ty nejmenší děti, která zaručuje bezpečné a pohodlné cestování od narození. Jakmile dítě povyroste, vložka se dá snadno vytáhnout. U některých modelů najdete i informaci, od kolika cm dítěte je vhodné vložku vytáhnout.

Díky praktickému madlu můžete miminko v sedačce i přenášet (případně nasadit na podvozek vašeho kočárku pomocí adaptéru). Víte, že madlo funguje také jako další bezpečnostní prvek autosedačky? Je však nutné si přečíst návod, kde je uvedeno, v jaké poloze zaručí madlo bezpečnost při jízdě (nejčastější poloha je v pozici přenášení).

Dalším bezpečnostním prvkem je stříška autosedačky, která neslouží jen jako ochrana před sluncem a větrem, ale také před případnými úlomky při autonehodě. 

 

Návrh bez názvu (53)

Volba Feedo rodičů –⁠ vajíčka

Autosedačka se snadným usazením dítěte díky otočení směrem k sobě. Pro využití funkce otočení o 360° nutnost dokoupit základnu FamilyFix 360

Autosedačka  je vybavena inovativním osvětlením. Světýlka svítí ve 3 stupních intenzity, usnadňují připoutání dítěte po setmění a umožňují kontrolu dítěte při cestování v noci. K dokoupení také základna Baby-Safe iSense Flex Base

S jedinečnými prvky pro bezpečí a pohodlí dítěte, jako je výškově nastavitelná opěrka hlavy s integrovaným vedením pásů nebo XXL sluneční stříška, posouvá Aton 5 bezpečí dítěte na novou úroveň. Nezapomeňte ani na základnu Aton Base 2-Fix

Vybíráme pokračovací autosedačku

Důležité je nespěchat z vajíčka (0–13 kg) do pokračovacích autosedaček (0–18 kg, 0–25 kg, 0–36 kg, 9–25 kg, 9–36 kg), vajíčko je nejbezpečnější pro (nesedící) dítě. Současně vydržte co nejdéle v protisměru jízdy (samozřejmě za splnění podmínek, že dítě nepřesáhlo váhový nebo výškový limit z vajíčka a výběr na pokračovací autosedačku je nutný). Nejbezpečnější je jízda v protisměru. Čím déle je dítě v proti směru jízdy, tím je to bezpečnější.

Autosedačky pro děti nad 18 kg nemohou být poutány pouze ISOFIXem samotným. ISOFIX unese pouze maximálně 33 kg. V potaz se bere jak váha autosedačky, tak váha dítěte (což odpovídá přibližně 18 kg dítěte).

Pokračovací autosedačky se prodávají s ISOFIXem (pozor na nosnost ISOFIXu) nebo se poutají pásem, u nichž ale není možnost otočení do protisměru. Záleží tedy na vás, jaký směr jízdy zvolíte. Vybrat můžete oba způsoby uchycení.

Kdy vybíráme pokračovací autosedačku? 

  • Váha: Dítě se blíží váhou k 13 kg
  • Výška: Dítě přeroste výškou autosedačku a hlavička už dosahuje výš než zádová (hlavová) opěrka
  • Sed: Při změně z vajíčka na pokračovací autosedačku je také důležitý stabilní sed dítěte. Doporučuje se, aby dítě alespoň 2 měsíce stabilně sedělo (pasivní sed se nepočítá).
Feedo tip: I při výběru pokračovací autosedačky vám doporučujeme osobní návštěvu na prodejně, kde si vyberte autosedačku vhodnou pro své dítě a kompatibilní s vozidlem. 

Autosedačky 0–18 kg

      • Skupina 0, 0+ a I
      • Pro děti maximálně do 4 let
      • Umístění vždy na zadním sedadle
      • Autosedačku není možné uchytit na konstrukci kočárku a přenášet.
Návrh bez názvu (54)

Autosedačky 9–18 kg

      • Skupina I
      • Pro batolata a děti od 9 kg, které již samy sedí, přibližně do 4 let
      • Autosedačku není možné uchytit na konstrukci kočárku a přenášet.
Návrh bez názvu (56)

Autosedačky 9–36 kg

      • Skupina I, II a III
      • Pro batolata a děti od 9 kg, které již samy sedí, až do 12 let nebo do výšky 150 cm
      • Ačkoli byl tento typ autosedaček dlouho považován za takové „kompromisní řešení“, dnes už najdete na trhu modely, které získávají i v crash testech vysoká hodnocení. 
Návrh bez názvu (57)

Vybíráme autosedačku pro starší děti

Autosedačky 15–36 kg

      • Skupina II a III
      • Pro děti do 150 cm či 36 kg/12 let
      • Dítě je uchyceno a zajištěno klasickým tříbodovým popruhem vozidla. 
      • V případě umístění autosedačky na místo spolujezdce po směru, zůstává airbag zapnutý. Řidič vždy musí vidět do pravého zpětného zrcátka. 
Návrh bez názvu (58)

Podsedáky

      • Skupina III
      • Pro děti do 36 kg a do výšky 150 cm
      • Neposkytují žádnou ochranu zad, hlavy ani krční páteřeV zásadě umožňují pouze to, aby dítě sedělo v požadované výšce. Z tohoto důvodu doporučujeme používat běžné autosedačky, které poskytují i ochranu proti bočnímu nárazu, co nejdéle.
Podsedák

Tipy

  • Správně nainstalovaná autosedačka se nehýbe a pevně drží. Některé autosedačky mají i světelný a zvukový indikátor správného upevnění.
  • Při jakékoliv cestě autem, i té nejkratší, autosedačku zkontrolujte a ujistěte se, že je dobře připevněná, dítě vždy připoutejte.
  • Když utahujeme pásy, měl by mezi pásem a tělem dítěte zůstat prostor přibližně na jeden prst (pás se nesmí ohnout).
  • NIKDY nepoutejte dítě do autosedačky, když má na sobě zimní bundu či kombinézu. Jednak se většinou vyrábějí z hladkých a kluzkých materiálů, pásy tak mohou v případě prudkého brzdění sklouznout. Současně je nemožné dostatečně utáhnout pásy, tudíž vůle mezi pásy a tělem dítěte je pak tak velká, že hrozí nadměrný pohyb dítěte v autosedačce nebo přímo jeho vypadnutí. Pozor si dejte i na huňaté/silnější kapuce, které mohou hlavičku může vytlačit z opěrky.
  • Při instalaci vždy dodržujte přiložený návod, jeho kopii mějte v telefonu nebo v přihrádce u auta.
  • Při cestování nezapomínejte na pravidelné přestávky na svačinu a protažení. POZOR, za jízdy je nebezpečné dítě krmit. Pozor si dejte také na hračky a volně položené předměty v autě.

Tipy pro poutání dítěte ve vajíčku

  • Dítě ve vajíčku vozíme VŽDY v protisměru jízdy nejlépe na zadním sedadle
  • Hlavová opěrka má být umístěná na dva prsty nad ramenem dítěte
  • Dotažení pásu na jeden prst
  • Bradička dítěte nemá být příliš na prsou
  • Dítě posadit co nejvíce ke sponě
  • Ramenní polstry (chrániče) patří vždy na ramínka, aby děťátko neřezaly pásy
  • Vždy si přečtěte návod k autosedačce (důležitá je například správná poloha madla i instalace základny)

Často kladené otázky

Proč a pro koho je autosedačka důležitá?

Autosedačky či podsedáky jsou zacíleny na sezení v autě pro děti menší 150 cm a váhy 36 kg. Vyšší děti se pak mohou už bezpečně poutat samostatně bezpečnostním pásem na klasickém místě ve vozidle.

Autosedačka je nezbytným bezpečnostním doplňkem při přepravě dětí, jelikož dítě zadrží při prudkém zabrzdění či nárazu. Proto dávejte dítě do autosedačky vždy, i když jedete auto pouze přeparkovat.

Proč vozit dítě v autosedačce, nestačí, že ho budu držet na klíně?

Ačkoli můžete mít pocit, že dítěti je nejlépe ve vaší náruči, při cestě autem rozhodně uděláte lépe, když ho dáte do autosedačky. Při nárazu (i při jízdě 50 km/h) a váze dítěte 10 kg by musel rodič udržet 300 kg, takové je přetížení. Když ho při autonehodě budete držet v náručí, rozmačkáte ho tíhou vlastního těla.

Proč vozit dítě v protisměru co nejdéle?

Hlavička dítěte tvoří jednu čtvrtinu jeho těla (u dospělého je to jedna osmina), přičemž má krátký a nezpevněný krk a dost velké břicho. Nejzranitelnějšími body dítěte jsou tak hlava, krk a vnitřní orgány v dutině břišní. Při čelním nárazu v rychlosti 50 km/h má tak dětská hlavička, vážící přibližně 2 kg, tíhu 56 kg. Tělo dítěte a zejména krk tak musí unést 56 kg. Při nárazu po směru jízdy pásy zachytí pouze ramena a tělo. Hlava je vymrštěna vpřed, přičemž krk není schopen ji udržet. U jízdy po směru hrozí až pětkrát větší riziko poranění. Při nárazu proti směru jízdy podpírá autosedačka páteř dítěte, krk i hlavu.

Do kdy vozit dítě v protisměru?

Ačkoli podle zákona mohou rodiče usazovat děti po směru jízdy již od 15 měsíců, je vhodné je vozit v proti směru až zhruba do čtvrtých narozenin nebo i déle. Například ve Skandinávii je toto běžným standardem. Obecně platí, že bychom měli dítě poutat v protisměru tak dlouho, jak to autosedačka a vzrůst dítěte dovoluje.

Do kdy musí dítě jezdit v autosedačce?

Podle současné právní úpravy musí v autosedačce jezdit děti do 150 cm či 36 kg. Rozhodující je také to, zdali pás vede správně –⁠ tedy přes pánev a klíční kost.

Jak se testují dětské autosedačky?

Za spolehlivou metodu je považován TEST PLUS. Sedačka, která prošla tímto testem je nejvyšší kvality. Naopak jím neprojde žádná posměrná autosedačka. V tomto testu se totiž měří zatížení krční páteře, které v posměrné sedačce neprojde testem.

Nejpřísnější jsou testy německého autoklubu ADAC. Autosedačky s figurínami jsou na speciální plošině vystaveny bočním i čelním nárazům při rychlostech 50 km/h a 64 km/h. Hodnotí se také to, jak se autosedačka instaluje, kolik místa v autě zabere, jak snadno se s ní manipuluje, jak se poutá dítě. Odborníci hodnotí i uživatelský manuál či zdali materiály, z nichž je autosedačka vyrobena, neobsahují škodlivé látky.

Testy jsou přísnější než homologace (osvědčení, že daný výrobek splňuje bezpečnostní nebo technické standardy pro užití) předepsaná EU, určitě se tedy vyplatí je sledovat a výsledky testování při výběru autosedačky do rozhodování zahrnout.

Co znamená pojem „zkušební značka“?

Zkušební značka je označení umístěné na viditelném místě na autosedačce, které obsahuje základní informace o ní.

Najdeme na ní:

Jméno výrobce a celý název produktu
Rozsah použití autosedačky (váha, výška, případně věk dítěte)
Typ autosedačky – „Universal“ lze použít pro všechny typy vozu
Číslo zkušební značky (první dvě znamenají sériové číslo a normu), doporučujeme i-Size normu
Zkušební symbol a kód země výroby (je uveden v kroužku, kde je velké písmeno E a číslo, kdy např. E8 znamená ČR).

Jaké doplňky můžete zakoupit k autosedačkám?

Zpětná zrcátka –  jsou skvělým pomocníkem, jak vidět na dítě usazené v protisměru na zadním sedadle. Nejvhodnější umístění zrcátka je na střední hlavové opěrce, čímž je obličej dítěte chráněn před úlomky/střepy v případě nehody.

Dokoupit můžete také chrániče sedadel, organizéry nebo sluneční clony.

Volba Feedo rodičů –⁠ pokračovací autosedačky

ADVENTURE PLUS je autosedačka s opěrkou zad, vhodná pro cesty všeho druhu. Její instalace s pomocí bezpečnostního pásu ve vozidle je velmi snadná.

Autosedačka Bugaboo Owl by Nuna je ideální jako následující autosadečka po Bugaboo Turle Air, a doplňuje tak modulární skupinu spolu se základnou Bugaboo 360 by Nuna.

Autosedačka určená pro batolata nabízí polohu čelem po i proti směru jízdy s flexibilním pohodlím pro rostoucí dítě. Nezapomeňte na Základnu Baze Z 2.