Jak vybrat chrastítka a kousátka

Jak vybrat chrastítko a kousátko

Vstoupili jste do úplně nového světa hraček pro nejmenší. Nevíte, co vybrat a čeho se chytit? Nevadí, rádi Vám při výběru pomůžeme. Hračky, které miminko ze začátku potřebuje, by měly být pestré, vydávající zvuky a mít takový tvar, aby je děťátko lehce uchopilo. Mezi základní hračky patří především kousátka. Když si vyberete kousátko, které zároveň obsahuje i chrastítko, tak máte vyhráno. Věřte, že čím je kousátko akčnější, tím je to lepší a vaše dítě zabaví na delší čas a přitom pomůže i rozvíjet jeho smysly.

Jaké jsou druhy chrastítek a kousátek?

Plastové

Jsou měkké, nabízí spoustu typů úpravy povrchů (vroubky, hrbolky, rýhy atd.).

Při výběru plastového chrastítka či kousátka se vždy ujistěte, že je vhodné pro daný věk vašeho děťátka a neobsahuje žádné škodlivé látky jako ftaláty, BPA (organická chemická sloučenina používaná při výrobě plastů) a další.

plastové chrastítko a kousátko skip hop

Dřevěné

U kvalitních a značkových kousátek vyrobených ze dřeva se rozhodně nemusíte bát třísek. Každý kvalitní a ověřený výrobce kousátka precizně do hladka obrousí tak, aby nebezpečí nehrozilo. 

Věnujte rozhodně pozornost typu dřeva, ze kterého je vyrobeno, aby nebylo pro děťátko příliš tvrdé. Často bývá použité například dřevo z dubu, javoru nebo ovocných stromů.

1

Gumové a chladící

Jsou naprosto ideální pro prořezávání prvních zoubků. Měkký gumový materiál se snadno v pusince stiskne a přitom je jemný k dásním. Jestliže už dítě zoubky má, hrozí riziko prokousnutí.

Výhoda tohoto materiálu je, že jej můžete dát do ledničky nachladit a miminko si s ním pak krásně zklidní podrážděné a bolavé dásně. NIKDY nedáváme kousátka do mrazáku!

74-016_BLU

Kaučuk

Pokud hledáte kousátko z výhradně přírodního materiálu a nechcete dřevo, tak je ideální volba kaučuk. Když si vyberete kousátko vyrobené ze 100% kaučuku, tak by rozhodně nemělo obsahovat PVC, BPA a ftaláty. 

U tohoto materiálu je ale potřeba vzít na vědomí, že může vzniknout alergická reakce.

dasdadas

Na co se při výběru kousátek a chrastítek zaměřit?

Materiál

Vždy věnujte velkou pozornost materiálům, ze kterých je hračka vyrobena a jak je zpracována výrobcem. Pokud upřednostňujete spíše ekologické zpracování, určitě by ve vašem výběru nemělo chybět dřevo nebo 100% kaučuk.

Škodlivé látky

V některých hračkách můžete najít ve složení hned několik škodlivých látek, které se v nich mohou bohužel běžně vyskytovat. Jedná se o ftalát (zjednodušeně kyselina fialová, která se používá jako levná složka pro změkčování plastů), BPA (organická chemická sloučenina používaná při výrobě plastů), PVC (třetí nejpoužívanější plast, který obsahuje především chlór) a další jako jsou třeba bezbarvé laky, mořidla a umělá aromata.

Velikost

Při výběru kousátka a chrastítka je nutné brát v potaz velikost a věk dítěte a podle toho hračku vybírat. Děťátko by mělo bez problému hračku držet a manipulovat s ní.

Pár tipů

  • Děti rády „ochutnávají“ svět okolo sebe, proto je důležité chrastítka i kousátka udržovat v čistotě.
  • Nebojte se vyzkoušet hned několik materiálů kousátek. Každému dítěti může vyhovovat něco jiného.
  • Pokud chcete, aby se dítě s kousátkem nebo chrastítkem zabavilo, najděte takové, které má více prvků (zvuk, barevné prvky nebo různé povrchy).

Volba Feedo rodičů

Měkké kousátko je vyrobeno výlučně z potravinářského silikonu bez obsahu BPA. Nejkvalitnější odolné materiály zaručují bezpečnost děťátka během hry a kousání.

Chrastítko Shimmy od Ingenuity je vyrobeno v designu, který je nenáročný na uchopení. S kombinací plyšových látek je chrastítko zábavné pro malé prstíky.

Kousátko a chrastítko v jednom. Design milého ptáčka zaměstná a zabaví každé děťátko, nejen při prořezávání prvních zoubků.

Na co se rodiče nejčastěji ptají?

Jaké kousátko vybrat?

Kousátka vybírejte dle věku, růstu zoubků nebo toho jestli se u miminka objevily nějaké alergie.

Na co si dát při výběru pozor?

Při výběru dbejte na to, zda kousátko neobsahuje škodlivé látky.

Kdy dát dítěti první chrastítko?

Tehdy, když už dokáže udržet něco v ručičce – třeba již od 4. měsíce. Do té doby zaměstnejte děťátko třeba kolotočem nad postýlkou nebo hrazdičkou.