Jak vybrat cyklo doplňky

Jak vybrat cyklodoplňky

Chcete jezdit s dětmi na kole, ale ještě jsou malé na své vlastní? Posaďte je tedy k sobě do kvalitní cyklosedačky nebo je pohodlně usaďte do cyklovozíku. Jízda na kole s dětmi je skvělá věc, ale ani v takovýchto chvílích byste neměli zapomenout na jejich bezpečnost. Jejím nejdůležitějším prvkem je kvalitní cyklistická přilba určená pro nejmenší. Odpovědi na to, jak vybrat ty nejlepší druhy cyklosedaček, přilb a cyklovozíků, vám dá náš poradce v následujících řádcích.

Cyklovozíky – důležité rady

 • Při výběru cyklovozíku si určete, pro kolik dětí má být. Existují varianty pro jedno ale i pro více dětí. Velmi důležité je pohodlí, proto vždy dobře zvažte, jakou výbavu produkty nabízejí a zda lze vozík připnout na vaše kolo. 

 • Cyklovozíky jsou vyráběné pro děti od narození až přibližně do 6 let, záleží na maximální nosnosti vozíku. Jsou univerzální, přičemž bezpečné a klidné lenošení nejmenších dětí zajistí novorozenecká vložka/miminkovník. Jeho bezpečnost zajišťuje 3 bodový bezpečnostní pás.

 • Praktická rada: pořiďte si ho i s jednoduše odnímatelným bavlněným potahem, který můžete prát.

 • Známe dva základní druhy cyklovozíků a to pro jedno nebo dvě děti. Rozdíl je zejména ve velikosti, ale také v hmotnosti a celkovém provedení.

 • Dalším důležitým bodem při výběru je variabilnost vozíku. Ten bývá možné připevnit za kolo, použít při běhání, bruslení, případně lehčí turistice v terénu. Poslední funkcí je jako náhrada za běžný kočárek. 

 • Při koupi si vždy změřte délku osy na kole. Pokud není dostatečná, pořiďte si novou, přesně podle parametrů cyklovozíku. 

 • Pro pohodlí a bezpečnost popřemýšlejte nad zakoupením různých doplňku, jako je například pláštěnka, clona proti sluníčku, organizér nebo držák na lahev. 
taxxi

Tipy

 • Jelikož kola jsou nafukovací, pumpa nebo základní sada pro opravu defektu by ve vaší výbavě neměla chybět.
 • Nebojte se vozík využívat i k bruslení či jinému aktivnímu pohybu. Nejen, že dopřejete čerstvý vzduch dítěti, ale děláte něco zdravého i pro sebe
 • Při montáži za kolo si vždy řádně zkontrolujte uchycení. Těch pár vteřin navíc za pocit bezpečí rozhodně stojí!

Často kladené otázky – cyklovozíky

Je používání cyklovozíku bezpečné?

Je, pokud budete dodržovat všechny bezpečnostní předpisy, které udává výrobce. Vždy přizpůsobte svoji rychlost vašim schopnostem a terénu. Rovněž mějte na paměti velikost vozíku a jeho manévrovací schopnosti, jakož i hmotnost dětí a nákladu v něm.

Proč si raději nekoupit používaný ale lacinější z druhé ruky?

I zde platí to, co u autosedaček. Nikdy nevíte, jak se s vozíkem zacházelo před vámi, zda nebyl poškozen nebo opravován. Toto vše by mohlo zapříčinit, že v kritické situaci by vozík nemusel splňovat všechna bezpečnostní kritéria, která od něj očekáváte.

Proč používat cyklovozík a ne cyklosedačku?

Je to o vašich prioritách, nelze říci, co je lepší. Cyklovozíky jsou však ve své podstatě zcela jiným dopravním prostředkem. Jejich výhodou je například to, že je lze používat i při jiných sportech, tedy při běhání nebo bruslení. Využít se také dají jako náhrada kočárku.

Cyklosedačky – důležité rady

 • Cyklosedačky se dělí na více kategorií, a to podle váhy, věku dítěte ale také podle toho, zda chcete mít dítě posazené před sebou nebo za sebou. Oba způsoby mají své výhody i nevýhody, proto se rozhodujte prozíravě.
 • Při výběru cyklosedaček si dejte záležet zejména na tom, aby vaše dítě bylo se sedačkou „ztotožněno“. V praxi to znamená, že musíte brát v úvahu jeho věk, hmotnost i výšku. Ideálním řešením je nechat si poradit v prodejně nebo si některé druhy dříve naživo vyzkoušet.
 • Zapomenout nesmíte ani prověření typu kola, na kterém sedačka pojede. Jejich konstrukce je různá, a proto se může stát, že vámi vybraná sedačka nepůjde na vaše kolo uchytit běžným způsobem.
 • Důležitým parametrem je také zapínání. Zatímco u menších dětí jsou standardem více bodové bezpečnostní pásy, u sedaček pro větší děti postačí i jednodušší verze s upínáním kolem pasu dítěte. Ověřte si, co budete potřebovat.
 • Při koupi se také přesvědčte, zda jsou v balení všechny potřebné doplňky pro správné a bezpečné namontování sedačky na kolo. Pokud ne, je třeba si je dokoupit. Například, pokud chcete využívat MTB kolo, zřejmě budete potřebovat speciální adaptér pro její uchycení.
 • Popřemýšlejte i nad koupí některých zajímavých doplňků, jako je přední sklo, ale také praktický zámek na přední či zadní sedačku.
cyklo (1)

Tipy

 • Při výběru cyklosedačky se snažte pořídit vždy takovou, která odpovídá aktuálním parametrům vašich dětí. Jejich pohodlí a zejména bezpečnost by měly být prioritou.
 • Bezpečné uchycení je to nejdůležitější, co můžete pro vaše dítě udělat. Proto věnujte montáži více než dostatečnou pozornost.
 • Kolo s cyklosedačkou odkládejte tak, aby nedošlo k jejímu mechanickému poškození.

Často kladené otázky – cyklosedačky

Musím přesně dodržovat všechny parametry uváděné výrobcem?

Údaje, které udává výrobce, zaručují bezpečnost a funkčnost každé cyklosedačky. Pokud má například dítě 9,5 kg při nosnosti 9 kg, nemusí to hned znamenat, že se sedačka zlomí, ale určitě vám již doporučujeme rychlou výměnu za typ se správnou nosností.

Proč jsou některé sedačky dražší než ostatní?

Jako u všeho, i zde hraje roli jméno výrobce, ale také provedení, kdy každý detail navíc může zajistit vašemu dítěti vyšší pohodlí, ale zejména bezpečnost. Některé cyklosedačky mohou být sice levnější, ale prodávají se jen v základní výbavě, a tak si například držák na uchycení na kolo musíte dokoupit.

Pokud nejezdím na kole často, mohu si cyklosedačku půjčit?

Pokud jste opravdu svátečním jezdcem, tak je tato otázka samozřejmě na místě, ale vždy je třeba být opatrný, od koho si ji půjčujete a zda nebyla předmětem nějaké havárie nebo poškození. Pokud jste však na kole alespoň trochu pravidelně, doporučujeme zakoupit sedačku novou.

Přilby pro nejmenší – důležité rady

 • Pokud chcete získat kvalitní a bezpečnou helmu, je třeba se zaměřit na to, jaký druh bezpečnostního certifikátu helma vlastní. Další důležitou náležitostí je její přesná velikost. Pokud zvolíte menší, nemusí dostatečně pokrýt všechna potřebná místa na hlavě, případně může nastat problém se zapínáním. Pokud naopak zvolíte větší, může dítěti z hlavy sklouznout právě v ten nejnevhodnější okamžik.  
 • Při koupi se snažte přilbu vždy naživo vyzkoušet. Pokud to nelze, domluvte si s prodejcem možnost případné výměny. Vhodně zvolená velikost přilby je pro bezpečnost velmi důležitá.
 • Nedoporučujeme kupovat přilbu z druhé ruky. Přestože to nemusí být na první pohled vidět, nikdy nevíte, jestli nebyla předmětem nárazu, který ji mohl poškodit, a právě proto by se mohly v kritické chvíli ukázat její bezpečnostní prvky jako nefunkční.
 • Přestože to nemá s bezpečností mnoho společného, určitě naučíte dítě nosit přilbu snáze, pokud koupíte takovou, která se mu bude zamlouvat, zejména barevně.
 • Přilbu noste během jízdy na kole stále i vy. Pro dítě bude nošení helmy pak automatické a vy ho to spíše naučíte.
 • Ověřte si, zda je vše funkční, tedy i zadní doladění přilby, upínání nebo možnost nastavení velikosti popruhů.
cyklo (2)

Tipy

 • Přilbu považujte za absolutní samozřejmost, snažte se jít dětem příkladem vy i vaši spolujezdci.
 • Zejména u nejmenších dětí udržujte přilbu v čistotě spolu s kolem. Myjte je společně s dětmi, naučíte je tak péči.
 • Po pádu, při kterém přijde přilba ke kontaktu s překážkou, nebo při jiném mechanickém poškození, dobře zvažte, zda je stále bezpečná.

Často kladené otázky – přilby

Jak vím, že je přilba opravdu bezpečná?

V Evropě existují povinné minimální bezpečnostní standardy, které musí splňovat každá přilba. Je to něco jako bezpečnostní test u aut. Pokud by je přilba nesplňovala, nemohla by se u nás prodávat.

Určitě přilba chrání moje dítě před úrazem? Vypadá tak křehce.

Přestože jsou přilby na první pohled křehké, jsou vyráběny z těch nejlepších materiálů. Jejich význam při ochraně zdraví a života dětí i dospělých je nesporný. Dokážou absorbovat velké množství síly při nárazu a významně snižují riziko přímého kontaktu hlavy s překážkou.

Proč musí být přilba vždy zapnutá?

Pokud by nebyla, její účinnost se výrazně sníží. Při nárazu nebo pádu by mohla sklouznout, čímž zůstane hlava nechráněná. Pokud i na hlavě zůstane, může se různě posunout a podvolit se síle nárazu, proti kterému má hlavu chránit.

Nejoblíbenější cyklovozíky Feedo rodičů

Jeden produkt. Dvě aktivity. Žádné limity. Vydejte se na kole nebo se procházejte městem. Prozkoumejte své město s nejlepším společníkem, jakého jste si jen mohli přát.

Multifunkční rodinný přítel na kolo, na sport i do města. Vozík je určen pro všestranné použití ve všech typech terénu. Nastavitelný tlumič dětem zajistí stabilní jízdu.

Odolný a prostorný vozík pro každodenní jízdu zaneprázdněné rodiny.  Navržen tak, aby podával skvělý výkon při cyklistice, procházkách, běhání a lyžování.

Nejoblíbenější cyklosedačky Feedo rodičů

Samonosná nepolohovací sedačka s uchycením do zámku. Sedačka je vhodná pro děti od 9 měsíců do 22 kg, má výškově stavitelné opěrky nohou i ochranu před výpletem kola.

Klasická, bezpečná a snadno použitelná polohovatelná dětská cyklosedačka, díky níž budou vaše každodenní cesty i vyjížďky do přírody s dítětem mnohem pohodlnější než dosud.

Cyklosedačka Hamax Kiss je ieální pro krátké denní přejezdy. Disponuje inovovaným systémem upínacích popruhů, který zaručuje větší bezpečnost dítěte v sedačce

Nejoblíbenější helmy Feedo rodičů

Cyklistická helma pro děti ve dvou velikostech. Vhodná na cyklosedačku, odrážedlo a dětské kolo. Zadní tvar helmy je přizpůsoben vykrojení sedačky a tvoří tak dokonalý pár se sedačkou HAMAX.

Cyklistická helma pro děti ve dvou velikostech. Vhodná na cyklosedačku, odrážedlo a dětské kolo, ale také na skateboard, koloběžku a ostatní venkovní ativity, kde potřebujete být chráněni a zároveň se cítit dobře.

Jednoduché nastavení velikosti, vyrobeno v Itálii. Malého řidiče či řidičku okouzlí také originální barevný design, se kterým bude cestování ještě veselejší.