Jak vybrat dětskou chůvičku

Jak vybrat dětskou chůvičku

Dětské chůvičky využijete zejména tehdy, když miminko uložíte do postýlky a necháte ho spinkat. Skládají se vždy ze dvou jednotek – dětské, kterou necháte u miminka, a rodičovské, kterou si vezmete s sebou. Jakmile miminko začne plakat, uslyšíte to i vy z vaší rodičovské jednotky. Moderní chůvičky toho ale umí už mnohem víc. Nabídka je obrovská, a tak si můžete vybrat tu pravou přesně podle toho, co potřebujete. Poradíme vám, na co se zaměřit.

Jaké jsou druhy dětských chůviček?

Audiochůvičky

Patří mezi nejoblíbenější, a to hlavně pro jejich snadné použití, množství funkcí a příznivou cenu.  

Vybrat si můžete od těch nejobyčejnějších s krátkým dosahem, které vás vyjdou na pár stovek, až po ty, které mají velký dosah a kromě přenosu zvuku mají i další funkce. Například noční světýlko, teploměr, přehrávání ukolébavek a tak dále.

Dá se říct, že podle počtu těchto vychytávek stoupá i cena. 

Audiochůvička

Videochůvičky

Rodičovská jednotka je vybavena displejem, který může být barevný nebo černobílý, u miminka pak necháte kamerku, která ho snímá.

Většina chůviček má možnost být neustále spuštěna, nebo je lze aktivovat při pohybu. Výhodou je, že když jsou děti samy v pokojíčku, můžete si zkontrolovat každý znepokojivý zvuk a nemusíte riskovat, že je svou noční návštěvou vzbudíte.

Nevýhodou je pak vyšší cena a obvykle kratší dosah přenosu. 

Videochůvička

Smart chůvičky

Jako smart se označují chůvičky, které lze propojit s mobilním telefonem pomocí konkrétní aplikace. 

Ve chvíli, kdy je váš telefon či tablet připojen k internetu, můžete sledovat své dítě odkudkoli. Jakmile se ale internetové připojení přeruší, ztratíte i kontrolu. 

Chůvičky

Na co se při výběru dětské chůvičky zaměřit?

Dosah

Dosah označuje, jak daleko od sebe mohou být jednotky umístěné.

U chůviček obvykle najdete dvě hodnoty dosahu – venku, tedy na volném prostoru, který je samozřejmě vyšší a uvnitř, který je o poznání nižší a zohledňuje překážky, zdi a podobně. Čím členitější prostředí doma máte, tím vyšší dosah vybírejte. 

Užitečnou funkcí je také „kontrolka dosahu“, která vás upozorní, pokud ztratíte signál. 

Způsob přenosu zvuku

Chůvičky přenáší zvuk třemi různými způsoby. Každý z nich se hodí má své výhody a nevýhody.

Nejjednodušší je analogový přenos. Tyto chůvičky pracují na nižších frekvencích s menším množství kanálů – jsou tedy náchylnější k rušení z jiných zařízení. Na druhou stranu mají nízké frekvence lepší dosah a neovlivňuje je tolik členitost bytu či domu.

Digitální chůvičky fungují na vyšších frekvencích s vyšším počtem kanálů. Vyšší frekvence jsou náchylnější k rušení, kvůli různým překážkám v prostoru. Naopak vyšší počet kanálů zajistí, že se chůvičky nebudou rušit vzájemně. Některé se dokonce umí samy přeladit, pokud je jejich kanál rušen. Doporučujeme je tedy hlavně do hustě osídlených oblastí.

Technologie DECT je nejnovější a také nejodolnější vůči různým ruchům. Nabízí dokonce garanci nulového rušení a to díky tomu, že si automaticky zvolí volný kanál a dokonale kóduje přenášená data – díky tomu si můžete být jistí, že své dítě posloucháte opravdu jen vy.

Způsob napájení chůvičky

Abyste si mohli zvolit vhodný druh napájení, je důležité se nejdříve zamyslet nad tím, kde všude budete chůvičku používat. 

Rodičovské jednotky bývají automaticky přenosné, u dětských to ale není pravidlem a často mají jen možnost napájení adaptérem. Pakliže bude chůvička v pokojíčku na polici, stačí vám napájení pomocí adaptérů, ale pokud chcete chůvičku využívat například když budete mít kočárek s miminkem venku, je dobré se poohlédnout po typech, které nabízí napájení přes baterie. Výrobci nabízí také možnost dvojího napájení, tedy jak přes adaptér, tak přes baterie. 

Pokud zvolíte napájení přes baterie, určitě si pořiďte ty nabíjecí, investice do baterek by se rozhodně nasčítala. 

Jaké vychytávky mají dětské chůvičky?

Světelná signalizace zvuku

Většina chůviček už nabízí také světelnou signalizaci zvuku. Tedy světelné diody, které vás upozorní, že se v pokojíčku něco děje. To se hodí hlavně když  se pohybujete v hlučnějším prostředí, nebo se například sprchujete. Díky světlům zjistíte, že se chůvička aktivovala.

Oboustranný přenos zvuku

Pokud je chůvička vybavena touto funkcí, funguje rodičovská jednotka jako vysílačka a vy můžete k dítěti mluvit, aniž byste k němu museli hned běžet.

Noční světélko

U některých typů se můžete setkat i se zabudovaným světlem, které je příjemně tlumené. Maminky ho ocení hlavně při nočním kojení.

Hudba

Vybrat si můžete i chůvičky, které děťátku zahrají před spaním ukolébavku a usnadní mu tak usínání.

Teploměr a vlhkoměr

Chůvičky s displejem mohou mít i zabudovaný teploměr, který měří teplotu v místnosti.

Indikátor pohybu

Indikátor pohybu využijete zejména tehdy, pokud vám dítě místo usínání vstává v postýlce a vy netušíte, zda šustění v chůvičce je jen žmoulání deky, nebo si běhá po postýlce.

Na co si dát při výběru chůvičky pozor?

  • Dobře si promyslete, kde budete chůvičku využívat nejčastěji. Pokud to bude jen doma, nemusí pro vás být rozhodující dosah ani vychytávky, jako je třeba právě teploměr a vlhkoměr. Naopak při usínání miminka můžete využívat hudbu nebo noční světlo.
  • Jestliže hodně cestujete, může pro vás být dosah klíčovým faktorem.

Volba Feedo rodičů

Díky snímači teploty i příjemnému nočnímu světlu s promítáním hvězdiček můžete dítěti vytvořit klidné prostředí.

Dokonalá čistota videa i audia, obousměrný přenos zvuku, režim ECO i přehrávání 5 ukolébavek.

Velká baterie (až 24 hodin v provozu), stabilní signál, automatický noční mód a pokojový teploměr.

Na co se rodiče nejčastěji ptají?

Pokud bydlím ve městě, mohou se chůvičky vzájemně rušit se sousedy?

Bohužel ano. Pokud máte ve své blízkosti sousedy s dítětem, kteří chůvičky také používají, může se stát, že budete nalazení na stejné frekvenci a vy tak uslyšíte zvuky z jejich jednotky. 

Tomuto problému se dá zabránit tak, že přeladíte na jinou frekvenci, pokud máte tu možnost. Největší jistotou je v tomto případě problému předcházet a pořídit v hustě obydlené oblasti chůvičku s technologií DECT. 

Neškodí chůvičky dětskému zdraví?

Používání chůviček ja naprosto bezpečné. Chůvičky vysílají rádiové vlny, které ani zdaleka nepřekračují nejvyšší limity, které jsou povoleny například pro mobilní telefony.