Jak vybrat dudlík pro miminko

Jak vybrat dudlík pro miminko

Dudlík, nebo také šidítko, je oblíbená pomůcka k utišení miminka. Sací reflex je od narození jedním z nejsilnějších instinktů a proto sání (nebo chcete-li dumlání) děťátko tak uklidňuje. Poradíme vám, jak vybrat správný dudlík pro vaše miminko a jak se zorientovat ve velikostech, materiálech i různých tvarech. Uvidíte, jaké motivy dudlíků a kotoučů jsou k dispozici. A nechybí ani odpovědi na nejčastější otázky.

Na co se při výběru šidítka zaměřit?

Velikost

Velikost je pro váš výběr nejdůležitější.

Dudlíky se obvykle dělí na tři základní velikosti (0–6 měsíců, 6–18 měsíců, 18–34 měsíců). Toto věkové označení je vždy viditelné na obalu výrobku a ovlivňuje tvar a velikost dudlíku. Výběrem správné velikosti snížíte riziko nesprávného vývoje zubů a celé ústní dutiny.

K dostání jsou také speciální dudlíky pro předčasně narozené děti, nebo pro děti s nízkou porodní hmotností.

Velikosti dudlíků

Materiál

Při vašem hledání se setkáte se dvěma druhy materiálů – silikonem a kaučukem. V některých případech může být označení „kaučuk“ zavádějící informace a nemusí být zárukou 100% přírodního materiálu (může označovat např. syntetický kaučuk). Oba dva mají svá pro a proti a záleží na rodičích (a také na miminku), kterému materiálu dají přednost.

Silikonové dudlíky jsou obvykle zcela průhledné, bývají pevnější. Patří k více využívaným, zejména proto, že na silikonovém povrchu ulpívá méně bakterií, protože nemá žádné póry, na kterých by se bakterie zachytily.

Kaučukové / latexové dudlíky mají většinou typické žlutohnědé zbarvení a jsou měkčí a pružnější. Mají však specifickou chuť a vůni, která nemusí každému miminku vyhovovat. Rychleji se opotřebují a ztrácejí pružnost. Kaučukové dudlíky jsou méně vhodné pro použití v myčce.

Všechny dudlíky je potřeba z hygienických důvodů měnit, proto nemusí být stálost materiálu rozhodujícím faktorem. V praxi nejlépe funguje dát dítěti oba tyto materiály ochutnat a hned zjistíte, co mu vyhovuje.

Tvar

Anatomický tvar – tento dudlík má vnitřní část zkosenou. Je to kvůli poloze jazyka při sání a snížení rizika deformace prvních zoubků. V této otázce se však ani odborníci neshodnou – část z nich se opírá o fakta, že dřívější generace anatomické dudlíky neměla a nikdo nezaznamenal nárůst pacientů v zubních ordinacích.

Symetrický tvar dudlík je ve tvaru osmičky. Nevýhodou tohoto tvaru je, že kvůli absenci zkosení vyvíjí sosák lehký tlak na horní zubní patro miminka.

Tvar kapky – ten už najdete velmi málo, výrobci od něj postupně upouštějí. 

V praxi opět platí, že každému miminku vyhovuje něco jiného.

Anatomický/ortodontický tvar
Anatomický/ortodontický tvar​

Tento dudlík má vnitřní část zkosenou. Je to kvůli poloze jazyka při sání a snížení rizika deformace prvních zoubků.

Tvar kapky
Tvar kapky

Tvar kapky už v nabídce najdete jen velmi málo, výrobci od něj postupně upouští.

Symetrický/fyziologický tvar
Symetrický/fyziologický tvar​

Dudlík je ve tvaru osmičky, tedy z obou stran stejný – nemá vrchní a spodní stranu, do úst ho můžete vkládat libovolně. 

Mějte na paměti, že každému miminku může vyhovovat jiný tvar dudlíku, proto je třeba zkoušet. 

Kotouč

Ačkoli se vám na první pohled může zdát, že kotouč plní hlavně estetickou funkci, není tomu tak. V kotouči bývají takzvané ventilační otvory, které umožňují proudění vzduchu k pokožce a předcházejí hromadění slin za kotoučem a podráždění pokožky. 

I kotouče mají různé tvary – nejběžnější je podoba do tvaru osmičky s vykrojením pro nos či bradu, případně zcela kulatý tvar.

dudliky

Na co si dát při výběru dudlíku pozor?

  • Nikdy dudlík nekupujte v neznámých obchodech nebo na tržnicích. Materiál by nemusel být zdravotně nezávadný.
  • I dudlík má svou expiraci. Pokud jste ho od někoho dostali jako dárek, protože ho u svého děťátka nevyužil, zkontrolujte si datum na zadní straně.
  • Na dudlík nikdy nepřipevňujte žádná poutka či šňůrky. V nestřežené chvíli by mohlo dojít k neštěstí – dítě by se mohlo uškrtit.

Volba Feedo rodičů

Ploché symetrické dudlíky Philips Avent ve tvaru kapky respektují přirozený vývoj patra, zoubků a dásní vašeho dítěte i v případě, že se dudlík v ústech dítěte otočí.

Silikonový symetrický dudlík LOVI byl vytvořen ve spolupráci s neurologopedy s cílem zajistit přirozený a zdravý vývoj zubního patra, zubů a dásní dítěte.

Dudlík Chicco řady Physioforma patří mezi aktivní ortodontické uklidňující dudlíky. Kotouč dudlíku byl navržen tak, aby i té nejcitlivější pokožce maximální komfort.

Na co se rodiče nejčastěji ptají?

Od kdy dát dítěti dudlík?

Názory na ideální dobu pro zavedení dudlíku se různí, nicméně většina odborníků se přiklání k tomu, že by miminko nemělo dostat dudlík dříve, než bude bez problémů kojené (pokud je to možné). 

Jestliže dáte dudlík novorozenci ještě v porodnici, můžete si zadělat na problémy s kojením – bradavka má totiž jiný tvar a je třeba jiný způsob sání, což může kojení ohrozit.

Doporučujeme toto téma konzultovat s vaší laktační poradkyní. 

Jak naučit dítě na dudlík?

Pokud jste zkoušeli dát miminku dudlík a vaše snaha se nesetkala s úspěchem, zkuste v první řadě jiný tvar šidítka nebo jiný materiál. 

Pokud ale miminko dudlík odmítá, nenuťte ho za každou cenu. Jsou děti, kterým dudlíky zkrátka nesedí. 

Jak správně sterilizovat dudlík?

Dudlík vysterilizujte vždy před 1. použitím. Sterilizovat by se pak měl minimálně do 6. měsíců věku dítěte. Použít můžete metodu vyvařování nebo si vzít na pomoc speciální přístroje. 

Před sterilizací dudlík důkladně omyjte pod horkou vodou.

Pokud budete vyvařovat, do čistého nerezového hrnce nalijte vodu, vložte dudlík a přiklopte pokličkou. Nechte vařit zhruba 5–10 minut a následně nechte vychladnout.

536710_01

Pokud chcete sterilizovat párou, budete potřebovat zakoupit parní sterilizátor. Investice je vyšší, ale hodí se vám třeba i ke sterilizaci lahviček a celý proces zabere pár minut. 

Dalším způsobem je sterilizace dudlíku v mikrovlnné troubě. V tomto případě umístíte dudlík do speciálního pouzdra, které následně dáte do mikrovlnky. Některé dudlíky jsou při nákupu v tomto sterilizačním pouzdře umístěny, což je velmi praktické. Do pouzdra stačí nalít cca 25 ml vody a za cca 3 minuty v mikrovlnné troubě je hotovo. 

Jak často měnit dudlík?

Šidítko je třeba pravidelně kontrolovat, zda na sobě nemá praskliny nebo nějaké trhliny. Preventivně se doporučuje dudlík měnit po 1 měsíci používání.

Dudlík nebo palec?

Pokud má dítě silný sací reflex a cucá si paleček, rozhodně je lepší nabídnout mu jako alternativu dudlík. Ten má přizpůsobený tvar a snadněji se tento zvyk následně odbourává. U palečku je to těžší  a hlavně může vážně deformovat patro. 

Do kdy by dítě mělo mít dudlík?

Obecně se doporučuje odbourat dudlík nejpozději kolem druhého roku věku dítěte. Vydržet bez dudlíku přes den by dítě mělo zhruba v jednom roce. 

Jak se zbavit dudlíku?

Zbavit se dudlíku bez zbytečného dramatu může být pro rodiče i miminko pěkný oříšek. A protože je toto téma velmi žádané, připravili jsme pro vás ve spolupráci s pediatričkou 6 triků, které vám pomohou zbavit se dudlíku. Přečtěte si je ZDE >>

Co si k dudlíku dokoupit?

K dudlíku seženete také různé vychytávky, které vám ulehčí život. 

Oblíbené jsou třeba tzv. stužky nebo řetízky na dudlík, které se připínají na bodýčko nebo bundičku miminka a zajistí, že dudlík jen tak nespadne. Zároveň jsou ale dostatečně krátké, aby dítěti nehrozilo nebezpečí. Současně jsou i stylovým doplňkem. 

Pro přenášení dudlíku nebo pro jeden náhradní se vám budou hodit také pouzdra na dudlíky.  Jsou to jednoduše plastové krabičky, které jsou vybaveny poutkem a můžete je tak snadno přenášet a neřešit bakterie. 

Návrh bez názvu (28)