Jak vybrat jednorázové pleny

Jak vybrat jednorázové pleny

Jednorázové pleny jsou skvělým pomocníkem nejen na cestování. Jejich používání je jednoduché, mnoho rodičů si chválí hlavně fakt, že nemusí tak často prát. Někteří používají jednorázové pleny třeba jen na cestování či na noc. Jak si ale poradit s velkým výběrem a na co si dát pozor? V tomhle průvodci Vám přinášíme ty nejdůležitější informace.

Jaké jsou druhy jednorázových plen?

Standardní jednorázové pleny

Tento druh plen je vhodný pro děti od narození. Na trhu pořídíte balení od velikosti 0 až 7, dle váhy miminka. Zapínání je řešeno pásky (lepicími či se suchým zipem), každý z jedné strany. Některé z plen mají tzv. indikátor vlhkosti. Jedná se o proužek, který mění barvu podle toho, jak moc je plena nasáklá. 

Pokud je pro Vás důležitá otázka životního prostředí, ale látkovým plenám moc neholdujete, můžete si zakoupit jednorázové pleny, které jsou ekologické a bez chemie. Nevýhodou bývá jejich vyšší cena.

01 (1)
1 (5)

Plenkové kalhotky

Pro aktivní děti přibližně od půl roku jsou ideální plenkové kalhotky. Narozdíl od standardních plenek se tyhle oblékají jako běžné kalhotky, což si mnoho rodičů větších dětí chválí. Pro batolata, která se pomalu učí chodit na nočník, jsou tyto kalhotky výhodné v tom, že si je dokážou sama stáhnout. V dnešní době jdou sehnat kalhotky na suchý zip nebo takové, na kterých jsou obrázky, jež ale po zvlhnutí zmizí. Dítě tak pochopí, že aby byly obrázky, musí chodit na nočník. Při výběru buďte obezřetní u pevnosti a pružnosti gumiček. Ty mají být měkké, aby děťátko netlačily do nožiček, ale zároveň těsné, aby plenka dobře držela. I tady můžete vybírat z ekologické nebo klasické řady.

5900095030270
1 (6)

Plenky do vody

Jestliže máte v plánu chodit s drobečkem na plavání a na běžné plavečky je ještě malý, zauvažujte nad pořízením plen do vody. U těch je nejdůležitější, aby dobře sály a přiléhaly k tělu dítěte, čímž se předejde nechtěnému úniku případné moči a stolice. Dále jsou vyrobeny tak, aby ve vodě nezvětšovaly svůj objem jako klasické pleny. Vybrat si můžete také z mnoha vodních motivů.

5029053538426_1
01 (2)

Na co se při výběru jednorázových plen zaměřit?

Materiál

Nejzásadnější věcí u plen je asi to, z čeho jsou vyrobeny. To má vliv hlavně na to, aby se obsah pleny nedostal ven, současně aby se dobře vsákl a dítě bylo co nejvíce v suchu. Kromě toho je zásadní také prodyšnost daného materiálu. Plena by měla umožňovat dobrou cirkulaci vzduchu. Pokud jsou pleny neprodyšné, můžeme se setkat s opruzeninami.

Velikost

Věříme, že v rámci předporodních nákupů se chcete ujistit, že máte doma opravdu všechno, nákup většího množství plen nechejte ale až na období, kdy už budete znát míry svého miminka. Poté už se můžete do nákupu vrhnout s vervou. Pamatujte ale na to, že malé děti rychle rostou, příliš velké zásoby tak mohou zůstat nevyužité. Pokud si nejste jistí, podle čeho velikost vybrat, sepsali jsme pro Vás pomocníka.

Způsob zapínání

Pro přebalování dětí je potřeba získat určitý grif. Velkou pomocí (nebo velkou komplikací) může být způsob zapínání a rozepínání plen. Rozhodně není špatné vyzkoušet více značek a více typů zapínání, každému sedne něco jiného. Někteří rodiče třeba upřednostňují suchý zip, protože tak můžou plenu rozepnout víckrát. To je s lepicím páskem komplikované.

Tipy

  • Pro první dny života svého děťátka si můžete pořídit plenky, jejichž tvar je speciálně upraven tak, aby byl šetrný k jeho citlivému bříšku a pupíku.
  • Pokud vás láká chození na bazén, nejprve si zjistěte, jaké požadavky na pleny či plavečky má vámi vybraný bazén. Požadavky se totiž můžou lišit.
  • Jestliže vaše čtyřkilové dítě podle hmotnosti spadá do dvou různých kategorií (jedna je třeba od 2 do 5, druhá od 3 do 6), vybírejte tu větší.
  • Při změně výrobce si zkontrolujte velikostní tabulku značky, ke které přecházíte. Může se vám totiž stát, že bude mít velikosti nastavené jinak, než jak jste zvyklí.

Volba Feedo rodičů – klasická řada plen

Plenky Pampers obsahují absorpční jádro s mikroperličkami, které odvádí vlhkost od pokožky. Díky vrstvě „sleep“ jsou ideální i na noc.

Pleny Huggies Elite Soft jsou speciálně určené pro novorozence. K jejich vytvoření byly použity velmi měkké materiály pro jemnou pokožku dítěte.

Využitím kombinace proudu vzduchu, bleskově schnoucího jádra a mikro perliček jsou tyto plenky opravdu nepřekonatelné.

Volba Feedo rodičů – ekologická řada plen

Hypoalergenní ekologické plenky v prémiové kvalitě vyrobené z udržitelných materiálů, čímž přispívají k ochraně životního prostředí.

Jednorázové ekoplenky v jedinečném designu a kvalitě. Myslí na zdraví vašeho miminka, přírodu kolem sebe a design, který udělá i z přebalování hezkou chvilku.

Plenky jsou vyrobené z prvotřídní bavlny, jsou bez parfemace a neobsahují ani pleťové mléko. Vyrábějí se z celulózy získávané z udržitelných zdrojů.

Na co se rodiče nejčastěji ptají?

Jakou jednorázovou plenu mám vybrat

Při rozhodování je důležitá velikost dítěte, pak také jeho věk. Pro starší děti jsou vhodné plenkové kalhotky. Na plavání jsou zase lepší plenky do vody. Co se týče materiálu a značky, je to čistě individuální. Každé dítě je jiné a má jinak citlivou pokožku. Určitě se nebojte vyzkoušet více možností.

Dítě se mi v plenkách oprudilo, co mám dělat?

Jedním z nejčastějších důvodů opruzení je příliš dlouhá doba mezi měněním plen. Pokud máte v tomhle čisté svědomí, může být důvodem také alergická reakce na různé parfemace či jiné složky plen. Dětská pokožka je citlivá, ne každému prckovi tak různé voňavé příměsi sednou. Řešením můžou být pleny bez chemie a parfemace. Hledáte další způsoby, jak se opruzenin zbavit? Připravili jsme pro vás hned 8 tipů. Přečtěte si je ZDE >>