Jak vybrat jídelní židličku

Jak vybrat jídelní židličku

Setkání u jídla bývá v mnoha rodinách jedinečnou chvílí, kdy každý člen povypráví, co ten den dělal a jak se měl. Chcete, aby součástí této tradice bylo i vaše děťátko? Pak je pro vás ideální jídelní židlička. Podle čeho ji ale vybírat a jaké jsou druhy? Abyste při výběru nebyli úplně bezradní, podívali jsme se téhle otázce na zoubek za vás.

Dopředu je důležité říct, že většina jídelních židliček je pro děti od 6 měsíců. Pokud ale začínáte s příkrmy a krmení v lehátku či houpátku vám příliš nevyhovuje, doporučujeme se poohlédnout po židličkách polohovatelných. Ty jsou speciálně určeny pro nejmenší děti, které ještě samy nesedí.

Jaké jsou druhy jídelních židliček

Primárně se jídelní židličky dělí dle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Na výběr máte jídelní židličky ze dřeva, plastu nebo kovu. Každý materiál má své výhody i nevýhody (zejména co se týče hmotnosti a údržby). Pokud si zvolíte materiál, pak se zamyslete nad účelem jídelní židličky a Vaším životním stylem.

Klasické židličky

Pokud hledáte jednoduchost a nemáte žádné další požadavky, jsou pro vás ideální ty nejjednodušší varianty židliček, nejčastěji vyráběné z plastu či ze dřeva. Ty tak slouží jedinému účelu – sezení při jídle. Výhodou je obvykle nižší cena, u dřevěných materiálů pak nestárnoucí vzhled. Nevýhodou pak chybějící kolečka, nemožnost polohování či absence praktických doplňků. 

zidlicka

Rostoucí židličky

Velice oblíbenou variantou je v dnešní době nábytek, který s dětmi roste. Můžou ho tak používat i několik let. Některé jsou třeba do tří let, výjimkou nejsou ani takové, na kterých může sedět jak roční prcek, tak školák ve druhé třídě. Židličky se pak liší nosností a nastavitelnou výškou a hloubkou sedadla.

enock (1)

Multifunkční židličky

Pokud chcete zabít dvě (i více) mouchy jednou ranou, jsou pro vás vhodné židličky, které je možné využít také jako kolébku, lehátko, samostatnou sedačku, hrací pultík nebo třeba stoleček. Při cestování tak berete pouze jednu věc, dostatečně skladná židlička Vám tak ušetří místo. Nevýhodou může být vyšší cena.

chicco (2)

Polohovatelné židličky

Pro nejmenší děti jsou vhodné polohovatelné židličky. Díky nastavení opěrky do mírného polosedu v ní můžou hodovat i jedlíci, kteří ještě sami nesedí a účastnit se tak rodinného stolování bezpečně a bez nezdravého tlaku na vyvíjející se páteř. Více výškových stupňů a možností polohování jsou tak vhodnou volbou pro děti již od narození.  

wood (1)

Dětská sedátka – podsedáky

Jídelní židličce už vaše dítko odrostlo, ale na běžné židli mu stůl sahá sotva po bradičku? Pořiďte mu podsedák – nástavec, díky kterému na stůl pohodlně dosáhne.  Při výběru dávejte pozor zejména na bezpečné přichycení k sedátku židle.  

baby

Na co se při výběru židličky zaměřit

Materiál

Vybrat si můžete nejčastěji buď dřevěné, dřevotřískové, plastové nebo kovové. Někteří rodiče nedají dopustit na plast a s udržováním dřevěné židličky mají špatné zkušenosti. Jiné mají zase větší důvěru právě v ty dřevěné, které na ně působí bezpečněji.

  • Dřevo má tu výhodu, že je 100% zdravotně nezávadné a má dlouhou životnost. Současně ale také potřebuje nejvíce péče.
  • Dlouhou životností se můžou pyšnit i židličky kovové. Ty se také jen tak nepoškrábou a jsou vhodné pro alergiky.
  • Dřevotřískové a plastové židličky jsou nejlevnější, mají ale kratší životnost než výše zmíněné dřevo a kov. Mimo to je třeba si ověřit, zdali tyto židličky neobsahují nějaké zdravotně závadné látky.

Bezpečnost

Nezáleží na tom, jak bude židlička ladit s kuchyňskou linkou, důležité je v první řadě to, jestli je židlička stabilní. Děti mohou být opravdu živé, židlička tak musí zvládnout i chvíle, kdy nezbeda rozhazuje ručičkama, protože zrovna dnes na mrkev nemá chuť. Prohlédněte si také bezpečnostní pásy a mimo jiné se ujistěte, že jsou pohodlné a výškově nastavitelné. Výhodou je také dětská pojistka.

Zdraví

Při výběru bychom měli myslet také na zdraví a vývoj našich nejmenších. Sedák a opěradlo by tak měly svírat pravý úhel, aby dítě sedělo s rovnými zády. U podnožky je zase ideální, když je nastavitelná. Dítě by na ní mělo spočívat celou plochou nožiček.

Skladovatelnost

Určitě se zamyslete také nad tím, jestli náhodou nemáte v plánu s touhle židličkou i cestovat. V ten okamžik se zaměřte na rozměry, které má židlička při složení. Současně také dbejte na to, jak snadné či náročné je židličku složit a rozložit.

Omyvatelnost

Když jsme si jako bezdětní vybírali třeba pohovku, zásadní pro nás byl většinou její vzhled. S dětmi přichází na řadu myšlenka: „Dostaneme z toho i zaschlé těstoviny?“ U jídelních židliček se na omyvatelnost zaměřte dvojnásob. Na způsobné stolování bez jediné kapky vedle to totiž nevidíme 🙂 Výhodou je i odnímatelný pult, který můžete samostatně opláchnout, nebo pultík dvojitý. V tom případě můžete horní tác oddělit a pohodlně jej umýt.

Na co se rodiče ptají nejčastěji

Jaký mám zvolit materiál?

Záleží na tom, jestli chcete s židličkou například cestovat (dřevěný masiv je dost těžký) nebo ji chcete používat i v budoucnu pro další děti (plast a dřevotříska nemají tak dlouhou životnost). Zamyslete se také nad tím, jestli vaše dítě nemá nějaké alergie a jestli není materiál zdravotně závadný.

Rady a tipy

  • Nikdy nenechávejte dítě bez dozoru. Ačkoli si můžete být jistí, že je vaše židlička opravdu bezpečná, stát se může cokoli. Pozor na dávejte zejména na možné převrhnutí, když dítě zapře nohy o stůl nebo jiný předmět.
  • Pokud náhodou pravidelně nezvedáte na bench desítky kilo, podívejte se po židličkách s kolečky. Manipulace bude rozhodně jednodušší. Ideálem je pak přítomnost brzdy.
  • Při výběru se určitě zaměřte na to, jestli je židlička vhodná už pro děti od narození nebo až pro ty, které umí samostatně sedět.
  • Pokud nechcete mnohokrát odbíhat od jídla, poohlédněte se po židličce, jež má závěsný košík. Do něj si můžete dát kapesníky nebo bryndáky.

Volba Feedo rodičů

Židlička je vhodná od 6. měsíce do 10 let. Má široký podnos a dostatečně prostorné sedadlo i pro větší děti. Je skvělým společníkem jak při stolování, ale třeba i při malování.

Židličku lze používat 4 způsoby: jako jídelní židličku do 15 kg dítěte, židličku s podnosem, samostatnou židličku ke stolu a židličku nebo křesílko vhodné pro děti do 5 let nebo 36 kg.

Dokonalá vysoká židle vhodná jak pro vaše novorozené miminko, tak i pro batole a to díky nastavitelné zádové opěrce, kterou lze polohovat až do roviny. Vaše ratolest bude mít pohodlí jako v hluboké vaničce.