Loading
Loading

Jak vybrat jídelní židličku

Setkání u jídla bývá v mnoha rodinách jedinečnou chvílí, kdy každý člen povypráví, co ten den dělal a jak se měl. Chcete, aby součástí této tradice bylo i Vaše děťátko? Pak je pro Vás ideální jídelní židlička. Podle čeho ale jídelní židličku vybírat a jaké jsou druhy? Abyste při jejich výběru nebyli úplně bezradní, podívali jsme se téhle otázce na zoubek za Vás.

Jaké jsou druhy jídelních žiliček

Primárně se jídelní židličky dělí dle materiálu, ze které jsou vyrobeny. Na výběr máte jídelní židličky vyráběné ze dřeva, plastu nebo i kovuKaždý materiál nese své výhody i nevýhody. Pokud si zvolíte materiál, pak se zamyslete nad účelem jídelní židličky a Vaším živostním stylem. V uvedených materiálech můžete dále vybírat tyto typy jídelních židliček:

Klasická židlička

Pokud hledáte jednoduchost a nemáte žádné další požadavky, jsou pro Vás ideální ty nejjednodušší varianty židliček, nejčastěji vyráběné jako dřevěné. Ty tak slouží jedinému účelu – sezení při jídle. Nevýhodou může být nutnost dokupovat další kusy nábytku. Výhodou je obvykle nižší cena, u dřevěných materiálů pak nestárnoucí vzhled.

F080237

Multifunkční židlička

Pokud chcete zabít dvě (i více) mouchy jednou ranou, jsou pro Vás vhodné židličky, které je možné využít také jako samostatnou sedačku, hrací pultík nebo třeba stoleček. Při cestování tak berete pouze jednu věc, dostatečně skladná židlička Vám tak ušetří místo. Nevýhodou může být vyšší cena.

multifunkční jídelní židlička_chicco_3
multifunkční jídelní židlička_chicco_2

Rostoucí židlička

Velice oblíbenou variantou je v dnešní době nábytek, který s dětmi roste. Můžou ho tak používat třeba i několik let. Některé jsou třeba do tří let, výjimkou nejsou ani takové, na kterých může sedět jak roční prcek, tak školák ve druhé třídě. Židličky se pak liší nosností a nastavitelnou výškou a hloubkou sedadla.

rostoucí židlička_baby dan
2v1 jídelní židlička_kinderkraft

Na co se při výběru židličky zaměřit

Materiál

Vybrat si můžete nejčastěji buď dřevěné, dřevotřískové, plastové nebo kovové. Některé maminky nedají dopustit na plast a s udržováním dřevěné židličky mají špatné zkušenosti. Jiné mají zase větší důvěru právě v ty dřevěné, které na ně působí bezpečněji.

  • Dřevo má tu výhodu, že je 100% zdravotně nezávadné a má dlouhou životnost. Současně ale také potřebuje nejvíce péče.
  • Dlouhou životností se můžou pyšnit i židličky kovové. Ty se také jen tak nepoškrábou a jsou vhodné pro alergiky.
  • Dřevotřískové a plastové židličky jsou nejlevnější, mají ale kratší životnost než výše zmíněné dřevo a kov. Mimo to je třeba si ověřit, zdali tyto židličky neobsahují nějaké zdravotně závadné látky.

Bezpečnost

Nezáleží na tom, jak bude židlička ladit s kuchyňskou linkou, důležité je v první řadě to, jestli je židlička stabilní. Děti mohou být opravdu živé, židlička tak musí zvládnout i chvíle, kdy nezbeda rozhazuje ručičkama, protože zrovna dnes na mrkev nemá chuť. Prohlédněte si také bezpečnostní pásy a mimo jiné se ujistěte, že jsou pohodlné a výškově nastavitelné. Výhodou je také dětská pojistka.

Zdraví

Při výběru bychom měli myslet také na zdraví a vývoj našich nejmenších. Sedák a opěradlo by tak měly svírat pravý úhel, aby dítě sedělo s rovnými zády. U podnožky je zase ideální, když je nastavitelná. Dítě by na ní mělo spočívat celou plochou nožiček.

Skladovatelnost

Určitě se zamyslete také nad tím, jestli náhodou nemáte v plánu s touhle židličkou i cestovat. V ten okamžik se zaměřte na rozměry, které má židlička při složení. Současně také dbejte toho, jak snadné či náročné je židličku složit a rozložit.

Omyvatelnost

Když jsme si jako bezdětní vybírali třeba pohovku, zásadní pro nás byl většinou její vzhled. S dětmi přichází na řadu myšlenka: „Dostaneme z toho i zaschlé těstoviny?“ U jídelních židliček se na omyvatelnost zaměřte dvojnásob. Na způsobné stolování bez jediné kapky vedle to totiž nevidíme 🙂 Výhodou je i odnímatelný pult, který můžete samostatně opláchnout, nebo pultík dvojitý. V tom případě můžete horní tác oddělit a pohodlně jej umýt.

Na co se rodiče ptají nejčastěji

Jaký mám zvolit materiál?

Záleží na tom, jestli chcete s židličkou například cestovat (dřevěný masiv je dost těžký) nebo ji chcete používat i v budoucnu pro další děti (plast a dřevotříska nemají tak dlouhou životnost). Zamyslete se také nad tím, jestli Vaše dítě nemá nějaké alergie a jestli není materiál zdravotně závadný.

Rady a tipy

  • Pokud náhodou pravidelně nezvedáte na bench desítky kilo, podívejte se po židličkách s kolečky. Manipulace bude rozhodně jednodušší. Ideálem je pak přítomnost brzdy.
  • Při výběru se určitě zaměřte na to, jestli je židlička vhodná už pro děti od narození nebo až pro ty, které umí samostatně sedět.
  • Pokud nechcete mnohokrát odbíhat od jídla, poohlédněte se po židličce, jež má závěsný košík. Do něj si můžete dát kapesníky nebo bryndáky.

Volba Feedo maminek

Židlička je vhodná o 6.měsíce do 5 let a má nastavitelný, odnímatelný tácek se sundávacím pultem, 5-bodové bezpečnostní pásy, omyvatelný povrch a další vychytávky.

Židlička určena od 6 měsíců do 3 let dítěte. Je ohodlná, lehká, bezpečná a také přizpůsobena tak,  aby vyhovovala jednotlivým fázím růstu dítěte. Cena za dobrou kvalitu v D-TESTU.

Židlička, která poroste s vaším drobečkem od 6 měsíců do 3 let. Jednoduchá manipulace, 8 výškových stupňů, 4 polohy lehátka. Vítěz testu D-TEST.

Ajax loader