Výbavička do dětského pokoje

Výbavička do pokojíčku

Království s prvními tajemstvími, plné fantazie a smíchu. Dětský pokojíček by měl být útočištěm, místem odpočinku i místem prvních dobrodružství našich nejmenších. To, jak jej zařídíte, záleží samozřejmě na vašich finančních možnostech, životním stylu a v neposlední řadě na věku potomka.

Pokud plánujete ten úplně první pokojíček, který bude pro dítě přibližně do 3 či 4 let, bude se vám náš rádce hodit.

Koutek na spaní

Malé děti prospí převážnou část dne. V prvním měsíci života se udává až 20 hodin, v jednom roce přibližně 12 až 14 hodin, ve 3 letech okolo 12 hodin. V postýlce tedy tráví opravdu hodně času. Co všechno potřebují k tomu, aby se mohly nerušeně vydat do říše snů?

Rady a tipy:

 • Rostoucí nábytek – nemálo peněz vám ušetří nábytek, který poroste s vaším dítětem. Postel můžete tak prodlužovat podle růstu vaší ratolesti.
 • Výběr matrace – matraci vybírejte vždy podle rozměrů postýlky. Tvrdost doporučujeme volit střední. Příliš tvrdá ani příliš měkká není pro dětská tělíčka úplně nejlepší.
 • Noční stolek – pokud se vaše dítě v noci bojí, můžete mu na noční stolek dát třeba lampičku.
 • Polštáře a peřinky zatím ne – klasické polštáře do postýlek novorozenců a batolat nepatří. Hrozí udušení nebo špatný vývoj páteře.
 • Spací vaky – stále oblíbenější jsou spací vaky. Nehrozí nebezpečí přetažení peřinky přes hlavu, dětem také poskytuje pocit bezpečí.
 • Osvětlení – kromě lampičky k nočnímu stolku není od věci pořídit třeba tlumené světýlko ke dveřím pokoje. Malé děti se často bojí tmy, usnadní jim to tak noční cestu na záchod.
 • Bílý šum – zvuky, které dítě slyší před narozením, je budou uklidňovat i po něm. Vyzkoušejte třeba plyšová zvířátka nebo projektory vyluzující právě tento druh zvuku.

Koutek pro přebalování

Pokud nejste příznivcem bezplenkové metody, čeká vás minimálně v prvních několika měsících až letech kolotoč přebalování, mazání a převlékání. Kromě plen samotných se vám pak může hodit třeba:

Rady a tipy:

 • Přebalovací pult – pokud nemáte doma dostatek místa nebo chcete ušetřit, můžete si pořídit pouze přebalovací podložku, kterou umístíte na jakýkoliv rovný povrch.

Koutek na hraní

Co by to bylo za dětský pokoj bez hraček? Jejich tvar, funkce a množství se bude s věkem dítěte samozřejmě vyvíjet, v pokojíčku ale rozhodně nesmějí chybět. Po narození uvítáte hlavně různé mazlivé plyšáky, později hračky na rozvíjení senzomotorických dovedností.

Rady a tipy:

 • Barvy – děti do jednoho roku věku nemají úplně vyvinuté barevné vidění. Do 3 měsíců vidí pouze černobíle. Pro novorozence se tak nejvíce hodí hračky černobílé.
 • Hračky do vany – pro zábavu i během koupání můžete svému drobkovi pořídit různé hračky do vody.
 • Materiál – při výběru hraček dávejte pozor na použitý materiál. Některé z nich mohou být toxické a ohrožující zdraví dětí. To stejné platí i o barvách a lacích na dřevěných hračkách.
 • Podpora vývoje – hračky jsou sice hlavně pro zábavu, vybírejte ale i takové, které podpoří správný vývoj dětí. Patří mezi ně různé motorické kostky, hudební nástroje, vkládačky či navlékací korálky.
 • Pro holky vs. pro kluky – že autíčka jsou jen pro kluky a panenky jen pro holky? Dejte dětem možnost se rozhodnout a uvidíte, že syn bude možná běhat s kočárkem a dcera prosedí odpoledne s autodráhou. Nejdůležitější přece je, že je to baví. 🙂
 • Plovoucí podlaha – pokud máte nejen v dětském pokoji z nějakého důvodu plovoucí podlahy, dbejte na to, aby po nich malé děti běhaly vždy ve správné obuvi. Její absence může způsobit špatný vývoj nožní klenby.
 • Pěnové puzzle – puzzle na zem může posloužit jako příjemný materiál, na kterém si děti budou hrát. Je měkký a současně slouží jako tepelná izolace.

Úložné prostory

Do skříní, skříněk, komod a poliček budete dávat zpočátku hlavně oblečení. Později bude přibývat hraček, knížek a dalších nezbytností. Na úložné prostory tedy určitě nezapomeňte, budou se vám hodit.

Rady a tipy:

 • Boxy na hračky – už odmalička je vhodné vést děti k pořádkumilovnosti. Když budou své hračky dávat do hezky vypadajících boxů, hned se jim bude chtít do úklidu více. 🙂
 • Umístění úložných prostor – s výše uvedenou radou souvisí otázka umístění úložných prostor. Jestliže chcete, aby si dítě po sobě uklidilo hračky či některé kusy oblečení, dejte skříňky či poličky tak, aby na ně dosáhlo.