Výbavička pro miminko

Výbavička pro miminko

Tak jste se dočkala. Stále máte v živé paměti ten okamžik, kdy jste svého drobečka poprvé objala a přivoněla mu k hlavičce. Máte za sebou cestu z porodnice a doma je vás najednou o jednoho více. V tuhle chvíli potřebuje miminko hlavně lásku a péči svých rodičů.

Víte ale, bez čeho se neobejdete? Asi vás nepřekvapí, že to bude více než jen plenky a kočárek, ale na co se vyplatí nezapomenout?

Sestavili jsme výbavičku pro miminko, která vám s výběrem může pomoci.

Oblečení

Už vás pohltily nákupy těch malých ponožtiček a dupaček? Nezapomínejte při tom na to, že malé děti poměrně rychle rostou, určitě tedy není nutné si od každého druhu oblečení kupovat desítky kousků. Počty kusů, které uvádíme, jsou pouze orientační. 

Dohromady u oblečení hodně záleží na tom, kdy k vám čáp přiletí.

Na co si dát pozor

Kojení a krmení

Aby děťátko dobře prospívalo, potřebuje správnou výživu. Tou nejlepší je samozřejmě mateřské mléko. Pokud ale kojit nechcete nebo nemůžete, je tu pro vás mléko umělé. Tak či tak se vám bude ve výbavičce hodit několik pomocníků.

Přebalování

U přebalování hodně záleží na tom, jestli budete používat látkové či jednorázové pleny. Pokud jste pro jednorázové, určitě si pořiďte alespoň pár kusů i látkových. Můžete s nimi dítěti otřít pusu nebo ho plenou v teplých měsících přikrýt. K přebalování budete potřebovat:

Na co si dát pozor

 • Alergická reakce – každé miminko je jiné a některé nemusí dobře snášet určité složky plen či ubrousků. Vybírejte z výrobků s označením Sensitive.
 • Bezpečnost – základním pravidlem (nejen) při přebalování je nenechat dítě samotné. Nikdy od něj během výměny plen neodcházejte.
 • Velikost plen – plenky vybírejte podle kg dítěte. Do porodnice se hodí plenky velikosti 1, mnohé z nich mají i praktický výřez na pupík dítěte, který potřebuje speciální péči.

Hygiena a kosmetika

První koupání je pro rodiče většinou trošku stres. Bojí se, aby něco neudělali špatně, aby miminku nějak neublížili. Těchto obav vás asi zbavit nedokážeme, poradíme vám ale, co budete ke koupání a následné péči o děťátko potřebovat:

Na co si dát pozor

 • Teplota vody – voda na koupání by měla mít mezi 36 a 38 °C (přirozená teplota lidského těla).
 • Alergická reakce – stejně jako u plen či ubrousků se vám může stát, že vašemu miminku nesedne třeba šampon či mýdlo.
 • Kosmetika pro děti – nejmenší miminka kosmetiku víceméně nepotřebují. Pokud ale přece jen nějakou pořizujete, ujistěte se, že je vyvinuta pro citlivou a jemnou pokožku a vhodná pro děti.
 • Stříhání nehtů – ohledně stříhání nehtů se poraďte s lékařem. Obecně se doporučuje stříhat nejdříve po 4 až 6 týdnech. Nehty na rukou stříhejte dokulata, nehty na nohou rovně.

Spánek

Malá miminka prospí převážnou část dne. V prvním měsíci života se udává až 20 hodin, v jednom roce pak přibližně 12 až 14 hodin. V postýlce tedy tráví opravdu hodně času. Co všechno potřebují k tomu, aby se mohla nerušeně vydat do říše snů?

Na co si dát pozor

 • Polštáře a peřinky zatím ne – klasické polštáře a peřinky do postýlek novorozenců a batolat nepatří. Hrozí udušení nebo špatný vývoj páteře.
 • Výběr matrace – matraci vybírejte vždy podle rozměrů postýlky. Tvrdost doporučujeme volit střední. Příliš tvrdá ani příliš měkká není pro dětská tělíčka úplně nejlepší.
 • Monitor dechu s matrací – máte-li v plánu používat monitor dechu, vybírejte si matraci s tloušťkou maximálně 12 cm. S vyšší matrací klesá citlivost monitoru.
 • Monitor a pojišťovny – před pořízením monitoru dechu se informujte u své pojišťovny ohledně finančního příspěvku. Některé pojišťovny přispívají jak na monitory dechu, tak na chůvičky.
 • Monitor a přístavná postýlka – pozor, hrozí nesprávné fungování monitoru dechu (monitor snímá vaši matraci a s ní i váš dech místo dechu miminka).
 • Typy bočnic – při výběru postýlky si můžete zvolit typy s pevnými či stahovacími bočnicemi. Další variantou jsou pak postýlky s vyndavacími příčkami.

Procházky a cestování

Kdo říká, že s narozením dítěte končí dobrodružství? Vždyť ono právě začíná! 🙂 Abyste si výlet společně užili, je potřeba se dobře vybavit. Některé věci jsou ve výbavičce skoro nezbytné, jiné vám prostě jen usnadní život. Tak co s sebou při cestě za zážitky? Nezapomeňte na:

Lékárnička

Co vše by měla obsahovat domácí lékárnička v případě, že máte doma malého prcka? Dítě nemusí být nutně nemocné, bohatě stačí, když se mu začnou prořezávat zoubky a je postaráno. Doma je dobré mít:

Na co si dát pozor

 • Měření teploty – jestliže máte miminko starší 6 týdnů a měříte ho v zadečku, odečtěte od výsledné teploty 0,5 °C. Do 6 týdnů se půl stupně neodečítá.
 • Léky, sirup, čípky – ohledně použití se vždy poraďte s lékařem.