Výbavička pro miminko
Tak jste se dočkala. Stále máte v živé paměti ten okamžik, kdy jste svého drobečka poprvé objala a přivoněla mu k hlavičce. Máte za sebou cestu z porodnice a doma je vás najednou o jednoho více. V tuhle chvíli potřebuje miminko hlavně lásku a péči svých rodičů.
Víte ale, bez čeho se neobejdete? Asi vás nepřekvapí, že to bude více než jen plenky a kočárek, ale na co se vyplatí nezapomenout?
Sestavili jsme výbavičku pro miminko, která vám s výběrem může pomoci.
Oblečení
Už vás pohltily nákupy těch malých ponožtiček a dupaček? Nezapomínejte při tom na to, že malé děti poměrně rychle rostou, určitě tedy není nutné si od každého druhu oblečení kupovat desítky kousků. Počty kusů, které uvádíme, jsou pouze orientační.
Dohromady u oblečení hodně záleží na tom, kdy k vám čáp přiletí.
Děti narozené během teplejších měsíců budou potřebovat:
Miminko narozené v chladnějších měsících, bude potřebovat ještě:
Na co si dát pozor
- Vhodný výběr pracích prostředků – dětská pokožka je citlivá, pečlivě tedy vyberte prostředek, který ji nebude dráždit. Obzvláště pozor si dejte na aviváže, mohou vyvolat alergické reakce.
- Praní – určitě se řiďte symboly na oblečení, pokud nejsou, doporučujeme prát na 60 °C.
- Vrstvení – děti (a ostatně nejen je) oblékáme v zimě po vzoru cibule. Lepší dát několik tenčích vrstev než jednu tlustou.
- Vrstvení no. 2 – malé děti mají mít vždy o jednu vrstvu oblečení více než dospělý člověk.
- Velikost – nevíte si rady s velikostí? Pro děti narozené v termínu je oblečení velikosti 56-62. Do porodnice si můžete vzít několik kusů různých velikostí a uvidíte.
- Způsob zapínání – s miminkem jistě oceníte praktické zapínání. Ze zkušenosti můžeme doporučit zavinovací body a na noc overaly na zip.
Kojení a krmení
Aby děťátko dobře prospívalo, potřebuje správnou výživu. Tou nejlepší je samozřejmě mateřské mléko. Pokud ale kojit nechcete nebo nemůžete, je tu pro vás mléko umělé. Tak či tak se vám bude ve výbavičce hodit několik pomocníků.
Pokud kojíte, bude se vám hodit:
- odsávačka mléka (získáte mléko do zásoby a ulevíte napnutým prsům)
- pohárky/sáčky na mateřské mléko (pohárky zaberou více místa, sáčky se ale po použití vyhazují)
- kojicí podprsenka (speciální podprsenka s odepínacími košíčky)
- vložky do podprsenky (pratelné či jednorázové)
- krém na bradavky
- chrániče prsních bradavek
- sběrače mléka
- čaj pro podporu kojení
Na co si dát pozor
- Kojicí podprsenka – pořiďte si ji až těsně před porodem či po porodu, prsa vám během těhotenství pravděpodobně změní tvar i velikost.
- Péče o bradavky – krém na bradavky doporučujeme používat již měsíc před porodem. Bradavky se tak zjemní a připraví na kojení.
- Systém na vpáčené bradavky – používejte pouze po poradě s lékařem.
- Pohotovostní lahvička – i v případě, že kojíte, doporučujeme mít jednu lahvičku doma. Například při zánětu prsu ji uvítáte.
- Odstříkávání a pití z lahve – máte-li v plánu dát dítě například na hlídání, ujistěte se nejdříve, že lahvičku přijme a že z ní opravdu pije.
- Výběr lahve – zamyslete se nad materiálem (sklo je pevné a vhodné v začátcích, ale je snadno rozbitné. Plast se snáz opotřebuje, nerozbije se tak jednoduše). Důležitý je také tvar, jestli se lahev dobře drží a čistí.
- Výběr saviček – dávejte pozor na materiál (silikon je příjemný, dětské zoubky jej ale mohou poničit. Latex je pevnější, pozor ale na alergické reakce), na tvar (kruhová savička imituje bradavku, anatomicky tvarovaná podporuje vývoj zoubků a patra) i rychlost průtoku. Savičky vybírejte vždy zásadně podle věku dítěte (podle měsíců věku).
Přebalování
U přebalování hodně záleží na tom, jestli budete používat látkové či jednorázové pleny. Pokud jste pro jednorázové, určitě si pořiďte alespoň pár kusů i látkových. Můžete s nimi dítěti otřít pusu nebo ho plenou v teplých měsících přikrýt. K přebalování budete potřebovat:
Na co si dát pozor
- Alergická reakce – každé miminko je jiné a některé nemusí dobře snášet určité složky plen či ubrousků. Vybírejte z výrobků s označením Sensitive.
- Bezpečnost – základním pravidlem (nejen) při přebalování je nenechat dítě samotné. Nikdy od něj během výměny plen neodcházejte.
- Velikost plen – plenky vybírejte podle kg dítěte. Do porodnice se hodí plenky velikosti 1, mnohé z nich mají i praktický výřez na pupík dítěte, který potřebuje speciální péči.
Hygiena a kosmetika
První koupání je pro rodiče většinou trošku stres. Bojí se, aby něco neudělali špatně, aby miminku nějak neublížili. Těchto obav vás asi zbavit nedokážeme, poradíme vám ale, co budete ke koupání a následné péči o děťátko potřebovat:
Na co si dát pozor
- Teplota vody – voda na koupání by měla mít mezi 36 a 38 °C (přirozená teplota lidského těla).
- Alergická reakce – stejně jako u plen či ubrousků se vám může stát, že vašemu miminku nesedne třeba šampon či mýdlo.
- Kosmetika pro děti – nejmenší miminka kosmetiku víceméně nepotřebují. Pokud ale přece jen nějakou pořizujete, ujistěte se, že je vyvinuta pro citlivou a jemnou pokožku a vhodná pro děti.
- Stříhání nehtů – ohledně stříhání nehtů se poraďte s lékařem. Obecně se doporučuje stříhat nejdříve po 4 až 6 týdnech. Nehty na rukou stříhejte dokulata, nehty na nohou rovně.
Spánek
Malá miminka prospí převážnou část dne. V prvním měsíci života se udává až 20 hodin, v jednom roce pak přibližně 12 až 14 hodin. V postýlce tedy tráví opravdu hodně času. Co všechno potřebují k tomu, aby se mohla nerušeně vydat do říše snů?
Na co si dát pozor
- Polštáře a peřinky zatím ne – klasické polštáře a peřinky do postýlek novorozenců a batolat nepatří. Hrozí udušení nebo špatný vývoj páteře.
- Výběr matrace – matraci vybírejte vždy podle rozměrů postýlky. Tvrdost doporučujeme volit střední. Příliš tvrdá ani příliš měkká není pro dětská tělíčka úplně nejlepší.
- Monitor dechu s matrací – máte-li v plánu používat monitor dechu, vybírejte si matraci s tloušťkou maximálně 12 cm. S vyšší matrací klesá citlivost monitoru.
- Monitor a pojišťovny – před pořízením monitoru dechu se informujte u své pojišťovny ohledně finančního příspěvku. Některé pojišťovny přispívají jak na monitory dechu, tak na chůvičky.
- Monitor a přístavná postýlka – pozor, hrozí nesprávné fungování monitoru dechu (monitor snímá vaši matraci a s ní i váš dech místo dechu miminka).
- Typy bočnic – při výběru postýlky si můžete zvolit typy s pevnými či stahovacími bočnicemi. Další variantou jsou pak postýlky s vyndavacími příčkami.
Procházky a cestování
Kdo říká, že s narozením dítěte končí dobrodružství? Vždyť ono právě začíná! 🙂 Abyste si výlet společně užili, je potřeba se dobře vybavit. Některé věci jsou ve výbavičce skoro nezbytné, jiné vám prostě jen usnadní život. Tak co s sebou při cestě za zážitky? Nezapomeňte na:
- kombinovaný kočárek
- pláštěnku na kočárek
- síťku proti hmyzu
- slunečník nebo clonu
- fusak (na zimu super parťák)
- deku do kočárku
- přebalovací tašku
- autosedačku + základnu
- adaptér pro připevnění autosedačky na podvozek kočárku
- zpětné zrcátko do auta
- cestovní postýlku (některé jsou složené už za pár sekund a cestovat s nimi můžete kamkoli)
- rukávník (i bez něj se obejdete, ale v zimě vám určitě může přijít vhod)
- nosítko či šátek
Na co si dát pozor
- Kočárky 3 v 1 – pokud zvolíte trojkombinaci, zaměřte se na značku autosedačky, kterou set obsahuje. Doporučujeme značky Cybex, Maxi-Cosi, Be Safe, Britax Römer či Petite&Mars.
- Clona na kočárek / plenka – ochranu před sluncem umístěte vždy tak, aby mohl v kočárku dobře cirkulovat vzduch. Určitě není vhodné plenou či clonou přikrývat celý průzor korbičky.
- Péče o fusak – nevíte, jestli/jak fusak sušit nebo prát? Osvědčenou radou je držet se návodu na cedulce. Nezapomeňte na to, že některé materiály si zaslouží speciální péči (kožešina, vlna či peří).
- Autosedačka – autosedačku doporučujeme kupovat v každém případě zcela novou. I na první pohled neviditelné opotřebení může být v kritické chvíli rozhodující. Pro nejmenší děti kupujeme autosedačku 0–13 kg či 0–18 kg.
- Autosedačka umístění – do 4 let věku dítěte důrazně doporučujeme jízdu v protisměru, pro dítě je tento způsob nejbezpečnější. Umístíte-li autosedačku na místo spolujezdce, VŽDY vypněte airbag.
- Isofix – zjistěte si, zdali váš vůz disponuje systémem Isofix. Jedná se o způsob propojení autosedačky s konstrukcí vozidla. Výhodou je pevné a bezpečné ukotvení.
- Doplňky ke kočárku – ověřte si, zdali jsou doplňky součástí balení, či je budete muset kupovat dodatečně.
Lékárnička
Co vše by měla obsahovat domácí lékárnička v případě, že máte doma malého prcka? Dítě nemusí být nutně nemocné, bohatě stačí, když se mu začnou prořezávat zoubky a je postaráno. Doma je dobré mít:
- tělesný teploměr
- odsávačku nosního hlenu (balonková, elektrická, na vysavač)
- rektální rourku (pro boj se „zaraženými prdíky“)
- gázové čtverečky a 60% líh (ošetřování pupíčku) - koupíte v lékárnách
- dětský sirup na kašel - koupíte v lékárnách
- léky na teplotu (doporučujeme čípky či sirup) - koupíte v lékárnách
- vatové tyčinky s anatomickým koncem
- dětská váha
- čaje
Na co si dát pozor
- Měření teploty – jestliže máte miminko starší 6 týdnů a měříte ho v zadečku, odečtěte od výsledné teploty 0,5 °C. Do 6 týdnů se půl stupně neodečítá.
- Léky, sirup, čípky – ohledně použití se vždy poraďte s lékařem.