Jak vybrat monitor dechu

Jak vybrat monitor dechu pro miminko

Monitory dechu využijte již od narození vašeho miminka. Obzvlášť důležitý je u předčasně narozených dětí, nebo miminek, která mají různá onemocnění.

Přístroj monitoruje pohyb miminka při dýchání ve spánku. Monitor dechu soustavně detekuje pravidelný pohyb hrudníku děťátka a upozorní vás při zástavě dechu. Monitory dechu se skládají ze dvou částí, a to ze senzoru ve tvaru desky, která se vkládá pod matraci, a napojeného vyhodnocovacího přístroje. Tento typ monitorování děťátko nebude nijak omezovat v jeho klidném spánku. Bohužel se můžete setkat s falešným poplachem, což se stává zejména u starších kojenců, kteří se mohou ze senzoru překulit.

Jaké jsou druhy monitorů dechu

Deskové monitory dechu do postýlky

Jeden z nejoblíbenějších způsobů monitorování dechu během spánku vašeho miminka. V balení se nachází snímací deska a vyhodnocovací jednotka, které jsou vzájemně propojeny kabelem. Monitor vás ihned upozorní, pokud miminko přestane dýchat, a tak pomůže předejít velké katastrofě.

K zástavě dechu může dojít hned z několika důvodů, mezi které patří třeba vdechnutí hračky nebo zaboření obličeje do deky či polštáře. O dalších rizicích vás poučí váš pediatr.

angelcare

Monitory dechu pro dvojčata

Pokud čekáte vícerčata, potřebujete více senzorových podložek. Tyto monitory fungují na stejném principu, jako ty pro jedno miminko, pouze je k jedné vyhodnocovací jednotce připojeno více senzorových podložek. Můžete tak monitorovat vaše dvojčátka současně a nepotřebujete dvě poplachové jednotky.
V tomto případě však dvojčata nemohou spinkat v jedné postýlce, protože by docházelo ke zkreslenému nebo chybnému monitorování.

Do monitoru dechu pro dvojčátka se vám rozhodně vyplatí investovat.

Mobilní monitory dechu

Mobilní monitory dechu nejsou vybaveny podložkou, ale buď se připínají přímo na plenku nebo se jedná o speciální monitorovací náramky.

Užitečné informace pro výběr monitoru dechu

Délka používání

Monitory dechu nejsou nijak věkově omezené a můžete je používat klidně až do jednoho roku děťátka. Zástava dýchání ale spíše hrozí u novorozených dětí do 6. měsíce věku.

V případě, že má vaše miminko nějaké onemocnění, je důležité se před používáním monitoru poradit s vaším lékařem.

Kalibrace

U nového přístroje si nemusíte s kalibrací dělat žádné starosti. Monitor dechu by měl být správně nastavený již z výroby. Pokud se ale rozhodnete pořídit si přístroj z druhé ruky, je zapotřebí u jeho výrobce požádat o kalibraci.

Samozřejmě po dlouhém užívání (cca po 2 letech), doporučujeme správnost kalibrace ověřit u výrobce.

Co dělat, když monitor dechu začne houkat

Co dělat, když dojde na nejhorší, monitor začne houkat a vy zjistíte, že děťátko nedýchá?

V tomto případě může nastat hned několik situací, a to například:

  • miminko, které je překryté nebo zabořené do deky nebo polštáře, se samotným houkáním lekne a samo se nadechne,
  • nebo stačí když z něj onu deku nebo jiný předmět odstraníte.

Pokud se ale jedná o spánkovou apnoe a děťátko přestalo dýchat bez příčiny, je potřeba mu poskytnout první pomoc. Na tuto situaci vás připraví kurzy první pomoci pro miminka.

Tipy

Volba Feedo maminek

Monitor kombinuje špičkovou detekci pohybu na trhu s vynikajícím zvukem. Výhodou je bezdrátová snímací podložka.

Český výrobek, který vám zajistí kontrolu nad správným dýcháním miminka. Často se využívá i v porodnicích při péči o nedonošené děti.

Nenápadný strážce drobečků se postará, že budete mít ratolest neustále na očích. Chůvičku snadno spárujete s mobilním telefonem a v aplikaci TrueLife Smart.

Na co se rodiče nejčastěji ptají?

Je nezbytné si monitor dechu pořídit?

Názory na nutnost pořízení monitoru dechu se liší. Jsou rodiče, kteří si ho chválí, protože jsou díky němu v klidu a ví, že je jejich miminko v pořádku. Pak jsou tací, kteří se pro jeho koupi nerozhodli a v pohodě se bez něj obešli. 

Monitor dechu miminka se nejčastěji pořizuje z důvodu prevence před SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence), který se u dětí může projevit bez jakýchkoli příznaků a následky mohou být fatální. Rozhodnutí je tedy na vás. 

Jak vysoká může být dětská matrace, aby monitor dechu fungoval?

U některých monitrů dechu můžete najít informaci, že podložka zvládne snímat miminka jen na matraci určité šířky. V dnešní době však už většina monitorů dechu zvládne fungovat s jakoukoli matrací i roštem – přesto si tuto informaci raději ověřte před nákupem. 

Do kdy mám monitor dechu používat?

Syndrom náhlého úmrtí kojence se projevuje nejčastěji do jednoho roku věku dítěte, což je také nejčastější věk, do kterého se monitory dechu používají. Délka používání je však samozřejmě na vás. 

Jak správně umístit monitor dechu?

Deskový monitor dechu je vybaven snímací deskou, kterou položíte pod matraci, na které miminko spí. Pokud máte doma nedonošené miminko, doporučuje se desku umístit často i pod prostěradlo. Jak miminko roste, může se stát, že mu jedna senzorická (snímací) podložka nebude stačit. Mohlo by se z ní přetočit a spustil by se alarm. Z tohoto důvodu už najdete v některých baleních dvě podložky, případně si je můžete přikoupit.