Pokud jste zvyklí používat kolo jako dopravní prostředek, formu relaxace nebo sportu, s malým dítětem určitě strádáte. Ale nebojte se! Naštěstí existuje dětská cyklosedačka a váš drobeček se může brzy stát vaším nejlepším společníkem na kole. Jaké jsou parametry pro výběr ideální cyklosedačky?
Od jakého věku jsou dětské cyklosedačky vhodné?
Pravidla pro věk, od kterého může dítě jezdit v cyklosedačce, se v jednotlivých zemích mírně liší. Obecně se však odborníci na cyklistiku shodují, že v době, kdy dítě posadíte do dětské cyklosedačky, by mu mělo být nejméně 9 měsíců a hlavně by mělo stabilně sedět samo.
Děti, které ještě nesedí, nemají dostatečně vyvinuté zádové a břišní svaly. Ty neposkytují dostatečnou oporu jejich vyvíjející se páteři. Jízda na kole navíc zahrnuje jízdu po nerovném terénu a způsobuje během jízdy mnoho otřesů. Proto je lepší s první společnou jízdou na kole počkat, aby dítěti nehrozily vážné zdravotní následky.
Jaké typy sedaček na kolo existují?
Před nákupem dětské cyklosedačky si promyslete, kam chcete cyklosedačku umístit a jak ji chcete na kolo připevnit.
Existují dva základní typy dětských cyklosedaček podle jejich umístění na rámu kola:
- Přední sedačka na kolo,
- zadní sedačka na kolo.
Oba typy mají své výhody i nevýhody, které byste měli při výběru zvážit.
Přední dětská cyklosedačka umožňuje dítěti lepší výhled i kontakt s rodičem. Na druhou stranu toto umístění zpravidla poskytuje dítěti během jízdy menší ochranu než zadní sedačka. Během jízdy bude dítěti foukat vítr do obličeje, je zde vyšší riziko kontaktu s poletujícím hmyzem a prachem a vyšší riziko zranění při kolizi. Přední dětské sedačky mají nižší zádové opěrky, které při pádu nechrání krk ani hlavu dítěte. Do tohoto typu autosedaček se vejdou pouze menší děti, a to do maximální hmotnosti 15 kg, které dítě obvykle dosáhne ve věku 2 let.
Zadní dětská cyklosedačka je proto praktičtější a bezpečnější. Připevníte ji na zadní část sedadla a během jízdy chráníte dítě zepředu vlastním tělem. Tyto typy sedaček mají vyšší opěradla včetně opěrky hlavy. Umožňují dítěti pohodlnější sezení a spánek s opřenou hlavou, pokud se unaví. Při výběru vybírejte model se speciální oblastí pro uchycení nožiček, aby nedocházelo k jejich zastrkávání do kola jízdního kola během jízdy. Nevýhodou tohoto typu sedačky je, že dítě má horší výhled a vy s ním můžete během jízdy hůře komunikovat.
Ať už na kolo namontujete přední nebo zadní dětskou sedačku, nejprve si jízdu na kole vyzkoušejte a prvních několik kilometrů buďte opatrnější. Sedačka mění těžiště kola s váhou dítěte, což změní chování kola na silnici, v zatáčkách nebo při jízdě do kopce.
Jaká kritéria zohlednit při výběru dětské cyklosedačky?
Základní věcí, kterou byste měli při výběru dětské cyklosedačky zkontrolovat, je způsob upevnění dětské cyklosedačky. Je to proto, že tloušťka rámu, tvar kola nebo typ kola mohou montáž zkomplikovat. Dětskou sedačku pro horské kolo, celoodpružené kolo nebo dámské kolo je o něco těžší vybrat a před nákupem se ujistěte, že vybraný model lze na vaše kolo skutečně namontovat.
Dále vybírejte dětskou sedačku na kolo podle její nosnosti. Standardně jsou k dispozici sedačky do 15 kg nebo 22 kg.
Pro pohodlí a bezpečnost vašeho dítěte je také dobré, aby dětská cyklosedačka byla odpružená. Dítěti se pak bude jezdit pohodlněji a bude v ní moci sedět mnohem déle. Pokud si dítě zvykne při jízdě na kole spát, oceníte polohovatelné sedačky, které však lze upevnit pouze vzadu.
Co je to cyklovozík?
Alternativou k použití dětské cyklosedačky je použití cyklovozíku. Ten jednoduše připevníte za kolo a během jízdy jej táhnete.
Pokud jste aktivní člověk, který tráví hodně času sportem, je lepší investovat do něj než do dětské cyklosedačky. Dítě v něm sedí mnohem pohodlněji, je více chráněno, má více prostoru, cyklovozík nemění těžiště kola a můžete ho používat i při běhu nebo joggingu. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena a obtížnější skladování v domácnosti.
Kdy je vhodnější zvolit pro dítě cyklovozík?
Dětský vozík za kolo využijete zejména tehdy, pokud:
- potřebujete vzít dvě děti najednou,
- dítě nemá rádo jízdu v sedačce, je to pro něj nepohodlné,
- se s dětskou cyklosedačkou necítíte stabilně,
- se vydáváte na delší a náročnější výlety, s cyklovozíkem se dostanete bez potíží téměř všude,
- chcete své děti vozit několik let, i když již nesplňují váhový limit pro sedačku,
- chcete vozit mladší dítě, které ještě nesedí stabilně. V případě cyklovozíku je to možné díky speciální vložce pro malé děti,
- hledáte bezpečnější alternativu přepravy dítěte,
- dítě nechce nosit helmu, helma není ve vozíku povinná, i když je vždy lepší, když ji dítě stejně nosí,
- dítě můžete nechat ve vozíku, aniž byste ho museli neustále držet kolo. U dětské sedačky stačí mírné trhnutí a může se převrátit. To u vozíku za kolo nehrozí.
Ve vozíku můžete také převážet zavazadla. Vaše dítě může mít po ruce své oblíbené hračky, vodu nebo svačinu.
Jaká bezpečnostní pravidla je třeba dodržovat při jízdě na kole s dítětem?
I při jízdě na kole s dítětem musíte dodržovat bezpečnostní pravidla. Kromě dodržování pravidel silničního provozu je důležité:
- Nasadit dítěti na hlavu helmu správné velikosti. Kromě toho, že je to bezpečnější, je to pro děti také povinné ze zákona. Jízdní kolo s připevněnou dětskou sedačkou má menší stabilitu a kromě kolize na silnici mu hrozí převrácení v důsledku posunutí těžiště kola. Proto dávejte dítěti helmu i na malé vzdálenosti.
- Bezpečnostní pásy dětské sedačky vždy důkladně zapněte a řádně utáhněte. Malé dítě se může při jízdě nudit a chtít z kola slézt. Znemožněte mu to.
- Pokud to sedačka umožňuje, vždy zajistěte také nohy dítěte. Nechcete přece, aby se během jízdy zasekly do kola.
- Na kole s dětskou cyklosedačkou jezděte mnohem opatrněji, obezřetněji a pomaleji než obvykle. Tím, že se na další část kola přidá poměrně velká hmotnost, může kolo hůře brzdit, hůře zatáčet, v zatáčkách se více vzpírat nebo se při jízdě do kopce či z kopce více táhnout.
- Nikdy nenechávejte kolo zaparkované s dítětem v sedačce. Dokud v něm dítě sedí, musíte kolo vždy držet a kontrolovat. Může se jinak převrátit.
- Pro jízdu s dítětem volte klidnější silnice nebo cyklostezky. Vyhýbejte se rušným a frekventovaným silnicím.
- Doplňte dětskou sedačku o další reflexní prvky, zejména pokud se jedná o model zadní cyklosedačky.
Na co ještě nezapomenout před výletem na kole?
Na výlety s vaším malým dítětem se jistě těšíte. Pokud již máte připravené veškeré vybavení na kolo, správně připevněnou sedačku nebo nosič na kolo a připravenou dětskou cyklistickou helmu, nezapomeňte se před cestou důkladně připravit.
Naplánujte si cestu, případné zastávky a odhadněte, jak dlouho by vám a vašemu dítěti mohla trvat. Volte méně frekventované trasy s možností přestávek. Při cestování s dětmi však mohou nastat komplikace, takže počítejte s určitým zpožděním.
Zabalte si věci, které vám mohou cestu usnadnit:
- Jídlo a voda jsou při cestování s dítětem nezbytností. Měli byste také přibalit dětské sušenky a křupky pro případ, že by vaše dítě bylo cestou unavené.
- Náhradní pleny, oblečení a pláštěnku.
- Malou cestovní lékárničku pro případ zranění, zejména obvazy, náplasti a dezinfekci.
- Nezapomeňte se namazat opalovacím krémem a případně se chránit repelentem.
Než se vydáte na cestu, zkontrolujte počasí a můžete vyrazit. Přejeme vám bezpečnou cestu.