Diastáza: Diagnostiku nepodceňujte

Diastáza: Diagnostiku nepodceňujte>
Břicho maminky se během těhotenství přirozeně zvětšuje, vždyť uvnitř přece roste nový život! Nepříjemné je, když po porodu zůstává povislé a nepěkné na pohled. Jak zjistit, zda jde pouze o nevzhledné těhotenské kilogramy nebo zda jde o diastázu, kterou je třeba řešit? Ruku nahoru ty z vás, které po porodu řešily rozestup břišních svalů - tedy Diastase recto abdominis. Pokud nevíte, co diastáza je, máte bod k dobru. A pokud nevíte, zda se to netýká práva vás, přečtěte si náš rozhovor s fyzioterapeutkou Monikou Šrenkelovou.

Co je diastáza a koho se týká?

Diastáza je fyziologický jev a je přirozený. Objevuje se při každém těhotenství, po porodu se bříško vrací do původní formy, ale proces může trvat i 2 - 3 měsíce. Pokud jste rychle po sobě těhotná, proces návratu je pomalejší a rozestup se nemusí podařit zacelit. Tehdy mluvíme o patologii břišní stěny. "Jinak řečeno, je to komplexní dysfunkce svalů břišní stěny. V důsledku nitrobřišního tlaku v období těhotenství jak miminko roste se levá a pravá strana rozestoupí a vytvoří se mezi nimi mezera. Po porodu by mělo břicho vrátit do původního stavu. Pokud je však vazivo oslabené a málo elastické, tak to nedokáže. Je to nežádoucí stav, který je třeba řešit, "říká Monika. Podstatné je vědět, že diastáza není pouze problém budoucích maminek. Trpět ní mohou a muži ale i děti. Proto jí třeba věnovat co nejvíce pozornosti.

Diagnostiku nepodceňovat

Mnohé ženy ani nevědí, že by se jejich diastáza mohla týkat. Jak ji rozpoznat? "Jedním z nejčastějších způsobů je vyšetření rozestupu svalů pomocí prstů. Ve středové čáře - linea alba, která se táhne od hrudní kosti po stydké kosti, se měří rozestup svalů pomocí šířky prstů. Pokud je menší než 2 prsty, je to v "normě". Hlavním ukazatelem diastázy je přítomnost tzv. stříšky v místě nad pupkem nebo pod ním. Stříška je viditelná pokud si lehnete na záda a zvednete natažené nohy cca 20 cm nad zem. Pokud se v místě nad nebo pod pupkem udělá hrbol jako stříška, jde o diastázu. Tato stříška je nežádoucí. Pokud je přítomna vím, že břišní stěna je uvolněná a přitom nemusí být diastáza rozšířena na více než 1 - 2 prsty, "popisuje diagnostiku fyzioterapeutka. Fyzioterapeutka však upozorňuje, že diagnóza je velmi důležitá a provádět ji může kromě lékaře pouze zkušený fyzioterapeut. Vyšetření diastázy se provádí jednak aspekciou - tedy pohledem, palpačně - hmatem nebo ultrasonograficky. Kontrolu rozestupu břišních svalů dělá gynekolog po kontrole šestinedělí. Pokud je něco v nepořádku, doporučuje nápravu břišní stěny pomocí spolupráce fyzioterapeutem. Teprve pak může následovat cesta k trenérovi na cvičení a zpevnění břišních svalů. "Nejdůležitější je však prevence, to znamená připravit se na zdravé těhotenství, protože každá gravidita si vezme svou daň. Pokud v sobě máte vybudován smysl pro pohyb, i období během a po těhotenství bude pro organismus méně náročné," uzavírá fyzioterapeutka. NAPIŠTE NÁM DO KOMENTÁŘŮ, JESTLI JSTE SE S DIASTÁZOU SETKALY I VY A JAK SE JÍ PODAŘILO ŘEŠIT.